Inzerce

Jirka: Jsem diabetik, ale nemám s tím problém

( Renata Vyšínová | přečteno: 8835x )

Jirka Pauer (24) studuje prvním rokem Fakultu tělesné výchovy a sportu. Za pár let z něj bude sportovní a kondiční specialista a přijde mu logické, že by pomáhal se sportováním právě diabetikům. Proč ne, když je jedním z nich. Cukrovku mu lékaři odhalili ve dvanácti – takže polovinu života žije už jako diabetik. Když se ho ale na nemoc ptáte, nejčastější odpovědí je: „S tím nemám problém…“

shutterstock.com

Jeho chorobopis začíná ve dvanácti letech – a docela klasicky, jak sám vzpomíná. „Byl jsem skoro vzorový případ. Pořád jsem měl žízeň, ale pořád chodil na záchod, honila mne chuť na sladké, ale hubnul jsem. Když jsme s tím šli k doktorce, tak měla hned jasno a já skončil v nemocnici na kapačkách.“ Vypadá to, že Jirka i přes svou diagnózu zůstal v pohodě. Prý to spíš řešili rodiče a babička, která měla hrůzu s toho, že si po zbytek života bude muset píchat. „Já jsem si na tom vždycky hledal to lepší. Protože se o mě naši víc báli, měl jsem jako jeden z prvních mobil,“ směje se.

Jirka je hodně sportovně založený od malička. Vlastně nepamatuje, že by si sport kdy upíral. „Cukrovka mě snad nikdy nevyřadila, to spíš nějaký ten úraz, nějaká ta zlomenina… Pamatuji se na ten den, kdy jsem se vrátil z nemocnice – poprvé jako odhalený diabetik. Měl jsem ještě plnou hlavu doporučení, návodů a rad, ale za domem bylo hřiště a kluci zrovna hráli fotbal, no tak jsem se sebral a šel hrát taky.“

"Hlavní je nedělat ze sebe chudinku, pak se to lépe zvládá," říká Jirka.

I proto studuje prvním rokem Fakultu tělesné výchovy a sportu. „Mám individuální studijní plán. Využívám to hlavně, když hodně brzy ráno máme jít třeba na plavání – to není dobrá doba pro diabetika, vrhnout se rovnou z postele do bazénu. Právě proto, že si všechno vyzkouším, budu moci jednou radit diabetikům při sportování, to mě bude docela bavit,“ plánuje Jirka.

Že by měl s cukrovkou zásadní problémy, to si nepřipouští. „Zatím jsem vlastně nenarazil na nic, co by mne zásadně omezovalo. Naučil jsem se pravidelně jíst, spočíst si potřebnou dávku inzulínu. Neměl jsem problémy si píchnout před spolužáky nebo kamarády. Jednou mi na diskotéce ukradli ledvinku s inzulinovým perem a vším, co jsem potřeboval, myslím, že to považovali za drogy. To, že jsem diabetik nevadilo zatím ani holkám, možná to i trochu pomohlo, že se o mne víc staraly,“ přiznává s úsměvem.  Jak sám říká, momentálně si nestěžuje. „Mojí zásadou je nedělat ze sebe chudinku. Jasně, že někdy nastane chvilka, kdy se vyloženě nehodí „být nemocný“. Třeba cítíte, že se blíží hypoglykemie a vy máte zrovna hodně povinností a málo času. Pak musíte všechno odložit a jít vyřešit „hypo“. Ale zvládnout se to dá – za celou dobu jsem měl jediný záchvat. Často se měřím a včas se najím. Umím se svým jídelníčkem zacházet tak, že si po zápase klidně zajdu i na jedno pivo, abych byl s kamarády.“

Mýty o cukrovce z pohledu lékařů najdete zde.

Jirkovi je 24 let, takže mu zřejmě asi nepřijde často na mysl, že cukrovka může přinést ve vyšším věku i nějaké další komplikace. „Že bych se tím často trápil, to ne. Je ale pravda, že už mne to napadlo. Na noze mám první projev kožních problémů a dobře vím, že souvisí s cukrovkou. I když jsem si několikrát vyzkoušel, že zlomeniny se mi hojí dobře, vím, jak dlouho se hojí poškození kůže,“ připouští. Pro tuto chvíli ale svůj pocit uzavírá: „S cukrovkou nemám problém, dá se to zvládnout, když se s ní naučíte vyjít.“

O komplikacích diabetu se dočtete víc v tomto článku.

Žijete i vy s nevyléčitelnou nemocí? Napiště nám o tom na tento mail.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 346 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.