Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Ženšen neboli všehoj ženšenový

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 32599x )

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

shutterstock.com
ženšen

Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Prvotřídní surovina čínského ženšenu je drahá, proto se na trhu objevují náhražky - ženšen korejský je údajně silnější, ženšen americký postrádá některé vlastnosti orientálních druhů a ženšen sibiřský, ačkoli nejde o pravý ženšen, má podobné vlastnosti jako jeho asijští druzi.

V oficiální lékařské literatuře je ženšen doporučován jako prostředek k posílení organismu a v prevenci stresu. Ženšen je v lékárnách k dostání buď samostatně, pod českým nebo upraveným latinským názvem rostliny, nebo v kombinaci s ostatními látkami, většinou vitamíny. Působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém. Působí podobně jako adrenalin - podporuje srdeční činnost, zlepšuje střevní peristaltiku, snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá organismu mobilizovat energii k zvládnutí fyzicky i psychicky náročných situací, krátkodobě zlepšuje koncentraci, posiluje životní sílu a vitalitu. Čínští lékaři ho používají k léčbě nechutenství, nespavosti, zapomnětlivosti, celkové slabosti a ochablosti.

V neoficiální mírně lechtivé literatuře se píše: "Číňané považují svůj ginseng, prudký to kořen rostliny panax quinquefolia (kteréžto lot druhdy v Číně třicet lotů stříbra stál) za lék, pohlavní pud pobuřující. V Americe by ho jistě co drahé thé zavedli, kdyby tam dotyčná rostlina v lesích divoce nerostla." Jisté je, že ženšen obsahuje látky, které povzbuzují schopnost a chuť k pohlavní aktivitě. Podobně působí i kořen mandragory. Pro tvar lidského těla se mu říkalo "mužíček". Ani mandragora neroste u nás, jakkoli bychom si to po shlédnutí filmu Císařův pekař mohli myslet. Věřilo se, že dokáže formovat postavu a překonávat neplodnost. Kniha ovšem praví: "Kořenům mandragory se připisují znamenité moci k plodnosti a za mnoho zlatých se prodávají, ale všecko to o nich je klam, šálení a škrabuňk lidí o peníze." Těžko říci, jak mocně mandragora působí. U jejího kořeně je také důležité, jak a kde je sebrána. Pravá mandragora vyrůstá pod šibenicí, z moči či krve oběšeného. Chceme-li kořen opatřiti, je nutné se řídit následujícím návodem: Uvaž bylinu černému psu za ocas a lákej jej masem. Pes vyrazí za kořistí a vytrhne kořen ze země, což má za následek jeho smrt. Aby i ten, kdo pro kořen přišel život neztratil, musí s zakrýt oči a uši. Mandragoru lze nahradit kořenem posedu, ale jeho účinky nejsou vůbec zmiňovány a lze se tedy domnívat, že v námi zkoumané oblasti nejsou žádné.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
ing. Martin Čop, FEME

Pro info o Korej. ženšenu 737 711 595, feme@email.cz.

Galadriel
5x

Podrobnější informace a vlastnosti ženšenu, jeho účinky, možnosti užívání,... lze najít na stránkách adaptogeny.cz (http:// www.adaptogeny.cz) nebo také zensen.adaptogeny.cz (http ://zensen.adaptogeny.cz). S pozdravem Galadriel.

Pavel

Já kupuju ženšen jako ženšenový extrakt. Kvalitní ženšen koupíte tady: http://www.coptrade.cz/coptrade/eshop/1-1-ZENSEN


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 21 lidí

Mohlo by vás zajímat

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce