Inzerce

Ledvinné kameny

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 16972x )

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Lázně Brandýs nad Labem.com

Ledvinové kameny jsou problémem hlavně mužů.

 • Přítomnost kamenů v ledvinách , resp. vývodných močových cestách, postihuje cca 4 % naší populace, muže asi 2-3 x častěji než ženy.
 • Je prokázáno, že po první epizodě jejich vzniku dochází k opětovné tvorbě až u 50 % nemocných.
 • Včasná diagnostika umožní předejít akutním komplikacím (infekci, obstrukci nebo krvácení).
 • Určení metabolického podkladu jejich vzniku pak může předejít vhodným léčebným postupem jejich vzniku.

Složení kamenů:

- vápník-oxalátové, urátové, cystinové, xantinové a další
- často se vyskytují jako tzv. smíšené kameny

Kdy se jedná, resp. je podezření, že by se mohlo jednat o ledvinové kameny?

 • Dokud jsou kameny stacionární, jsou často po dlouhou dobou bezpříznakové nebo se vyskytují pouze nespecifické bolesti v zádech.
  Dalším příznakem může být při poranění sliznice močových cest kameny přítomnost krve ve vylučované moči tzv. hematurie.
 • Při pohybu konkrementu a následném dráždění močovodů vzniká tzv. " ledvinná kolika", tj. kolikovitá bolest v bederní krajině nebo podbřišku, která se může přenášet i do oblastí genitálií. Kolika může být doprovázena pocitem na zvracení, zvracením , reflektonicky může podmiňovat až tzv. ileosní stav.
 • Pacient je neklidný , stále mění polohu těla, přechází. Ledvinná kolika je provázena přítomnosti krve v moči (hematurií).
 • Vždy je nutná lékařská pomoc a adekvátní medikace!

Diagnostika:

 • Velmi důležitý je ten fakt, že až 80% kamenů je tzv. rtg-kontrastních a proto jej může diagnostikovat pomocí RTG snímku.
 • Další vyšetřovací metodou je sonografie, pomocí níž je možné zachytit i rtg- nekontrastní kameny.
 • Lze touto metodou prokázat kameny v ledvinových kalíšcích a pánvičce a zaznamenat zn. obstrukce močových cest, dochází ke zvětšení objemu pánvičky (tzv. dilataci).
 • Dále je nutné vyšetření moče: sediment moče (přítomnost krve, krystalů), zjistit hodnotu pH, ev. přítomnost bakterií v moči (kultivační vyšetření) - velmi často je právě bakteriální infekce komplikující situaci.
 • Nezbytné je i vyšetření krevních hladin vápníku, kys. močové, parametrů ledvinné činnosti..

Jak se léčí?

Většina konkrementů spontánně vyjde. Uvádí se, že je to až v 80%, a to zejména kameny menší než 4 mm v průměru. Kameny větší než 8 mm v průměru odcházejí spontánně jen vzácně.

Pokud dojde k jakékoliv obstrukci nebo infekci (horečka, kalná moč) je nutné okamžitě vyhledat odbornou (urologickou ) pomoc.

Je-li konkrement vhodný (cca do velikosti fazole, lokalizovaný v dolní části močovodu, je možné jeho vynětí pomocí zavedení speciální cévky a pak. "stažení konkrementu" speciálně vyrobenou kličkou. Tento výkon je z hlediska pacienta jistě více obtěžující, zvláště u mužů, ale vede k promtnímu efektu.

Další možností je provedení tzv. extrakorporální litotripsie, pomocí vnější rázové vlny, kdy dochází k rozpadu kamenů na kameny o menším průměru. Týká se to kamenů o větším průměru (nad 8 mm v průměru).

Při podezření, že se jedná o kámen urátový je na místě pokus o rozpuštění kamene (to se provádí pomocí alkalizace moče).

Operativní odstranění je pak indikováno při neúspěchu výše uvedených postupů.

Ledvinná kolika: spasmolytika, analgetika, dostatek tekutin, podpora zvýšeného vylučování moče (diuretika). Preventivně ATB. Dostatek pohybu.

Spolupráce nemocného při léčbě?

Všichni nemocní s prokázanou s opakovaným výskytem ledvinných kamenů by měli být pravidelně, aspoň jednou ročně, sledováni urologem nebo nefrologem.
Rizikové faktory pro vznik kamenů: strava bohatá na bílkoviny, zvýšená hladina kyseliny močové (dna) nebo vápníku (hyperparathyreosa) v séru, opakované infekty v močových cestách.
Recidiva vzniku kamenů je až 50%.

Jaká je možná prevence?

Zvýšit příjem tekutin, zvláště pak v létě.
Nemocní by měli pít aspoň 2 litry tekutin denně. Pokud mají zvýšený příjem vápníku v dietě, měli by jej normalizovat. Např. snížit konzumaci mléka.
Dieta s normálním, resp. nižším obsahem bílkovin, dieta s omezením "purinů" a "oxalátů" (např. vegetariánská strava).
Acidifikace moče u fosfátových a infekčních kamenů, alkalizace moče u urátových a cystinových kamenů.
Při oxalátových kamenech: snížit příjem oxalátů (žádnou čokoládu, špenát).

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 344 lidí

Mohlo by vás zajímat

Transplantace ledviny - preferováno je dárcovství od žijících osob

Jak probíhá výběr dárců orgánu a jak je zajištěna jejich bezpečnost při operaci a po ní? Které pracoviště v ČR má s tímto zákrokem největší zkušenosti? A jak se žije s darovanou ledvinou?

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.