Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Úloha diabetika v léčbě cukrovky

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 16439x )

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení.

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení. Je výhodné, když potřebné znalosti získají i členové jeho rodiny či nejbližšího okolí. V domácím prostředí, na pracovišti, při zábavě a sportu se totiž odehrávají den ze dne či dokonce od jídla k jídlu procesy přeměny látkové, které určují hladinu glukózy v krvi a tím i průběh diabetu. Edukovaný pacient je může ovlivňovat a v souladu s potřebnou léčbou i řídit.

V posledních letech se léčení cukrovky značně zmodernizovalo. Rozšířilo se domácí samostatné měření glykémie, usnadnila se inzulinová léčba dostupností injekčních stříkaček na jedno použití, dávkovačů inzulinu známých jako inzulinová pera a zavedlo se stanovování dlouhodobých ukazatelů kompenzace diabetu. Jsou k dispozici za přijatelné peníze tonometry pro domácí měření krevního tlaku. Tyto i další prostředky dokonce umožňují, aby pacient nečekal na návštěvu lékaře, ale sám si uměl podle glykémie, někdy i podle změření krevního tlaku, upravit dávkování léků. Mezi domácí potřeby patří i váha, aby si diabetik mohl pravidelně kontrolovat tělesnou hmotnost. Je důležité, aby diabetik typu 1 na hmotnosti neubýval a typu 2 nepřibýval, a to je vždy v rukou pacienta.

Je známo, že terapie diabetu obecně spočívá na třech pilířích: dieta, fyzická aktivita, léky. Uvědomělá disciplina pacienta ve všech třech léčebných zásadách je nejlepší zárukou, aby diabetik ovládal diabetes, a aby diabetes neovládal diabetika. Pacient se tak stává partnerem v léčbě a rovnoprávným členem léčebného týmu. Má právo kontrolovat dodržování standardních kritérií diabetologické péče ze strany lékaře. Slouží tomu nově navrhované legitimace diabetika s údaji o doporučených laboratorních a klinických parametrech a s frekvencí vyšetření, zaměřených na prevenci a časné poznání eventuelních chronických komplikací. Současně ale diabetik přebírá i větší díl odpovědnosti za vlastní zdraví a kontroluje svůj diabetes v proměnlivých podmínkách každodenního života, které lékař nemůže předem při návštěvě ordinace odhadovat.

Sdělení diagnózy diabetu je pro pacienta nepochybně stresem, který může vést k rezignaci, k negativnímu přístupu k chorobě. Úkolem počáteční edukace a vstřícného rodinného zázemí je přiměřené přijetí nemoci, vyrovnání se s ní. Umění rozumně se přizpůsobit nemoci začíná u plné informovanosti. Diabetik musí vědět a chápat, proč jsou různá omezení nutná a jaký mají smysl. Bude-li se sám o to zajímat, snadněji bude postrádat některá dříve oblíbená jídla a snadněji si zvykne na nový pravidelný rytmus života.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce