Inzerce

Cukrovka (diabetes) 2. typu: metformin a spolupráce pacienta

( Redakce | přečteno: 34318x )

shutterstock.com

Edukace na prvním místě

Mezi typické příznaky především patří silný pocit žízně, opakované močení většího objemu moči, zvýšená únavnost, nevýkonnost, někdy hubnutí. Pacient musí neprodleně začít zdravě žít a dodržovat dietu. „Říkáme tomu racionální strava – její součástí je celkové snížení příjmu energie, omezení sacharidů a tuků, jídlo je třeba rozdělit do více menších porcí, diabetici nesmí dlouho hladovět, musí zvýšit objem zeleniny (vlákniny) a dodržovat kvalitní pitný režim. Samozřejmostí je vyloučení kouření a maximální omezení alkoholu,“ vypočítává prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že ruku v ruce s dietními opatřeními musí pacienti přijmout i požadavek na zásadní změnu přístupu k pohybovým aktivitám. Měli by se hýbat každý den, samozřejmě úměrně svému věku, klinickému stavu a fyzické kondici. Cílem těchto režimových opatření by měla být redukce hmotnosti, většina diabetiků 2. typu je totiž obézní a obvykle je v souvislosti s vysokou váhou ohrožují ještě jiné choroby, především vysoký krevní tlak a patologické hodnoty krevních lipidů.

Proč pacienti nespolupracují?

Správná edukace je tedy pro další léčbu cukrovky zásadní. Nemocní jsou opakovaně kontrolováni a poučováni, přesto se zdá, že samotná dieta a režimová opatření k úspěchu nevedou. Pacienti, kteří nemají žádné obtíže, „pouze“ jim byla diagnostikována vysoká glykémie, až na výjimky nedostatečně spolupracují, dělají dietní chyby, cvičí jen nepravidleně a příliš nehubnou. V úspěšnosti léčby diabetu 2. typu máme zkrátka rezervy a lékaři si uvědomují jistý rozpor: „Na jedné straně máme v rukou stále více kvalitních léčiv. Do klinické praxe byla postupně zavedena takzvaná perorální antidiabetika – pilulky, které umí snížit vysokou hladinu krevního cukru. Na druhé straně léčíme velkou skupinu nemocných, kteří s námi moc nespolupracují, i když je intenzivně edukujeme. Nejsou zkrátka motiviváni. Jejich onemocnění je v počátečním stadiu moc netrápí a oni necítí potřebu zásadně měnit životní styl, což bývá náročné,“ uvádí M. Kvapil.

Metformin – lék první volby

Postupně se rozšiřuje naše poznání v oblasti vzniku diabetu 2. typu, orgánových komplikací a souvisejících kompenzačních mechanismů. Díky novým informacím se stále upravují a upřesňují i doporučené postupy (guidelines), přesně definované návody pro lékaře, jak toto komplikované a závažné onemocnění správně léčit. Nejnovější verze mezinárodních guidelines obsahuje právě z výše popsaných důvodů nové, velmi důležité sdělení. Lékaři by dnes u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu neměli čekat několik let až zaberou režimová opatření a měli by hned na začátku terapie nasadit metformin, lék první volby. Molekula metformin je osvědčená více než půlstoletí a má za sebou řadu velkých klinických studií, které prokázaly její účinnost a bezpečnost při dlouhodobém podávání. Podle M. Kvapila bylo zjištěno, že metformin je efektivní u široké skupiny pacientů, velmi vhodný je u obézních jedinců. „Pokud je léčba zahájena právě tímto lékem, pak se v horizontu 10-15 let významně sníží i riziko změn na cévách souvisejících s diabetem, které vedou k srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. U jiného léku tyto vlastnosti zatím prokázány nebyly.“

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Celý seriál
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jóžin
4x

Již dost let nepiji alkohol,13 let nekouřím,další téměř také ne,jsem obézní a mám většinou dobrou náladu,spokojenost a přesto se mi další věci k léčbě diabetu nedaří.Je mi 65 let,snad si to poslední co mi zbývá ---chuť k jídlu asi chci zachovat.U mne totiž platí,kdyby jsem se musel držet o hladu--jsem ve stresu.Na drahou dietu jako důchodce nemám.Tak co s tím ? Jožin.

Tonda
2x

Bude mi 50 a jsem obézní.Před několika měsíci mi pří pravidelné prohlídce zjistili zvýšenou glykemii(kolem 6)a doporučili změnu stravovacích návyků.Bohužel při mém povolání(vlakvedoucí)je téměř vyloučené se tomuto přizpůsobit.Vařit si doma a nosit jídlo s sebou nejde neb ho není při dlouhých směnách kde uchovávat v čerstvém stavu.Taktéž malé porce několikrát denně nejdou praktikovat.Ve službě ani v kratičkých přestávkách mezi vlaky nesmím jíst(ani kouřit a jiné věci ale to se mě netýká)A jak jsem již řekl už by to jídlo po několika hodinách v tašce asi už nebylo poživatelné Jediná možnost stravování v několika nebo taky jedné delší přestavce na jídlo je restaurace.Skusta ale aby vám v nádražní zahulené restauraci uvařili dietní jídlo.Budou na vás koukat jak na cvoka a kdyby to možné bylo tak by to zase nestihli abych se mohl ještě včas a v klidu najíst.Takže to musí spravit guláš knedlo zelo vepřo a jiná "kvalitní" jídla.Tak teď použiji starou frázi a doufám že nikoho neurazím BABO RAĎ.Tonda


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.