Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Diabetická retinopatie

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 12471x )

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

shutterstock.com

Co je to diabetická retinopatie?

Diabetická retinopatie (dále budeme zkracovat jako DR) je postižení sítnice při onemocnění cukrovkou. Jedná se o jednu z řady komplikací této závažné choroby (bližší informace o cukrovce čili diabetu najdete v příslušné kapitole našich stránek). DR je jednou z hlavních příčin slepoty v průmyslově rozvinutých zemích.

Jak vzniká a probíhá?

Úvodem si dovolíme stručnou anatomicko-fyziologickou odbočku, neboť ne každý je plně seznámen s anatomií oka a funkcí jeho jednotlivých částí. Sítnici si lze zjednodušeně představit jako tenkou blanku, která lne zevnitř ke stěně oka. Skládá se z mnoha vrstev rozličných specializovaných buněk. Ty zpracovávají světelný impulz přicházející k sítnici přes optická prostředí oka a přeměňují jej na nervový vzruch. Prostřednictvím zrakového nervu, který je tvořen vlákny (neurity) buněk vnitřní vrstvy sítnice, je tento vzruch potom veden do mozku.

Diabetická retinopatie vniká především na podkladě postižení sítnicových cévek. V jeho důsledku dochází k morfologic- kým (krvácení, otok, ukládání různých látek-tzv. exsudáty, novotvoření cévek) a metabolickým změnám v sítnici (nedostatečnému zásobení hlavně kyslíkem) s následnými funkčními poruchami, tj. zhoršením vidění.

Zda k popsanému procesu dojede, kdy začne a jak se bude rozvíjet, je u každého diabetika individuální. Rozhodující vliv má délka trvání diabetu (statistiky uvádějí, že při trvání nad 15 let je sítnice postižena až u 75% diabetiků, nad 30 let u 90%;u některých, zvláště starších, pacientů s insulin nondependentním diabetem tzv. II. typu, se však rozvíjí DR již v prvních 5 letech trvání cukrovky a dokonce až v 5% se DR zjistí už při stanovení diagnózy diabetu, což svědčí o tom, že nemoc probíhala léta skrytě). Záleží samozřejmě také na kompenzaci cukrovky, to znamená udržování správné a pokud možno stabilizované hladiny cukru v krvi, i když v tomto bodě je situace poněkud složitější, s určitými výhradami nad rámec tohoto sdělení. Mezi nepříznivé faktory dále řadíme těhotenství, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, obezitu, porušenou hladinu tuků a cholesterolu v krvi, kouření a chudokrevnost.

Jak se diabetická retinopatie projevuje?

Diabetická retinopatie se projevuje zhoršením kvality vidění. Toto zhoršení se mnohdy může projevit až v pokročilejších stádiích nemoci nebo může zůstat nepovšimnuto při postupném poklesu visu na jednom oku při zachovaném kvalitním visu na druhém oku. Z toho plyne důraz na prevenci, jak bude pojednáno níže. Mezi příznaky DR (bez dalších očních komplikací) naopak nepatří bolest oka.

Jak se léčí diabetická retinopatie ?

1) Konzervativní, tj. pomocí léků: při léčbě DR je dnes užívána řada farmak a nutno podotknout, že názory na jejich účinnost se mezi lékaři značně liší. V některých, zvláště anglických a amerických publikacích z poslední doby, tyto léky již nejsou vůbec uváděny nebo jsou pouze zmiňovány jako dříve užívané a bez prokazatelné účinnosti. V České republice jsou dosud v poměrně značné oblibě a řada zkušených sítnicových specialistů je svým pacientům předepisuje. Jak je tomu tedy doopravdy s jejich léčebným přínosem, definitivně ukáže patrně až budoucnost. Právě s nejčastěji používaným medikamentem z této skupiny, dobesilátem, probíhá v současné době mezinárodní multicentrická studie, která by měla odpovědět na otázku jeho přínosu k léčbě diabetické retinopatie. Mezi dalšími léky užívanými v této indikaci jmenujme alespoň Agapurin, Ascorutin, Anavenol, Cilkanol, Vessel Due F a řadu dalších.

2) Fotokoagulace sítnice laserem: hraje při léčbě diabetické retinopatie rozhodující úlohu. Kdy s ní začít rozhoduje oční lékař a zdaleka nemusí být směrodatná kvalita vidění (může být plně indikována i při dosud neporušeném vidění!). Na druhou stranu ale nelze laserovat "pro jistotu" sítnici, jejíž stav k tomu ještě nedává opodstatnění. Vlastní zákrok je ve většině případů bezbolestný, znecitlivuje se pouze zevní část oka kapkami před přiložením optické čočky a v průběhu ošetření pacient vnímá jen světelné záblesky. V některých případech, zvláště u určitého typu laseru a citlivějšího oka, může být chvílemi pociťována lehká bolestivost. Zákrok se provádí většinou ambulantně při jedné, častěji však několika návštěvách. I potom jsou nutné pravidelné kontroly s případným doplněním fotokoagulace.

Nástup laseru dramaticky zlepšil prognózu diabetické retinopatie, podmínkou úspěchu je ale včasná indikace zákroku, která je možná pouze při pravidelných preventivních vyšetřeních očního pozadí diabetika!

3) Operativní: vitrektomie (tj odstranění sklivce) je náročná operace užívaná u pokročilých stádií těžké diabetické retinopatie s vážným postižením zrakových funkcí.

Prevence diabetické retinopatie

Prevence hraje u diabetické retinopatie, jak bylo opakovaně uvedeno výše, neobyčejně významnou roli. Vyšetření očního pozadí, jak se také nazývá vyšetření sítnice oftalmoskopem, je nenáročné a nebolestivé, pacient ho vnímá jako svícení malou svítilnou do oka. Poněkud nepříjemné je několik hodin přetrvávající zhoršené vidění v důsledku kapkami navozeného rozšíření zornice (mezi pacienty známé jako "rozkapání"). Toto vyšetření by měl diabetik s lehkou, kratší dobu trvající cukrovkou, dosud bez patologického nálezu na sítnici, absolvovat alespoň jedenkrát za dva roky. Se závažnější, déle trvající cukrovkou a dosud bez postižení sítnice, alespoň jednou za rok. Při postižení sítnice bez ohledu na charakter diabetu alespoň jedenkrát ročně nebo častěji podle uvážení očního lékaře.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce