Inzerce

Úloha diabetika v léčbě cukrovky

aktualizováno 24. března 2007, prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.   |   přečteno: 15027x

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení. Je výhodné, když potřebné znalosti získají i členové jeho rodiny či nejbližšího okolí. V domácím prostředí, na pracovišti, při zábavě a sportu se totiž odehrávají den ze dne či dokonce od jídla k jídlu procesy přeměny látkové, které určují hladinu glukózy v krvi a tím i průběh diabetu. Edukovaný pacient je může ovlivňovat a v souladu s potřebnou léčbou i řídit.

V posledních letech se léčení cukrovky značně zmodernizovalo. Rozšířilo se domácí samostatné měření glykémie, usnadnila se inzulinová léčba dostupností injekčních stříkaček na jedno použití, dávkovačů inzulinu známých jako inzulinová pera a zavedlo se stanovování dlouhodobých ukazatelů kompenzace diabetu. Jsou k dispozici za přijatelné peníze tonometry pro domácí měření krevního tlaku. Tyto i další prostředky dokonce umožňují, aby pacient nečekal na návštěvu lékaře, ale sám si uměl podle glykémie, někdy i podle změření krevního tlaku, upravit dávkování léků. Mezi domácí potřeby patří i váha, aby si diabetik mohl pravidelně kontrolovat tělesnou hmotnost. Je důležité, aby diabetik typu 1 na hmotnosti neubýval a typu 2 nepřibýval, a to je vždy v rukou pacienta.

Je známo, že terapie diabetu obecně spočívá na třech pilířích: dieta, fyzická aktivita, léky. Uvědomělá disciplina pacienta ve všech třech léčebných zásadách je nejlepší zárukou, aby diabetik ovládal diabetes, a aby diabetes neovládal diabetika. Pacient se tak stává partnerem v léčbě a rovnoprávným členem léčebného týmu. Má právo kontrolovat dodržování standardních kritérií diabetologické péče ze strany lékaře. Slouží tomu nově navrhované legitimace diabetika s údaji o doporučených laboratorních a klinických parametrech a s frekvencí vyšetření, zaměřených na prevenci a časné poznání eventuelních chronických komplikací. Současně ale diabetik přebírá i větší díl odpovědnosti za vlastní zdraví a kontroluje svůj diabetes v proměnlivých podmínkách každodenního života, které lékař nemůže předem při návštěvě ordinace odhadovat.

Sdělení diagnózy diabetu je pro pacienta nepochybně stresem, který může vést k rezignaci, k negativnímu přístupu k chorobě. Úkolem počáteční edukace a vstřícného rodinného zázemí je přiměřené přijetí nemoci, vyrovnání se s ní. Umění rozumně se přizpůsobit nemoci začíná u plné informovanosti. Diabetik musí vědět a chápat, proč jsou různá omezení nutná a jaký mají smysl. Bude-li se sám o to zajímat, snadněji bude postrádat některá dříve oblíbená jídla a snadněji si zvykne na nový pravidelný rytmus života.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 14 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.