Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Rady diabetikovi před cestou do zahraničí

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 13735x )

Ke kvalitě života diabetika přispívá dobrá duševní pohoda, kterou nepochybně podporuje bezproblémové prožívání dovolené a bezpečné cestování. Stále více diabetiků tráví svou dovolenou v zahraničí, v krajinách s horkým podnebím. Předpokladem bezpečnosti je cílevědomá příprava, která musí vycházet z reálného zhodnocení možností diabetika.

Rady diabetikovi před cestou do zahraničí.

Ke kvalitě života diabetika přispívá dobrá duševní pohoda, kterou nepochybně podporuje bezproblémové prožívání dovolené a bezpečné cestování. Stále více diabetiků tráví svou dovolenou v zahraničí, u teplých moří a v krajinách s horkým podnebím. Předpokladem bezpečnosti je cílevědomá příprava, která musí vycházet z reálného zhodnocení zdravotních a fyzických možností diabetika a tomu úměrné volbě pobytu. Základní zásadou je nepřeceňovat své síly. Pro adekvátní volbu místa pobytu je potřebné získat informace o průměrných teplotách, ubytovacích a stravovacích možnostech, o hygienických podmínkách a o dostupnosti lékařské pomoci. Rizikové pro diabetika mohou být krajiny s vysokými teplotami, kde vzniká nebezpečí dehydratace a kde je obtížná fyzická aktivita, na jakou je diabetik zvyklý. Kontrolní vyšetření lékařem 2 až 3 týdny před cestou je nezbytné pro posouzení současného stavu kompenzace diabetu. Pokud jsou nutné významnější změny v léčbě, týká se to především inzulinoterapie, neměly by se realizovat těsně před cestou. Lékař dá potřebné instrukce o tom, jakou zátěž si může diabetik na dovolené dovolit a ověří se schopnosti diabetika, zda a jak se vyrovná s případnou hypoglykémií a hyperglykémií. Velmi důležité je, aby lékař vystavil stručnou zprávu o stavu a léčení diabetu v anglickém jazyku. Ve zprávě by měla být uvedena adresa a telefonické či e-mailové spojení s ordinací.

Výbava na cestu pochopitelně zahrnuje všechny léky, které diabetik pravidelně či příležitostně užívá. Je třeba vypočítat spotřebu pro celou dobu pobytu a mít dvojnásobnou zásobu léků. Pro případ ztráty se doporučuje mít sebou originální obal nebo příbalový letáček léku, aby získání náhrady v cizině bylo adekvátní. Pečlivou pozornost je třeba věnovat inzulinu. Lahvičky, patrony či cartridge inzulinu udržují svou účinnost v pokojové teplotě nejméně jeden měsíc. V oblastech s průměrnou teplotou nad 25 0 se má inzulin přechovávat v ledničce, je nutno však vyloučit možnost zmrazení. Téměř všude se užívá inzulin v koncentraci 100j/ml, ale pro každý případ je nutno dát pozor při získávání náhradních stříkaček v cizině na možnost starších typů pro inzulin 40j/ml. K výbavě na cestu patří náhradní baterie pro glukometr event. pro inzulinovou pumpu a všechny dezinfekční a další prostředky, které doma používá diabetik při léčbě inzulinem a kontrolu glykémie. Pro odvrácení nastupující hypoglykémie musí být dosažitelné sladké nápoje nebo sušené potraviny. Injekční kit glukagonu nemá chybět ve výbavě diabetika, který nepozná nástup hypoglykémie a má rizika hypoglykemického komatu. Inzulin při cestování je třeba chránit před přímým sluncem a vysokou teplotou. Při cestě autem nebo autobusem se nejlépe přepravuje pod sedadlem, nepatří do kufru. Opatrný cestovatel se vybaví i léky proti bolesti a průjmům, protože při změně režimu mohou diabetika snadněji postihnout přidružené neduhy. Musí myslet i na možné puchýře nohou a drobná poranění, která musí diabetik vždy úzkostlivě ošetřit. Nemá nikdy chodit bos. Nové boty do výbavy nepatří.

Po příjezdu do hotelu je třeba oznámit, že návštěvník má cukrovku a potřebuje dietní stravu. Denní režim diabetika o dovolené má vycházet z jeho zdravotních dispozic a liší se pochopitelně podle jeho trénovanosti či přítomnosti orgánových komplikací. Radikální změna režimu a přehánění tělesné námahy až do únavy jsou vždy škodlivé. Dlouhé pěší túry, dlouhé plavání v moři a náročné sportovní výkony vedou ke snižování hladiny glukózy v krvi a hrozí hypoglykémie. Při výletech v horkých končinách je při zvýšeném pocení nebezpečí dehydratace, pokud není zajištěn dostatečný příjem tekutin, nejlépe minerálek. Při pobytu u moře je třeba pamatovat na riziko přehřátí a úžehu, ze kterých se diabetik vzpamatovává hůře a pomaleji. Diabetik by se měl vyhýbat přímému vystavení slunci mezi 10. a 14. hodinou. Mezi další nástrahy pobytu zejména v jižních zemích patří bodnutí hmyzem s možným následkem kožních infekcí a vznik plísňových infekcí. Proto je dobré mít sebou repelenty a antimykotické masti pro vtírání do meziprstních prostorů nohou. Častou komplikací pobytu v jižních zemích jsou průjmy, způsobené defektní vodou či potravou. Ochranou je pití vody jen z uzavřených lahví, vyhýbat se kostkám ledu v nápojích a nepožívat potraviny a ovoce z pouličních stánků. Při vzniku přidruženého horečnatého onemocnění, se kterým si diabetik sám rychle neporadí, nesmí váhat s přivoláním lékařské pomoci.

Na co nesmí diabetik zapomenout:

  1. Zvolit místo pobytu odpovídající jeho zdravotním dispozicím.
  2. Lékařskou zprávu a legitimaci zdravotní pojišťovny v angličtině.
  3. Dvojnásobné množství léků než odpovídá délce pobytu.
  4. Potřeby pro bezpečnou aplikaci inzulinu a kontrolu glykémie, náhradní baterie.
  5. Balíček první pomoci pro drobná poranění.
  6. Pamatovat na riziko hypoglykémie při výletech a sportech.
  7. Pamatovat na riziko dehydratace a přehřátí při pobytu v teplých krajích.
  8. Chránit nohy před vznikem puchýřů, drobných poranění a plísní.
  9. Nepřeceňovat své síly.
  10. Neváhat přivolat lékaře při horečnatém onemocnění.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce