Inzerce

Ledvinové kameny mají rády vepřovou pečeni se špenátem

24. září 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 22637x

Ledvinové kameny rostou a sílí, pokud jim naservírujete maso, šťavelany z některých druhů zeleniny, ale také například vápník z mléka a mléčných výrobků. Právě z nich si totiž dovedou brát potřebné látky.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM
152 Kč

Lékaři vědí, že většina nemocných s ledvinovým kamenem je náchylná k tvorbě dalšího kamene. Dodržováním pokynů lékaře lze toto nebezpečí snížit. Aby byla prevence co nejúčinnější, absolvují pacienti řadu vyšetření, mezi jinými rozbor močového kamene. Je důležitý pro stanovení léčebného postupu.

Čtěte také: Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

Léčebný postup určuje odborný lékař, obvykle urolog. Důležitou součástí léčby je pitný a dietní režim, jehož důsledné dodržování snižuje u většiny pacientů riziko nového močového kamene.

 „Mezi nejdůležitější opatření v prevenci tvorby kamenů patří dostatečný příjem tekutin, omezení příjmu kuchyňské soli, redukce příjmu živočišných bílkovin, snížení příjmu purinů a redukce hmotnosti. Náš současný životní styl je bohužel spjat s nižší pohybovou aktivitou, změnou dietních zvyků s vysokým příjmem živočišných bílkovin, nasycenými tuky a potravinami bohatými na šťavelany a soli kyseliny močové, vysokou mírou příjmu soli a nízký příjem tekutin, vlákniny a potravin alkalizujících moč,“ říká přednosta Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze profesor MUDr. Hanuš.

Doporučený pitný režim

 • u pacientů s ledvinovými kameny je třeba zabránit vysoké koncentraci moči, množství moči by přitom nemělo klesnout pod 2 litry za 24 hodin, při zvýšené fyzické námaze, pobytu v horku nebo průjmech je nutno příjem tekutin samozřejmě úměrně zvýšit
 • příjem tekutin musí být pravidelný tak, aby byla koncentrace moči nízká během celých 24 hodin, tedy i v noci a nad ránem
 • tekutiny je třeba střídat, dodržovat jejich pestrou skladbu – kombinovat čistou pitnou vodu, minerálky, čaj, mléko, džusy, pivo – pokud ovšem některý z uvedených nápojů není v rámci prevence další tvorby kamenů lékařem nedoporučen

Doporučený jídelníček

Základem doporučení je střídmost v jídle a pestrost ve výběru potravin. Detaily se ale liší podle toho, jaké složení ledvinové kameny mají.

Kameny ze šťavelanu vápenatého (kalciumoxalátové)

 • obecně se doporučuje snížit příjem živočišných bílkovin (tedy masa, masných výrobků, uzenin, ryb, vnitřností, ale i drůbeže)
 • je vhodné snížit příjem potravin s vysokým obsahem šťavelanů (špenátu, červené řepy, reveně, fazolí, borůvek, hroznů, pomerančů a grepů), totéž platí i o černém čaji, kakau a čokoládě, je vhodné snížit i pití černé kávy. Obezřetnosti je třeba i při podávání vyšších dávek vitaminu C, ze kterého se také šťavelany mohou tvořit
 • doporučuje se snížit příjem vápníku na 0,6–0,8 g na den, což je přibližně 0,5–0,75 litru mléka a tomu úměrné množství jiných mléčných výrobků (100 g tvrdého sýra odpovídá asi 0,5 l mléka), vápník je vhodný dodávat i v minerálkách
 • mléčné výrobky či minerálky se doporučují podávat spolu s hlavními jídly v průběhu celého dne, to znamená doporučenou dávku rozdělit do několika menších dávek (další omezení vápníku ve stravě je u většiny pacientů nevhodné, jakékoli přísnější omezení vápníku ve stravě musí být současně doprovázeno i přísnějším omezením šťavelanů a naopak)
 • vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny (nejlépe ke každému jídlu, nebo alespoň 1–2x denně): ovoce a zelenina, mimo těch, které nedoporučujeme z důvodu zvýšeného obsahu šťavelanů, otrubová vláknina – ovesné, pšeničné či kukuřičné vločky, celozrnný nebo otrubový chléb, celozrnnou rýži, případně jiné speciální výrobky, které obsahují zvýšené množství vlákniny
 • omezení používání soli
 • nedoporučuje se větší příjem alkalických minerálek

Kameny z kyseliny močové

 • pacienti s těmito kameny by měli omezit tyto potraviny: vnitřnosti, ryby, luštěniny, masové výtažky, tučné maso a uzeniny, čokoládu a alkoholické nápoje (zdroje tzv. purinů)
 • moč bývá často s nízkým pH, to znamená, že je kyselá, proto mají převažovat součásti stravy, které moč alkalizují (brambory, ovoce, zelenina, citrony, mléko, celozrnné výrobky)
 • protože jsou pacienti většinou s nadváhou, je vhodné dodržovat redukční dietu a snížit BMI (Body mass index – tělesná hmotnost by měla odpovídat pohlaví a výšce)
 • z nápojů jsou vhodné alkalické minerálky – pivo není vhodné ve větší míře (je kaloricky poměrně hodnotné, s obsahem alkoholu a mírně okyseluje moč)

Fosfátové konkrementy

 • je nevhodné pít alkalické nápoje, naopak je důležitý zvýšený příjem léčivých čajů, zejména při močové infekci
 • je nutné dodržovat dlouhodobou antibiotickou léčbu, pokud ji lékař nařídí

Při výskytu kamenů smíšených, popř. neznámého složení, je nutné dodržovat obecný preventivní režim s omezením živočišných bílkovin, omezit potraviny bohaté na šťavelany a také puriny.

Hlavní zásady pro pacienty s ledvinovými kameny

 • dodržovat lékařem doporučený pitný režim – množství moči by nemělo klesnout pod 2 litry za 24 hodin, omezit alkohol, bílé víno a močopudné nápoje (káva)
 • zvýšit příjem tekutin při nadměrném pocení, průjmech či zvýšené tělesné námaze, chránit se přehřátí
 • dbát na vhodné dietní návyky (specifické pro jednotlivé druhy kamenů), snížit nadváhu, udržovat si ideální váhu pro určitého jedince vyjádřenou jako body mass index (BMI)
 • pečovat o pravidelnou stolici, a to i stravou, která umožňuje dobré vyprazdňování (zelenina, ovoce, celozrnný chléb, kyselé mléko, jogurt)
 • vyhýbat se projímadlům, která mohou způsobit nadměrné ztráty tekutin a tak zvýšit koncentraci moči
 • dbát o pravidelný pohyb, ten také zajišťuje dobré vyprazdňování moči
 • užívat léky, jsou-li ordinovány, chodit na pravidelné kontroly k lékaři
 • při známkách močové infekce, kolikovitých bolestech v bedrech či zástavě močení vyhledat lékaře.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
leos2 poděkování

Dobrý den. Po dobu 2 měsíců se mi v moči nepravidelně objevuje červeně zabarvená krupička tvrdosti solných zrnek .Také ve spermatu se jednou objevila hmota připomínající dřen z meruněk.Vyšetření ledvin ani ultrazvuk nic neukázal.Co by to mohlo být

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. srpna 2013, 10:01:52


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.