Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
( Renata Vyšínová | přečteno: 26203x )
Čtyřicet tisíc diabetiků musí ročně léčit komplikace spojené s diabetickou nohou. Bohužel skoro osm tisíc z nich skončí amputací. Vyhnout se jí dá pečlivým dodržováním léčebného režimu, do kterého patří i vhodný pohyb.
„V našem centru se už léta věnujeme nemocným, jejichž cukrovka se komplikuje defektem na noze. Uvědomili jsme si, že na jedné straně chceme, aby chodili, cvičili a sportovali, čímž by bojovali proti rizikovým faktorům, které postihují jejich cévy a srdce. Na druhé straně tytéž nemocné, pokud u nich vznikne defekt na noze, uložíme na dlouhé týdny do postele a zakazujeme jim chodit,“ vysvětluje doc. MUDr. Silvie Lacigová, Ph.D., vedoucí diabetologické ambulance FN Plzeň. Existuje ale cvičení, které nohu nezatíží, takže ho mohou i několikrát týdně cvičit. Pokud se jim to podaří pětkrát týdně, bojují proti nemocem srdce a cév. Ukázku z něj najdete na videu.
Video
Zdroj: Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy, ale nejen pro ně – autor doc. MUDr. Silvie Lacigová, vydala Academia Medica Pragensis, sponzorováno Eli Lilly ČR, s.r.o.
Než začnete cvičit, vždy musíte splňovat tři podmínky. Bez jejich splnění necvičte.
Jde o stav, při kterém jsou postiženy cévy a nervy dolních končetin v důsledku cukrovky. Hlavním příčinou je nezánětlivé onemocnění nervových vláken (neuropatie), kterým diabetici trpí velmi často. Důsledkem neuropatie je ztráta vnímání bolesti, dotyku, tepla, chladu a vibrací. Naopak v době, kdy je pacient v naprostém klidu, může noha pálit, nebo mohou cítit brnění či mravenčení.
O diabetické neuropatii se dočtete zde.
Další příčinou je nedostatečné prokrvení nohy. Ta je kvůli tomu chladná, při chůzi se může objevit bolest lýtka, později nohy bolí i v klidu – u diabetiků často varovný signál v podobě bolesti vůbec nepřichází. Pokud je noha dlouhodobě hůř vyživovaná a okysličované – protože je nedostatečně prokrvená – může dojít k tvorbě defektů, odumírání tkáně, čili gangrény.
Jak o diabetickou nohu pečovat, abyste předešli amputaci – to se dočtete v tomto článku.
Nejčastěji se neuropatické změny tvoří v místech velkého tlaku - a prstech a hraně nohy. Jejich poznávacím znamením je to, že nebolí. Až v osmdesáti procentech případů je příčinou vzniku problémů u diabetiků špatná obuv.
Při sebemenším podezření na problémy s nohama by měl diabetik upozornit svého ošetřujícího lékaře a následně by měl navštívit specializované pracoviště - podiatrickou ambulanci.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi