Inzerce

Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte

( Renata Vyšínová | přečteno: 11689x )

Pohyb by měl být základním prvkem léčby diabetiků. Čím víc tuku se totiž v těle usadí, tím horší je hospodaření organismu s inzulínem – a to rozhodně diabetici nemohou potřebovat. „Diabetikům radím, aby každý den vyšli rychle schody, udělali si svižnou procházku. Srdce musí rozpohybovat, zadýchat se, rozproudit krev – to stačí pět minut. Dalších třicet minut pak už stačí klidný a pozvolný pohybu,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra diabetické ordinace při Nemocnici Kadaň.

shutterstock.com

Jak ovlivňuje pohyb cukrovku?

„Zásadně a většinou pozitivně. Nejen diabetici potřebují spotřebovávat energii, krevní cukr. Pokud k tomu napomůže pohyb, pak není nutné dodávat či produkovat velké množství inzulínu. Záleží samozřejmě na tom, aby své tělo pohybem „nepřepadli“, ale dávkovali ho postupně, s přidáváním zátěže nebo prodlužováním fyzické aktivity. Negativně by mohl pohyb působit jen tehdy, když si diabetik naměří i v klidu před pohybem glykemii nad 15 nebo pod 4,5 a neupraví podle toho dávky inzulínu nebo tablet na cukrovku.

Diabetici by tedy měli sportovat pravidelně.

„Rozhodně, udržují tak svou hladinu cukru v krvi ve vyrovnané hladině. Aktivní svaly zajistí správnou činnost orgánů. Díky pohybu netloustnou a nepřibývá tělesný tuk, který komplikuje hospodaření těla s cukrem.“

Co když se hýbat nebudou?

„Pak je potřeba dodat tělu víc inzulínu na zpracování cukru v krvi. Jenže: více inzulínu si následně žádá víc cukru, který zase vyžaduje víc inzulínu – a je tu začarovaný kruh, který končí ukládáním tuků, které oslabují činnost inzulínu, zhoršuje se zpracování dalšího cukru v krvi – zdravotní stav se tím zhoršuje.“

Neohrožuje diabetiky stejně i přílišná zátěž?

„Hrozbou je, když začnou sportovat s nízkou hladinou cukru v krvi. Jestliže to pak s pohybem přeženou, tělo spotřebovává energii ze svalů a postupně třeba i z mozku. Hrozí tedy bezvědomí. Ideální ale není ani to, když začnou sportovat ve chvíli, kdy je v krvi vysoká hladina cukru. Znamená to, že se z ní ještě nedostal do orgánů. Játra pak vyplaví cukr ze svých zásob, aby bylo na výrobu energie pro svaly a orgány. Vyplavený cukr ale není jak zpracovat bez inzulínu, takže se začne hromadit v krvi, čímž se ještě zvyšuje glykémie. Důsledkem může být zvracení, únava a bezvědomí.“

Jak správně kompenzovat během pohybu?

„Vždy než se sportem začnete, měli by si změřit glykemii. Je-li pod 5 nebo nad 15, tak je vhodné aktivitu odložit. Pokud si budou měřit glykemii během sportu, pak platí, že při hodnotách pod 5,5 je vhodné se najíst, ale při hodnotách nad 8,5 naopak není vhodné jíst. Glykemii by si měli diabetici při sportu měřit každou hodinu až dvě a ještě dvě hodiny po skončení. Při dlouhém pohybovém zatížení doporučujeme měření opakovat v určitých intervalech, cca 3 - 5 hodin, spalování cukru, tedy snižování glykémie, doznívá ještě několik hodin po fyzické aktivitě.

Proč byste měli jednou ročně myslet na cukrovku? To se dočtete zde.

Diabetici bývají často i obézní, jaký pohyb radíte jim?

„Pokud má člověk nějaké to kilo navíc, měl by vše dělat postupně. Pokud začíná s pohybem od nuly, pak radím začít cvičit třeba vsedě – stačí jimi hýbat rukama a nohama, zvedat je. Jakýkoli pohyb – co do druhu a intenzity, se počítá. Nejlepší je se samozřejmě poradit s diabetologem nebo edukační sestrou. Vždy ale radíme, aby si před jakýmkoli aktivním sportem měli v první řadě koupit pořádné a pohodlné boty. Sebemenší otlaky či puchýře se mohou změnit ve vleklý problém - diabetickou nohu.“

Cvičení pro lidi se syndromem diabetické nohy najdete na tomto videu.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
žalobníček
1x

dobrá rada.A co když se zadýchávám nepřetržitě?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.