Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Cukrovka (diabetes) 2. typu: metformin a spolupráce pacienta

( Redakce | přečteno: 36207x )

shutterstock.com

Edukace na prvním místě

Mezi typické příznaky především patří silný pocit žízně, opakované močení většího objemu moči, zvýšená únavnost, nevýkonnost, někdy hubnutí. Pacient musí neprodleně začít zdravě žít a dodržovat dietu. „Říkáme tomu racionální strava – její součástí je celkové snížení příjmu energie, omezení sacharidů a tuků, jídlo je třeba rozdělit do více menších porcí, diabetici nesmí dlouho hladovět, musí zvýšit objem zeleniny (vlákniny) a dodržovat kvalitní pitný režim. Samozřejmostí je vyloučení kouření a maximální omezení alkoholu,“ vypočítává prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že ruku v ruce s dietními opatřeními musí pacienti přijmout i požadavek na zásadní změnu přístupu k pohybovým aktivitám. Měli by se hýbat každý den, samozřejmě úměrně svému věku, klinickému stavu a fyzické kondici. Cílem těchto režimových opatření by měla být redukce hmotnosti, většina diabetiků 2. typu je totiž obézní a obvykle je v souvislosti s vysokou váhou ohrožují ještě jiné choroby, především vysoký krevní tlak a patologické hodnoty krevních lipidů.

Proč pacienti nespolupracují?

Správná edukace je tedy pro další léčbu cukrovky zásadní. Nemocní jsou opakovaně kontrolováni a poučováni, přesto se zdá, že samotná dieta a režimová opatření k úspěchu nevedou. Pacienti, kteří nemají žádné obtíže, „pouze“ jim byla diagnostikována vysoká glykémie, až na výjimky nedostatečně spolupracují, dělají dietní chyby, cvičí jen nepravidleně a příliš nehubnou. V úspěšnosti léčby diabetu 2. typu máme zkrátka rezervy a lékaři si uvědomují jistý rozpor: „Na jedné straně máme v rukou stále více kvalitních léčiv. Do klinické praxe byla postupně zavedena takzvaná perorální antidiabetika – pilulky, které umí snížit vysokou hladinu krevního cukru. Na druhé straně léčíme velkou skupinu nemocných, kteří s námi moc nespolupracují, i když je intenzivně edukujeme. Nejsou zkrátka motiviváni. Jejich onemocnění je v počátečním stadiu moc netrápí a oni necítí potřebu zásadně měnit životní styl, což bývá náročné,“ uvádí M. Kvapil.

Metformin – lék první volby

Postupně se rozšiřuje naše poznání v oblasti vzniku diabetu 2. typu, orgánových komplikací a souvisejících kompenzačních mechanismů. Díky novým informacím se stále upravují a upřesňují i doporučené postupy (guidelines), přesně definované návody pro lékaře, jak toto komplikované a závažné onemocnění správně léčit. Nejnovější verze mezinárodních guidelines obsahuje právě z výše popsaných důvodů nové, velmi důležité sdělení. Lékaři by dnes u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu neměli čekat několik let až zaberou režimová opatření a měli by hned na začátku terapie nasadit metformin, lék první volby. Molekula metformin je osvědčená více než půlstoletí a má za sebou řadu velkých klinických studií, které prokázaly její účinnost a bezpečnost při dlouhodobém podávání. Podle M. Kvapila bylo zjištěno, že metformin je efektivní u široké skupiny pacientů, velmi vhodný je u obézních jedinců. „Pokud je léčba zahájena právě tímto lékem, pak se v horizontu 10-15 let významně sníží i riziko změn na cévách souvisejících s diabetem, které vedou k srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. U jiného léku tyto vlastnosti zatím prokázány nebyly.“

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jóžin
4x

Již dost let nepiji alkohol,13 let nekouřím,další téměř také ne,jsem obézní a mám většinou dobrou náladu,spokojenost a přesto se mi další věci k léčbě diabetu nedaří.Je mi 65 let,snad si to poslední co mi zbývá ---chuť k jídlu asi chci zachovat.U mne totiž platí,kdyby jsem se musel držet o hladu--jsem ve stresu.Na drahou dietu jako důchodce nemám.Tak co s tím ? Jožin.

Tonda
2x

Bude mi 50 a jsem obézní.Před několika měsíci mi pří pravidelné prohlídce zjistili zvýšenou glykemii(kolem 6)a doporučili změnu stravovacích návyků.Bohužel při mém povolání(vlakvedoucí)je téměř vyloučené se tomuto přizpůsobit.Vařit si doma a nosit jídlo s sebou nejde neb ho není při dlouhých směnách kde uchovávat v čerstvém stavu.Taktéž malé porce několikrát denně nejdou praktikovat.Ve službě ani v kratičkých přestávkách mezi vlaky nesmím jíst(ani kouřit a jiné věci ale to se mě netýká)A jak jsem již řekl už by to jídlo po několika hodinách v tašce asi už nebylo poživatelné Jediná možnost stravování v několika nebo taky jedné delší přestavce na jídlo je restaurace.Skusta ale aby vám v nádražní zahulené restauraci uvařili dietní jídlo.Budou na vás koukat jak na cvoka a kdyby to možné bylo tak by to zase nestihli abych se mohl ještě včas a v klidu najíst.Takže to musí spravit guláš knedlo zelo vepřo a jiná "kvalitní" jídla.Tak teď použiji starou frázi a doufám že nikoho neurazím BABO RAĎ.Tonda

Jan Ulrich

Dlouhé roky chodím na CT s kontrastní látkou a teprve při dnešním vyšetření jsem se dozvěděl,že dva dny před vyšetřením nemám brát léky na cukrovku s metforminem.Nikdo nikdy mne na to neupozornil.Tak je mám vynechat příští dva dny.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce