Inzerce

Cukrovka urychluje ucpávání cév a zvyšuje riziko selhání ledvin

( Renata Vyšínová | přečteno: 15966x )

Udržet si nízkou hladinu cukru, pravidelně se hýbat, snížit případný vysoký tlak a dbát na zdravou stravu. To jsou základní preventivní opatření, která diabetiky 2. typu uchrání před dialýzou, nebo dokonce i transplantací ledvin.

shutterstock.com

Trvale zvýšená hladina krevního cukru způsobuje postižení a změny na drobných cévách, ale i na těch velkých. „Diabetická makroangiopatie urychluje proces vývoje aterosklerózy (kornatění tepen) velkých cév. Ukládající se tuk je postupně zužuje. V pozdějších stádiích může zcela uzavřít tepny. Ateroskleróza u diabetiků vzniká rychleji a má závažnější průběh než u nediabetiků. První změny se mohou projevit už v nižším věku,“ varuje prof. MUDr. Michal Anděl, CSc., přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. K poškození cév přispívají i další rizikové faktory, například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků, kouření, nedostatek fyzického pohybu a s ním spojená obezita až nadváha. „V souvislosti s častějším výskytem aterosklerózy jsou diabetici více ohroženi srdečním infarktem, cévní mozkovou příhodou a hrozí jim i amputace nohy. Tyto komplikace mívají závažnější průběh, objevují se v mladším věku a pacienti mají horší prognózu,“ dodává MUDr. Anděl.

Poškození ledvin při diabetu – diabetická nefropatie

Méně známou, přesto velmi závažnou, pozdní komplikací diabetu je postižení ledvin, tzv. diabetická nefropatie, která postihuje ale až čtyřicet procent diabetiků. Do přímého ohrožení života se dostává pět až osm procent z nich.

„Diabetickou nefropatii způsobuje postižení drobných cév ledvinových klubíček. Úkolem těchto klubíček je zadržovat v krvi bílkovinu a propouštět vodu, minerály a odpadové produkty vzniklé látkovou přeměnou v těle. Při jejich postižení se zhoršuje filtrační schopnost ledvin. V moči se nejprve objeví bílkovina albumin. Později se přidávají všechny typy bílkovin a postupně dochází k poruše funkce ledvin až k selhání ledvin,“ říká MUDr. Anděl.

Poruchu ledvin může diabetolog nebo praktický lékař u pacienta odhalit prostřednictvím tzv. mikroalbuminurie. Jde o vyšetření hladiny bílkoviny v moči - to je první signál možného poškození ledvin. Pacient s cukrovkou by měl takové vyšetření absolvovat pravidelně, aby měl lékař k dispozici výsledky pro porovnání případného vzestupu hodnot. Lékaři zatím neumí předvídat, u kterého diabetika může k nefropatii dojít. S jistotou lze jen říci, že poškození ledvin vzniká nejen kvůli špatné kompenzaci cukrovky, ale i v souvislosti s genetickou dispozicí k vysokému krevnímu tlaku.

Příčin je ale víc:

  • zvýšená hladina krevních tuků,
  • nadbytečný příjem bílkovin ve stravě,
  • kouření cigaret,
  • genetická dispozice k srdečním chorobám.

Poškození ledvin nemusíte odhalit včas

Postižení ledvin je zákeřné v tom, že si ho pacient nemusí včas odhalit, protože nemá žádné potíže. Ve většině případů začíná zhoršením zraku, tedy diabetickou retinopatií. Vážné zdravotní komplikace nastávají až v konečné fázi, tedy přibližně po 5 až 8 letech od prvních známek zvýšené hladiny bílkoviny v krvi. V tomto stadiu je již proces nezvratný.

Jak předcházet nejen „umělé ledvině“

Nejlepší prevencí vzniku diabetu je dodržování zásad zdravého životního stylu. Důležitou roli hraje především pestrá a vyvážená strava, nekuřáctví, minimum stresu a pravidelný pohyb. Měli bychom si například uvědomit, že snížením hmotnosti o pouhých deset procent omezíme riziko cukrovky o 43 třiačtyřicet procent! Pravidelným pohybem je možné eliminovat vznik diabetu až o polovinu! Součástí prevence je i upravení krevního tlaku a snížení cholesterolu v krvi.

Jestliže už cukrovku máte, pak byste měli zásadně změnit svůj životní styl, jde hlavně o pohyb v souvislosti se zdravou stravou – to je zásadní hlavně pro diabetiky 2. typu. Cílem je optimální kompenzace a dosažení nízkých hodnot glykemie.

Alternativní léčba: Hladinu cukru v krvi pomůže snížit i pampeliška, čili smetanka lékařská.

„Pokud se u diabetika projeví porucha ledvin, lékař doporučí úpravu léčby. Léky na diabetes se totiž často vylučují ledvinami a ty při své snížené funkci nedokážou lék dostatečně eliminovat. U pacientů by mohlo dojít ke hromadění léku a riziku vzniku například hypoglykemie, tedy vážného poklesu hladiny cukru v krvi,“ vysvětluje prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., FASN, primář Dialyzačního střediska Fresenius Medical Care a doplňuje: „V pozdějších stádiích lze zajistit správné fungování ledvin připojením pacienta na hemodialýzu, tedy tzv. umělou ledvinu. Pomoc ledvinám s čištěním krve se však pojí s celou řadou omezení. Kromě pravidelného docházení na dialýzu musí pacient dodržovat stanovenou dietu s přesně určenou hladinou proteinů, které může přijmout apod. U některých pacientů je nutné provést transplantaci ledvin.“

 

 

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 86 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

V těchto dnech zaznamenáváme v Česku chřipkovou epidemii. Každoročně způsobí toto virové onemocnění zdravotní obtíže tisícům obyvatel, letos mu podlehlo sedm pacientů. Nejčastěji se vyskytuje mezi školáky a dospívajícími, horší průběh mívá u seniorů nebo diabetiků. U lidí s onemocněním cukrovky komplikuje jejich zdravotní stav kolísající hladina cukru, která může snižovat imunitu a tělo je tak k chřipce náchylnější. U diabetiků je komplikovanější také samotná léčba chřipky, protože mnohé přípravky proti tomuto virovému onemocnění obsahují vyšší hladinu cukrů.

Seriál: Bariatrická operace může vyléčit cukrovku

Někteří lékaři dosud tvrdí, že cukrovka 2. typu se nedá zcela vyléčit. Odborníci specializující se na bariatrickou a metabolickou chirurgii dokazují opak. „V případě diabetu 2. typu se chirurgickým výkonem dosahuje vyléčení u sedmapadesáti až pětadevadesáti procent pacientů v závislosti na typu operace,“ říká prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy

Čtyřicet tisíc diabetiků musí ročně léčit komplikace spojené s diabetickou nohou. Bohužel skoro osm tisíc z nich skončí amputací. Vyhnout se jí dá pečlivým dodržováním léčebného režimu, do kterého patří i vhodný pohyb.

Moderní přístup k diabetické stravě: můžete i sklenku vína nebo cukroví

Konec roku je obdobím plným jídla, sladkostí, nicnedělání u pohádek. To ale nejde s představou o stravovacích omezeních při cukrovce vůbec dohromady. Jak by tedy měl vypadat slavnostní stůl v rodině diabetika? Ptali jsme se edukační sestry Nadi Slavíkové.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.