Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Počet nemocných cukrovkou raketově stoupá, ale do výzkumu se neinvestuje dost

( Redakce | přečteno: 10263x )

Lisabon se stal hlavním městem diabetu. Na kongresu Evropské asociace pro studium diabetu se právě tady sešli 12. září 2011 diabetologové ze 131 zemí, aby řešili nejpalčivější otázky současné epidemie cukrovky – těmi jsou vztah cukrovky a obezity a možnost zvýšeného rizika vzniku rakoviny při diabetu.

shutterstock.com

Kongres Evropské asociace pro studium diabetu přinesl alarmující, ale reálná čísla: diabetem v současné době trpí už 366 miliónů lidí po celém světě, příčinou 4,6 úmrtí ročně je právě onemocnění cukrovkou, do péče o diabetiky se celosvětově každým rokem investuje 465 miliard dolarů.

Nejen další varovná čísla, ale i komplexní informace o léčbě cukrovky najdete na například v tomto článku.

Největší letošní setkání diabetologů (18 000 účastníků), které se uskutečnilo 12. – 16. září 2011 v Lisabonu, se zabývalo nejen medicínskými, ale i ekonomickými aspekty výzkumu a léčby diabetu. Kongres ukázal, že z těch medicínských jsou v současnosti nejdiskutovanějšími podobnost diabetu a obezity, vztah cukrovky a vzniku rakoviny, případně testování, zda některá antidiabetika nemohou zvyšovat riziko rakoviny.

Klíčovými tématy, která souvisejí s penězi, byly otázky péče o diabetiky vzhledem k současné ekonomické krizi a nepříliš příznivému vývoji ve zdravotnických systémech některých zemí a také fakt, že Evropa zaostává v investicích do výzkumu a vzdělávání v oblasti diabetu za USA, Čínou, ale dokonce i Koreou.

Nejen vědecký rozměr kongresu se stal světovým unikátem: Byla to první konference, kde se organizační výbor rozhodl umožnit všem, nejen fyzicky přítomným, členům Evropské asociace pro studium diabetu přístup ke všem přednáškám, které zazněly. Již po 20 minutách po skončení  přednášky se objevily jako aplikace ke stažení pro iPADY a do tří týdnů budou tyto přednášky ke stažení na stránkách www.easd.org bezplatně. 

Diabetes v Česku

V roce 2010 se léčilo v České republice s tímto onemocněním více než 800 tisíc osob. Oproti roku 2009 to bylo o 20 tisíc registrovaných diabetiků více. Při pohledu ještě dále do minulosti je patrné, že od roku 1980 počet nemocných cukrovkou narostl 2,5krát. Během roku 2010 bylo onemocnění diabetem nově zjištěno u přibližně 34 tisíc žen a 31 tisíc mužů, z toho 165 jedinců bylo ve věku do 19 let. Ke konci roku 2010 se léčilo s diabetem II. typu 739 859 osob a s diabetem I. typu 55 811 nemocných. Sekundárním diabetem trpělo 10 560 osob a porucha glukózové tolerance byla zjištěna u 53 874 mužů a žen.

Nejvyšší počet nově zjištěných případů na 1 tisíc obyvatel zaznamenal kraj Plzeňský (9,5). Nejnižší roční počty nově evidovaných diabetiků byly zaznamenány v kraji Vysočina (4,6 případů). V průběhu roku zemřelo 22,2 tisíc osob s diabetickým onemocněním.

Více než 90 % diabetiků jsou diabetici II. typu, kteří jsou nejčastěji diagnostikováni ve středním a starším věku. Rostoucí počet diabetiků II. typu lze připsat na vrub nezdravému životnímu stylu, špatným stravovacím návykům a nedostatku pohybu spojeným s nárůstem tělesné hmotnosti. Svůj vliv má i dědičnost.

Pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní, bude v roce 2035 postižen každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk.

Zdroj informaci: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce