Inzerce

Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte

aktualizováno 11. dubna 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10761x

Pohyb by měl být základním prvkem léčby diabetiků. Čím víc tuku se totiž v těle usadí, tím horší je hospodaření organismu s inzulínem – a to rozhodně diabetici nemohou potřebovat. „Diabetikům radím, aby každý den vyšli rychle schody, udělali si svižnou procházku. Srdce musí rozpohybovat, zadýchat se, rozproudit krev – to stačí pět minut. Dalších třicet minut pak už stačí klidný a pozvolný pohybu,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra diabetické ordinace při Nemocnici Kadaň.

foto: shutterstock.com

Jak ovlivňuje pohyb cukrovku?

„Zásadně a většinou pozitivně. Nejen diabetici potřebují spotřebovávat energii, krevní cukr. Pokud k tomu napomůže pohyb, pak není nutné dodávat či produkovat velké množství inzulínu. Záleží samozřejmě na tom, aby své tělo pohybem „nepřepadli“, ale dávkovali ho postupně, s přidáváním zátěže nebo prodlužováním fyzické aktivity. Negativně by mohl pohyb působit jen tehdy, když si diabetik naměří i v klidu před pohybem glykemii nad 15 nebo pod 4,5 a neupraví podle toho dávky inzulínu nebo tablet na cukrovku.

Diabetici by tedy měli sportovat pravidelně.

„Rozhodně, udržují tak svou hladinu cukru v krvi ve vyrovnané hladině. Aktivní svaly zajistí správnou činnost orgánů. Díky pohybu netloustnou a nepřibývá tělesný tuk, který komplikuje hospodaření těla s cukrem.“

Co když se hýbat nebudou?

„Pak je potřeba dodat tělu víc inzulínu na zpracování cukru v krvi. Jenže: více inzulínu si následně žádá víc cukru, který zase vyžaduje víc inzulínu – a je tu začarovaný kruh, který končí ukládáním tuků, které oslabují činnost inzulínu, zhoršuje se zpracování dalšího cukru v krvi – zdravotní stav se tím zhoršuje.“

Neohrožuje diabetiky stejně i přílišná zátěž?

„Hrozbou je, když začnou sportovat s nízkou hladinou cukru v krvi. Jestliže to pak s pohybem přeženou, tělo spotřebovává energii ze svalů a postupně třeba i z mozku. Hrozí tedy bezvědomí. Ideální ale není ani to, když začnou sportovat ve chvíli, kdy je v krvi vysoká hladina cukru. Znamená to, že se z ní ještě nedostal do orgánů. Játra pak vyplaví cukr ze svých zásob, aby bylo na výrobu energie pro svaly a orgány. Vyplavený cukr ale není jak zpracovat bez inzulínu, takže se začne hromadit v krvi, čímž se ještě zvyšuje glykémie. Důsledkem může být zvracení, únava a bezvědomí.“

Jak správně kompenzovat během pohybu?

„Vždy než se sportem začnete, měli by si změřit glykemii. Je-li pod 5 nebo nad 15, tak je vhodné aktivitu odložit. Pokud si budou měřit glykemii během sportu, pak platí, že při hodnotách pod 5,5 je vhodné se najíst, ale při hodnotách nad 8,5 naopak není vhodné jíst. Glykemii by si měli diabetici při sportu měřit každou hodinu až dvě a ještě dvě hodiny po skončení. Při dlouhém pohybovém zatížení doporučujeme měření opakovat v určitých intervalech, cca 3 - 5 hodin, spalování cukru, tedy snižování glykémie, doznívá ještě několik hodin po fyzické aktivitě.

Proč byste měli jednou ročně myslet na cukrovku? To se dočtete zde.

Diabetici bývají často i obézní, jaký pohyb radíte jim?

„Pokud má člověk nějaké to kilo navíc, měl by vše dělat postupně. Pokud začíná s pohybem od nuly, pak radím začít cvičit třeba vsedě – stačí jimi hýbat rukama a nohama, zvedat je. Jakýkoli pohyb – co do druhu a intenzity, se počítá. Nejlepší je se samozřejmě poradit s diabetologem nebo edukační sestrou. Vždy ale radíme, aby si před jakýmkoli aktivním sportem měli v první řadě koupit pořádné a pohodlné boty. Sebemenší otlaky či puchýře se mohou změnit ve vleklý problém - diabetickou nohu.“

Cvičení pro lidi se syndromem diabetické nohy najdete na tomto videu.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
žalobníček

dobrá rada.A co když se zadýchávám nepřetržitě?

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. listopadu 2011, 19:46:32


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 329 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.