Inzerce

Čeští pacienti říkají: Doživotní dieta? Nic pro nás

12. května 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10212x

Češi staví dobré jídlo a pohodlí nad strach ze závažných zdravotních komplikací. Právě to ukázal nejnovější průzkum Ordinace.cz s tématem cukrovka. Ukázalo se, že Češi jsou, co se diabetu týče, znalci. Vysypou z rukávu jeho příznaky, druhy, léčbu, ale i možné komplikace. Ovšem že by právě s těmi příznaky šli k lékaři a nechali se léčit, to ne. Nechtějí totiž slyšet, že by měli držet dietu.

foto: shutterstock.com

Doživotní omezování se v jídle, to je věc, kterou Češi nejsou ochotni podstoupit, ani když jim hrozí slepota nebo amputace končetiny. Tak by se dalo poměrně drsně shrnout to, co ukázal průzkum Češi ordinacích na www.ordinace.cz. Podle něj 97 % Čechů dobře ví, že kvůli neléčené cukrovce může oslepnout nebo podstoupit amputaci a 64 % pozná nejčastější příznaky choroby. Ovšem to není zárukou, že by při jejich odhalení šli k lékaři. V průzkumu přiznalo 47 % zatím zdravých respondentů, že jejich příznaky cukrovce odpovídají, ale k lékaři se nehrnou. Před nemocí zavírají oči hlavně ze strachu z toho, že by museli držet dietu. Dalším důvodem je obava, že by si nedokázali píchnout sami inzulín.

Diabetologové si velmi často stěžují na to, že jejich pacienti mají jen velmi malou snahu přizpůsobit svůj životní styl nemoci. I to průzkum Ordinace.cz  potvrdil. 24 % lidí v něm bez zaváhání přiznalo, že by celoživotní dietu nevydrželi, dalších 55 % by dietu držet prý zkoušelo, ale hned připustilo, že jistě s občasnými prohřešky. Ovšem zároveň 64 % respondentů uvedlo zdravý životní styl jako nutný předpoklad léčby.  Jen 21 % bez zaváhání řeklo, že nemá s s úpravami jídelníčku problém.

Ostatně motivace pacientů dodržovat správný životní styl, je i podle diabetologů velkým problémem. Jak řekl nedávno pro LillyReport Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze: „Pacientům podle mne nejvíc chybí přesné informace o tom, co mohou pro zlepšení své cukrovky sami udělat a jak nejlépe předejít komplikacím. Nutno ale objektivně přiznat, že řadě pacientů chybí vůle pro své onemocnění něco udělat.“ Přitom právě odpovědnost pacienta je to, co považují lékaři za velmi důležité. Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., předsedkyně České diabetologické společnosti to dokonce považuje za největší průlom v léčbě: „Za zásadní změnu posledních let považuji skutečnost, že nemocný přebírá aktivitu v léčbě do vlastních rukou.“ To potvrzuje i Prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D. z Diabetologického centra FN a LF UK Plzeň, který na otázku, co nejvíc chybí pacientům, odpověděl: „Chybí jim motivace a psychická podpora. Současný životní styl jezaměřen na maximální výkon a nedává příliš mnoho prostoru pro změnu životního stylu (sport, dieta, péče o své tělo).“

Fakta o cukrovce

Podle statistik je v ČR skoro 800 tisíc léčených diabetiků. Ročně jich přibude kolem 10 000. Pokud bychom porovnali čísla statistik od roku 1980, pak počet nemocných cukrovkou narostl 2,5krát.

Každý, u koho byla zjištěna nějaká forma cukrovky, by měl být v pravidelné péči lékařů. Jedině včasná diagnóza a léčba diabetu může předejít závažným komplikacím.

Mezi nejčastější komplikace patří diabetická retinopatie, tj. onemocnění oční sítnice způsobené primárně vysokou hladinou krevního cukru. Tou trpí cca 12 % pacientů. Asi dva tisíce diabetiků s retinopatií ročně oslepne.

Další sledovanou komplikací je diabetická noha, kterou trpí asi 44 tisíc (5,6 %) léčených s cukrovkou. Nejtěžším důsledkem této zdravotní komplikace diabetu může být amputace části dolní končetiny, nejčastěji v oblasti nohy a prstů. Ročně lékaři musí přistoupit k amputaci u víc než 8 000 diabetiků.

Slepotě i amputaci by pacienti přitom mohli předejít včasnou léčbou a dodržováním lékařských doporučení.

Zdroj statistických informací: ÚZIS ČR

Podrobnosti o průzkumu

 • Průzkumu se zúčastnilo 193 lidí, 30 % respondentů bylo ve věku mezi 51 – 60 lety, po cca 20 % pak z kategorie 41 – 50 a 61 – 70 let.
 • 69 % odpovědí poslaly ženy.
 • 15 % z odpovědí přišlo z Prahy, po 13 % z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, 12 % pak z kraje Středočeského. 
 • 30 % odpovědělo, že obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik cukrovky 2. typu, jen dvě procenta si myslí, že to je čistě stařecká nemoc.
 • Jen 3 % si myslí, že diabetes lze léčit výhradně inzulínem, 96 % ví, že druh léčby záleží na typu a závažnosti choroby.
 • 97 % ví o tom, že existuje víc typů cukrovky, ale z valné většiny vědí jen o cukrovce 1. a 2. Typu
 • 37 % uvedlo, že mezi závažné komplikace při diabetu patří právě potíže s končetinami, které mohou končit amputací. Na potíže s očima si hned vzpomnělo 43 % respondentů, ale potíže se sexem uvedl jediný

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 4 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

  My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

 • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

  Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

 • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

  Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.