Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
a stačí,když denně 4-6 hodin makám na zahrádce,řežu dříví či věřím v hospodě?
( Všeobecná fakultní nemocnice v Praze | přečteno: 9676x )
To, že máte cukrovku neznamená, že byste měli přestat se sportem. Naopak - pravidelný pohyb váš stav může vylepšit.
Přesně to vyplývá z odpovědi Doc. MUDr. Zdeňka Vilikuse, CSc., Univerzita Karlova – 1. lékařská fakulta, Ústav tělovýchovného lékařství 1. LF UK a VFN na dotaz našeho čtenáře.
Pěkný den, lékař mi zjistil cukrovku. Chci se optat, mohu i s tímto onemocněním sportovat? A jaký sport byste mi doporučil? Dalibor, 45 let.
Odpověď lékaře:
Vzhledem k vašemu věku zřejmě jde o cukrovku tzv. druhého typu, kdy zpravidla není nutno léčit inzulínem. Zpočátku většinou stačí jen dieta, později se přidávají ještě léky ve formě tablet, tzv. perorální (ústně podávaná) antidiabetika. Sportovní aktivita při cukrovce působí na organizmus člověka blahodárně. Pomáhá totiž revitalizovat tzv. buněčné receptory pro inzulín. Při cukrovce II. typu totiž netrpí člověk nedostatkem inzulínu, ale nedostatkem jeho receptorů. Výsledkem pak je vysoká hladina krevního cukru a paradoxně současně i vysoká hladina inzulínu. Sportovní aktivitu může provozovat jen pacient s dobře kompenzovaným diabetem, kdy jsou hodnoty glykémie relativně stálé. Když pacient začne pravidelně sportovat, receptory se na čas zaktivují, ale bohužel jen na několik dní, takže sportovní aktivitu je potřeba provozovat neustále. Nejlépe každý den cca 30-40 minut, aby denní rytmus byl stále stejný. Je přitom důležité alespoň zpočátku si kontrolovat hladinu krevního cukru glukometrem, a to před tréninkem, během tréninku i po tréninku, aby pacient neupadl do bezvědomí (hypoglykemické kóma). Opět doporučuji poradit se nejenom s diabetologem, ale i s tělovýchovným lékařem. Efektivně provedené komplexní lékařské vyšetření zdravotního stavu zahrnující všechny vhodné vyšetřovací postupy nám umožní včasný záchyt a léčbu většiny závažných onemocnění. Především první tréninky doporučuji absolvovat až po laboratorním zátěžovém testu, při kterém se sleduje profil glykemické křivky.
Čtěte také: Nastala nová éra v léčbě cukrovky, inzulín už nehraje hlavní roli, Vzkaz pro diabetiky: Jednou týdně se pořádně zadýchejte
Zajímá nás, zda máte zkušenost s kombinací sportu a nemoci. Napište nám své zkušenosti prostřednictvím diskuse nebo na mail [email protected].
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Jak často berete léky?
Přidat nový komentář