Inzerce

Počet nemocných cukrovkou raketově stoupá, ale do výzkumu se neinvestuje dost

16. září 2011, Redakce   |   přečteno: 9118x

Lisabon se stal hlavním městem diabetu. Na kongresu Evropské asociace pro studium diabetu se právě tady sešli 12. září 2011 diabetologové ze 131 zemí, aby řešili nejpalčivější otázky současné epidemie cukrovky – těmi jsou vztah cukrovky a obezity a možnost zvýšeného rizika vzniku rakoviny při diabetu.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Kongres Evropské asociace pro studium diabetu přinesl alarmující, ale reálná čísla: diabetem v současné době trpí už 366 miliónů lidí po celém světě, příčinou 4,6 úmrtí ročně je právě onemocnění cukrovkou, do péče o diabetiky se celosvětově každým rokem investuje 465 miliard dolarů.

Nejen další varovná čísla, ale i komplexní informace o léčbě cukrovky najdete na například v tomto článku.

Největší letošní setkání diabetologů (18 000 účastníků), které se uskutečnilo 12. – 16. září 2011 v Lisabonu, se zabývalo nejen medicínskými, ale i ekonomickými aspekty výzkumu a léčby diabetu. Kongres ukázal, že z těch medicínských jsou v současnosti nejdiskutovanějšími podobnost diabetu a obezity, vztah cukrovky a vzniku rakoviny, případně testování, zda některá antidiabetika nemohou zvyšovat riziko rakoviny.

Klíčovými tématy, která souvisejí s penězi, byly otázky péče o diabetiky vzhledem k současné ekonomické krizi a nepříliš příznivému vývoji ve zdravotnických systémech některých zemí a také fakt, že Evropa zaostává v investicích do výzkumu a vzdělávání v oblasti diabetu za USA, Čínou, ale dokonce i Koreou.

Nejen vědecký rozměr kongresu se stal světovým unikátem: Byla to první konference, kde se organizační výbor rozhodl umožnit všem, nejen fyzicky přítomným, členům Evropské asociace pro studium diabetu přístup ke všem přednáškám, které zazněly. Již po 20 minutách po skončení  přednášky se objevily jako aplikace ke stažení pro iPADY a do tří týdnů budou tyto přednášky ke stažení na stránkách www.easd.org bezplatně. 

Diabetes v Česku

V roce 2010 se léčilo v České republice s tímto onemocněním více než 800 tisíc osob. Oproti roku 2009 to bylo o 20 tisíc registrovaných diabetiků více. Při pohledu ještě dále do minulosti je patrné, že od roku 1980 počet nemocných cukrovkou narostl 2,5krát. Během roku 2010 bylo onemocnění diabetem nově zjištěno u přibližně 34 tisíc žen a 31 tisíc mužů, z toho 165 jedinců bylo ve věku do 19 let. Ke konci roku 2010 se léčilo s diabetem II. typu 739 859 osob a s diabetem I. typu 55 811 nemocných. Sekundárním diabetem trpělo 10 560 osob a porucha glukózové tolerance byla zjištěna u 53 874 mužů a žen.

Nejvyšší počet nově zjištěných případů na 1 tisíc obyvatel zaznamenal kraj Plzeňský (9,5). Nejnižší roční počty nově evidovaných diabetiků byly zaznamenány v kraji Vysočina (4,6 případů). V průběhu roku zemřelo 22,2 tisíc osob s diabetickým onemocněním.

Více než 90 % diabetiků jsou diabetici II. typu, kteří jsou nejčastěji diagnostikováni ve středním a starším věku. Rostoucí počet diabetiků II. typu lze připsat na vrub nezdravému životnímu stylu, špatným stravovacím návykům a nedostatku pohybu spojeným s nárůstem tělesné hmotnosti. Svůj vliv má i dědičnost.

Pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní, bude v roce 2035 postižen každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk.

Zdroj informaci: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 7 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.