Inzerce

Poruchy zraku u diabetu

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 33888x )

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

shutterstock.com

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

Poruchy zraku se totiž mohou projevit až při pokročilejším stadiu očního onemocnění. Jako u jiných chronických komplikací diabetu jsou oční změny způsobovány jednak přímými důsledky hyperglykémie, jednak z toho vyplývajícího poškození drobných očních cév. Zásadní cestou prevence a vlastně i léčby tedy je důsledná kontrola glykémie a krevního tlaku. Kdo trvale pečuje o hladinu glukózy v krvi a o normální krevní tlak, nemusí mít ze ztráty zraku obavy.

Jako u fotoaparátu jsou pro funkci oka důležité čočka, dobře propouštějící světlo a citlivý film, u oka sítnice, která světelné vjemy registruje. Změny těchto struktur jsou hlavními příčinami poruch zraku. Někdy diabetik vyhledá očního lékaře pro horší vidění a diví se, že nedostane brýle. Zkušený oční lékař se ho zeptá na cukr v krvi a doporučí zlepšit kompenzaci diabetu. Při kolísání glykémie dojde k bobtnání čočky, která se přechodně zkalí a po normalizaci glykémie se vše upraví a pacient opět vidí dobře. Trvalým a postupujícím poškozením čočky je katarakta, známý šedý zákal jako projev stárnutí. U diabetu je tento proces v čočce, který se projevuje zamlženým, neostrým a šedivým viděním, urychlen, protože tkáň čočky je změněna tzv. pozdními produkty glykace. Jedinou léčbou je náhrada čočkou umělou, operací, která se dnes provádí ambulantně.

Závažnější komplikací je diabetická retinopatie spočívající v poškození cév sítnice, které mají defektní stěnu s větší prostupností. Tvoří se drobné výdutě, tečkovité výrony krve a z prosakování bílkovin a tuků z krve drobná ložiska. Oční lékař je pozná při běžném vyšetření, zejména je-li duhovka rozšířena tzv. rozkapáním, diabetikovi však nemusí způsobovat žádné problémy. Postihne-li masivní prosakování centrum vidění, je už zrak vážně poškozen. Říká se tomu edém makuly, ale tuto poruchu je ještě možno napravit. Pro podrobnější vyšetření stavu cév se provádí kamerové snímání očního pozadí po vstřiknutí kontrastní látky do žíly, fluorescenční angiografie.

V dalším postupu onemocnění přibývá cévních abnormalit, klesá prokrvení sítnice, tvoří se nekvalitní novotvořené cévy se vznikem větších výronů krve. Ty si už nemocný uvědomuje jako nepohyblivé skvrny v zorném poli. Hlavním rizikem je tvorba vaziva a onemocnění dospívá do svého kritického stadia, do proliferativní retinopatie. Tomuto postupu je možno zabránit laserovou fotokoagulací, která musí být provedena včas a je jediným prostředkem k odvrácení těžké poruchy zraku. Dnes máme v České republice dostatek očních pracovišť s tímto vybavením a neexistují žádné objektivní překážky, aby se nedostalo tohoto zrak zachraňujícího léčení všem, kteří ho potřebují. Bohužel jsou subjektivní překážky v tom, když diabetik uvěří falešné informaci o lécích na diabetickou retinopatii a fotokoagulaci oddaluje nebo odmítá. Pak hrozí odchlípení sítnice, krvácení do sklivce a těžké poškození a ztráta zraku. Existuje sice i pro takto postižené pacienty jistá naděje v podobě náročné a vysoce specializované operaci, v tzv. vitrektomii, ale zrak se tím zcela neupraví.

I když dnes víme, že na vznik a průběh diabetické retinopatie má jistý vliv genetické pozadí diabetika, je dostatek spolehlivých dokladů o významné preventivní roli dobré kompenzace diabetu a normálního krevního tlaku. O svém zraku rozhoduje tedy do značné míry diabetik sám, mimo jiné i v tom, jak přistupuje na rady svého lékaře a očního odborníka.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 86 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

V těchto dnech zaznamenáváme v Česku chřipkovou epidemii. Každoročně způsobí toto virové onemocnění zdravotní obtíže tisícům obyvatel, letos mu podlehlo sedm pacientů. Nejčastěji se vyskytuje mezi školáky a dospívajícími, horší průběh mívá u seniorů nebo diabetiků. U lidí s onemocněním cukrovky komplikuje jejich zdravotní stav kolísající hladina cukru, která může snižovat imunitu a tělo je tak k chřipce náchylnější. U diabetiků je komplikovanější také samotná léčba chřipky, protože mnohé přípravky proti tomuto virovému onemocnění obsahují vyšší hladinu cukrů.

Dětská cukrovka změní život celé rodině

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky (diabetu). Každým rokem v ČR takto vážně nemocných dětí přibude o 200 až 300.

Seriál: Bariatrická operace může vyléčit cukrovku

Někteří lékaři dosud tvrdí, že cukrovka 2. typu se nedá zcela vyléčit. Odborníci specializující se na bariatrickou a metabolickou chirurgii dokazují opak. „V případě diabetu 2. typu se chirurgickým výkonem dosahuje vyléčení u sedmapadesáti až pětadevadesáti procent pacientů v závislosti na typu operace,“ říká prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Moderní přístup k diabetické stravě: můžete i sklenku vína nebo cukroví

Konec roku je obdobím plným jídla, sladkostí, nicnedělání u pohádek. To ale nejde s představou o stravovacích omezeních při cukrovce vůbec dohromady. Jak by tedy měl vypadat slavnostní stůl v rodině diabetika? Ptali jsme se edukační sestry Nadi Slavíkové.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.