Inzerce

Cukrovka (diabetes) 2. typu: metformin a spolupráce pacienta

12. srpna 2009, Redakce   |   přečteno: 32794x

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Edukace na prvním místě

Mezi typické příznaky především patří silný pocit žízně, opakované močení většího objemu moči, zvýšená únavnost, nevýkonnost, někdy hubnutí. Pacient musí neprodleně začít zdravě žít a dodržovat dietu. „Říkáme tomu racionální strava – její součástí je celkové snížení příjmu energie, omezení sacharidů a tuků, jídlo je třeba rozdělit do více menších porcí, diabetici nesmí dlouho hladovět, musí zvýšit objem zeleniny (vlákniny) a dodržovat kvalitní pitný režim. Samozřejmostí je vyloučení kouření a maximální omezení alkoholu,“ vypočítává prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že ruku v ruce s dietními opatřeními musí pacienti přijmout i požadavek na zásadní změnu přístupu k pohybovým aktivitám. Měli by se hýbat každý den, samozřejmě úměrně svému věku, klinickému stavu a fyzické kondici. Cílem těchto režimových opatření by měla být redukce hmotnosti, většina diabetiků 2. typu je totiž obézní a obvykle je v souvislosti s vysokou váhou ohrožují ještě jiné choroby, především vysoký krevní tlak a patologické hodnoty krevních lipidů.

Proč pacienti nespolupracují?

Správná edukace je tedy pro další léčbu cukrovky zásadní. Nemocní jsou opakovaně kontrolováni a poučováni, přesto se zdá, že samotná dieta a režimová opatření k úspěchu nevedou. Pacienti, kteří nemají žádné obtíže, „pouze“ jim byla diagnostikována vysoká glykémie, až na výjimky nedostatečně spolupracují, dělají dietní chyby, cvičí jen nepravidleně a příliš nehubnou. V úspěšnosti léčby diabetu 2. typu máme zkrátka rezervy a lékaři si uvědomují jistý rozpor: „Na jedné straně máme v rukou stále více kvalitních léčiv. Do klinické praxe byla postupně zavedena takzvaná perorální antidiabetika – pilulky, které umí snížit vysokou hladinu krevního cukru. Na druhé straně léčíme velkou skupinu nemocných, kteří s námi moc nespolupracují, i když je intenzivně edukujeme. Nejsou zkrátka motiviváni. Jejich onemocnění je v počátečním stadiu moc netrápí a oni necítí potřebu zásadně měnit životní styl, což bývá náročné,“ uvádí M. Kvapil.

Metformin – lék první volby

Postupně se rozšiřuje naše poznání v oblasti vzniku diabetu 2. typu, orgánových komplikací a souvisejících kompenzačních mechanismů. Díky novým informacím se stále upravují a upřesňují i doporučené postupy (guidelines), přesně definované návody pro lékaře, jak toto komplikované a závažné onemocnění správně léčit. Nejnovější verze mezinárodních guidelines obsahuje právě z výše popsaných důvodů nové, velmi důležité sdělení. Lékaři by dnes u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu neměli čekat několik let až zaberou režimová opatření a měli by hned na začátku terapie nasadit metformin, lék první volby. Molekula metformin je osvědčená více než půlstoletí a má za sebou řadu velkých klinických studií, které prokázaly její účinnost a bezpečnost při dlouhodobém podávání. Podle M. Kvapila bylo zjištěno, že metformin je efektivní u široké skupiny pacientů, velmi vhodný je u obézních jedinců. „Pokud je léčba zahájena právě tímto lékem, pak se v horizontu 10-15 let významně sníží i riziko změn na cévách souvisejících s diabetem, které vedou k srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. U jiného léku tyto vlastnosti zatím prokázány nebyly.“

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jóžin4 poděkování

Již dost let nepiji alkohol,13 let nekouřím,další téměř také ne,jsem obézní a mám většinou dobrou náladu,spokojenost a přesto se mi další věci k léčbě diabetu nedaří.Je mi 65 let,snad si to poslední co mi zbývá ---chuť k jídlu asi chci zachovat.U mne totiž platí,kdyby jsem se musel držet o hladu--jsem ve stresu.Na drahou dietu jako důchodce nemám.Tak co s tím ? Jožin.

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. srpna 2009, 13:09:11

Tonda2 poděkování

Bude mi 50 a jsem obézní.Před několika měsíci mi pří pravidelné prohlídce zjistili zvýšenou glykemii(kolem 6)a doporučili změnu stravovacích návyků.Bohužel při mém povolání(vlakvedoucí)je téměř vyloučené se tomuto přizpůsobit.Vařit si doma a nosit jídlo s sebou nejde neb ho není při dlouhých směnách kde uchovávat v čerstvém stavu.Taktéž malé porce několikrát denně nejdou praktikovat.Ve službě ani v kratičkých přestávkách mezi vlaky nesmím jíst(ani kouřit a jiné věci ale to se mě netýká)A jak jsem již řekl už by to jídlo po několika hodinách v tašce asi už nebylo poživatelné Jediná možnost stravování v několika nebo taky jedné delší přestavce na jídlo je restaurace.Skusta ale aby vám v nádražní zahulené restauraci uvařili dietní jídlo.Budou na vás koukat jak na cvoka a kdyby to možné bylo tak by to zase nestihli abych se mohl ještě včas a v klidu najíst.Takže to musí spravit guláš knedlo zelo vepřo a jiná "kvalitní" jídla.Tak teď použiji starou frázi a doufám že nikoho neurazím BABO RAĎ.Tonda

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. srpna 2009, 10:14:02


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 275 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • numero005 (Rivotril) 20. září 2019, 08:13:58

    RIVOTRIL KVAPKY 2,5 mg Mám rivotril kvapky jedna fľašticka 10ml. Päť kvapiek rovná sa 0,5… Diskutovat

  • Alice (NESPAVOST) 20. září 2019, 13:15:21

    Koukala jsem po tom na netu, nasla jsem totok, prirodni… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.