Inzerce

Jak žít s diabetem - základy pro seznámení se s nemocí

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 22484x )

Cukrovka je u nás a ve světě tak rozšířenou nemocí, že její odborný název diabetes, pro přesnost diabetes mellitus, není snad třeba už nikomu vysvětlovat. Dříve se to překládalo jako úplavice cukrová, což navozovalo obraz zvýšeného močení v důsledku zvýšeného množství cukru v krvi. Každý člověk se už někdy setkal s diabetikem, ale často ani nepoznal, že jde o muže či ženu s chronickým onemocněním.

shutterstock.com

Cukrovka je u nás a ve světě tak rozšířenou nemocí, že její odborný název diabetes, pro přesnost diabetes mellitus, není snad třeba už nikomu vysvětlovat. Dříve se to překládalo jako úplavice cukrová, což navozovalo obraz zvýšeného močení v důsledku zvýšeného množství cukru v krvi. Každý člověk se už někdy setkal s diabetikem, ale často ani nepoznal, že jde o muže či ženu s chronickým onemocněním. Dnešní možnosti léčby sice ještě neumějí nemoc úplně odstranit, ale mohu zajistit, aby diabetik žil s chronickou chorobou a necítil se chronicky nemocným. Je tomu tak tehdy, když diabetik dobře ví, jak má žít a co si může dovolit. Základním předpokladem proto je mít dostatečné znalosti o tom, co je u diabetu v těle v nepořádku, co může poruchu zhoršovat a co ji může naopak upravovat. Touto větou přicházíme k prvnímu pojmu, se kterým by se měl pacient na začátku své choroby vždy setkat a to je edukace. Jde o jasné a srozumitelné informování o podstatě nemoci, o jejím průběhu a o jejích nárocích na životní styl pacienta. Stejně jako technický pokrok přináší nové poznatky o příčinách diabetu, možnosti přesnější a detailnější diagnózy a přípravu nových účinějších léků, přináší i kvalitnější metody edukace. Příručky, letáky, přednášky a slova lékaře jsou užitečné, dokážou-li pacienta plně zaujmout. Aktivní vztah pacienta k edukaci přináší internet, neboť přístup k němu sebou nese touhu něco se dovědět. Účinek edukace se zvyšuje, má-li tazatel možnost komunikace s odborníky, dostává-li odpovědi na otázky a problémy, které ho trápí. Se záměrem takto pojaté interaktivní edukace přistupujeme k tomuto programu. Pro začátek se však nevyhneme stručnému vysvětlení základních pojmů.

Oním cukrem, který dal chorobě název, je glukóza. Je konečným produktem trávení brambor, moučných a sladkých jídel ve střevě, odkud se vstřebává do krve a tou se dostává do svalů, jater, mozku a dalších orgánů. Glukóza je nepostradatelná pro tvorbu energie a pro přeměnu na další látky, nezbytné pro normální fungování organismu. U zdravého člověka se hladina glukózy v krvi udržuje v normálních mezích, pouze bezprostředně po jídle se mírně zvýší a brzo opět poklesne, neboť se přesouvá do tkání. Hospodaření s glukózou řídí inzulin, hormon produkovaný v ostrůvcích slinivky břišní, odborně v pankreatu. Při jídle se jeho hladina v krvi zvýší a zařídí přesun glukózy hlavně do svalů, jater a tukové tkáně. Tím zajistí snížení glukózy v krvi opět k normálním hodnotám. Pro normální hospodaření s glukózou je podstatné, aby fungovala normálně produkce inzulinu a aby tkáně byly citlivé na účinek inzulinu a tak glukózu přijímaly. Není-li tomu tak, dochází k abnormálnímu zvýšení hladiny glukózy v krvi, k hyperglykémii. Ta je základním projevem diabetu. K hyperglykémii tedy může dojít dvěma způsoby, takže existují dvě formy diabetu. Při zániku buněk v ostrůvcích slinivky břišní zanikne i produkce inzulinu a pak jde o diabetes typu 1. Vzniká většinou v dětství a v mládí, byl nazýván diabetem mladistvých nebo na inzulinu závislém a jeho projevy začínají náhle. V léčení je podávání inzulinu nezbytné a životně důležité. Při necitlivosti tkání na inzulin, jehož hladina v krvi je po dlouhou dobu dokonce zvýšená, jde o diabetes typu 2, který postihuje většinou osoby vyššího věku a má nesporný vztah k obezitě. Jeho zákeřnost spočívá mimo jiné v tom, že může řadu let probíhat bez příznaků a proto se často poznává opožděně, až při náhodném vyšetření glukózy v krvi. V léčení se vedle diety uplatňují tablety, perorální antidiabetika, inzulin někdy až v pozdějších fázích choroby. Hlavním rizikem diabetu obou typů je, že chronická hyperglykémie poškozuje stěnu drobných i velkých tepen a způsobuje onemocnění očí, ledvin, nervů a zvyšuje riziko aterosklerózy. Nebezpečí srdečního infarktu, mozkových příhod a amputací dolních končetin je u těchto nemocných větší. Cílem léčby diabetu proto je vždy prevence těchto cévních komplikací.

Více než 90 % všech nemocných s diabetem tvoří diabetes typu 2. Proto a také, protože prevence této formy diabetu je na rozdíl od diabetu typu 1 možná, bude hlavní pozornost tohoto programu zaměřena na diabetes typu 2 a jeho léčbu.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Diskuse k článku
Radka M
1x

Chci se jenom zeptat. Byla jsem minulý týden na kontrole, lékařka mi oznámila, že mám cukrovku, že mám hodnotu 6,5 (nevím čeho). Ale nedala mi žádné injekce na píchání ani prášky. Teď nevím, jak se mám léčit. v tom šoku z diagnózy jsem se ani na nic nezeptala.

Martin

To rozhodně ne, na inzulínu jsou buďto diabetici typu I, co mají diabetes od malička, nebo ti co mají dvojku, ale až po čase, kdy se nemoc postupně zhoršuje.

Radka M

No dobře. Ale co mám dělat aby se moje nemoc nezhoršovala?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 337 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.