Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Poruchy zraku u diabetu

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 35721x )

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

shutterstock.com

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

Poruchy zraku se totiž mohou projevit až při pokročilejším stadiu očního onemocnění. Jako u jiných chronických komplikací diabetu jsou oční změny způsobovány jednak přímými důsledky hyperglykémie, jednak z toho vyplývajícího poškození drobných očních cév. Zásadní cestou prevence a vlastně i léčby tedy je důsledná kontrola glykémie a krevního tlaku. Kdo trvale pečuje o hladinu glukózy v krvi a o normální krevní tlak, nemusí mít ze ztráty zraku obavy.

Jako u fotoaparátu jsou pro funkci oka důležité čočka, dobře propouštějící světlo a citlivý film, u oka sítnice, která světelné vjemy registruje. Změny těchto struktur jsou hlavními příčinami poruch zraku. Někdy diabetik vyhledá očního lékaře pro horší vidění a diví se, že nedostane brýle. Zkušený oční lékař se ho zeptá na cukr v krvi a doporučí zlepšit kompenzaci diabetu. Při kolísání glykémie dojde k bobtnání čočky, která se přechodně zkalí a po normalizaci glykémie se vše upraví a pacient opět vidí dobře. Trvalým a postupujícím poškozením čočky je katarakta, známý šedý zákal jako projev stárnutí. U diabetu je tento proces v čočce, který se projevuje zamlženým, neostrým a šedivým viděním, urychlen, protože tkáň čočky je změněna tzv. pozdními produkty glykace. Jedinou léčbou je náhrada čočkou umělou, operací, která se dnes provádí ambulantně.

Závažnější komplikací je diabetická retinopatie spočívající v poškození cév sítnice, které mají defektní stěnu s větší prostupností. Tvoří se drobné výdutě, tečkovité výrony krve a z prosakování bílkovin a tuků z krve drobná ložiska. Oční lékař je pozná při běžném vyšetření, zejména je-li duhovka rozšířena tzv. rozkapáním, diabetikovi však nemusí způsobovat žádné problémy. Postihne-li masivní prosakování centrum vidění, je už zrak vážně poškozen. Říká se tomu edém makuly, ale tuto poruchu je ještě možno napravit. Pro podrobnější vyšetření stavu cév se provádí kamerové snímání očního pozadí po vstřiknutí kontrastní látky do žíly, fluorescenční angiografie.

V dalším postupu onemocnění přibývá cévních abnormalit, klesá prokrvení sítnice, tvoří se nekvalitní novotvořené cévy se vznikem větších výronů krve. Ty si už nemocný uvědomuje jako nepohyblivé skvrny v zorném poli. Hlavním rizikem je tvorba vaziva a onemocnění dospívá do svého kritického stadia, do proliferativní retinopatie. Tomuto postupu je možno zabránit laserovou fotokoagulací, která musí být provedena včas a je jediným prostředkem k odvrácení těžké poruchy zraku. Dnes máme v České republice dostatek očních pracovišť s tímto vybavením a neexistují žádné objektivní překážky, aby se nedostalo tohoto zrak zachraňujícího léčení všem, kteří ho potřebují. Bohužel jsou subjektivní překážky v tom, když diabetik uvěří falešné informaci o lécích na diabetickou retinopatii a fotokoagulaci oddaluje nebo odmítá. Pak hrozí odchlípení sítnice, krvácení do sklivce a těžké poškození a ztráta zraku. Existuje sice i pro takto postižené pacienty jistá naděje v podobě náročné a vysoce specializované operaci, v tzv. vitrektomii, ale zrak se tím zcela neupraví.

I když dnes víme, že na vznik a průběh diabetické retinopatie má jistý vliv genetické pozadí diabetika, je dostatek spolehlivých dokladů o významné preventivní roli dobré kompenzace diabetu a normálního krevního tlaku. O svém zraku rozhoduje tedy do značné míry diabetik sám, mimo jiné i v tom, jak přistupuje na rady svého lékaře a očního odborníka.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce