Předseda Svazu diabetiků: V batohu mám stále kus čokolády

( Renata Vyšínová | přečteno: 8216x )

Šéf českých diabetiků je příkladem toho, že nemoc nemusí nikoho vyřadit z aktivit, které má rád. A je jedno, jestli to je sjezd divoké řeky na raftu, vysokohorská turistika nebo výlety na vlastní pěst. Ing. Vladimír Horák, předseda Svazu diabetiků ČR je často k zastižení s batohem na zádech.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

V jeho aktivitách mu cukrovka nikdy nepřekážela. „Když jsem zjistil, co mi je, vlastně se mi ulevilo,“ vzpomínal Vladimír Horák na své „diazačátky“. Nemoc mu nesundala z nohou pohorky a ze zad batoh, takže je tím pravým, kdo může poradit diabetikům při sportování a pohybu.

Co jste řešil ve chvíli, kdy jste po odhalení cukrovky chtěl znovu začít se sportem?

„Aby ho nebylo moc nebo málo. Najít pro sebe vhodný druh pohybu, který vás bude bavit, vydržíte ho dělat pravidelně a nebude vás ohrožovat. Samozřejmě musí být vždy dobře kompenzovaný.“

Bál jste se toho, že během sportu snadněji dostanete hypoglykemii?

„Dopředu se nebojím ničeho. Musí se to vyzkoušet. Obecně je pro nás dobrý každý sport, u kterého se nepřepínáte jednorázově, ale pěkně postupně působíte na tělo. Navíc je logické, že s sebou musíte mít něco k zakousnutí. Ideálnější něco k pití, co hypoglykemii odvrátí. Tradiční je kola, ale osvědčil se mi i tonik. Sice by stačil sáček cukru, ale když by došlo až na záchvat, pak je nebezpečí, že se jím člověk začne dusit, takže tekutina je lepší volba. Já mám v batohu vždycky pár sáčků cukru, sušenky, čokoládu a také něco k pití – a to i po městě, protože nevíte, kde se můžete zdržet.“

Vy máte pumpu, nebojíte se nárazů při sportu?

„S trochou rozumu jde dělat všechno. Je zapotřebí dát si pozor. Opět ale říkám, lepší je volit sport podle toho, abychom neměli nárazové výdeje, neuštvali se. To je rozhodující.“

Podzim a zima jsou vhodné na návštěvu sauny. Je vhodná i pro diabetiky?

„Ano, ale za jistých podmínek. Než do ní jdu, tak se změřím a najím. V sauně už se jíst nemá. Ono jde všechno, když se měříte a vypozorujete, jak to na vás působí. Nemusíte se bát ničeho a dodržovat pravidla. Váš diabetolog vám také rád poradí, co se pohybu týče – najdete spolu to vhodné pro vás. Jistě bude rád, že se vám chce sportovat a něco dělat pro zdraví.“

Proč je chřipka pro diabetiky nebezpečná se dočtete v tomto článku.

Jakou máte zásadní radu pro ostatní diabetiky, kteří chtějí začít se sportem?

„Dobré boty, to je moje hlavní rada. Noha diabetika je velmi citlivé místo a rozhodně bych ji chránil před zbytečnými otlaky, oděrkami a puchýři.“

Proč jsou dobré boty a tím pádem zdravé nohy pro diabetiky tak důležité? To se dozvíte v tomto článku.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 572 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.