Inzerce

Selhání ledvin: častá komplikace diabetu

( Renata Vyšínová | přečteno: 10939x )

Jednou z méně známých, ale velmi nebezpečných komplikací diabetu je chronické onemocnění ledvin, tedy diabetická nefropatie. Ta snižuje jejich funkci a v komplikovaných případech vede až k jejich úplnému selhání. Pacienti jsou v takovém případě odkázáni na dialýzu nebo transplantaci.

shutterstock.com

Příčinou diabetické nefropatie je postižení drobných cév ledvinových klubíček – pokud jsou poškozena, pak se snižuje filtrační schopnost ledvin. To, že mají ledviny nějaký problém, to je možné odhalit díky vyšetření bílkoviny v moči. Mikroalbuminurii provádí diabetolog nebo praktický lékař, který pravidelně odebírá pacientovi vzorky moči a ty analyzuje na přítomnost dané bílkoviny.

Aby bylo toto vyšetření průkazné, je ale zapotřebí ho dělat pravidelně každý rok. Stav ledvin se totiž může zhoršovat postupně, aniž by měl pacient jakékoli problémy. Projeví se až ve chvíli, kdy začínají ledviny selhávat – tedy po pěti až sedmi letech. Ve fázi, kdy se diabetická nefropatie projeví, je většinou už pozdě a změny jsou nevratné.

Vysoká hladina bílkoviny v moči může být i signálem dalších chorob – například nemocí spojených se srdečně cévním systémem, tedy například vysokým tlakem.

Čtěte také: Unikátní český objev pomůže včas rozpoznat poruchy ledvin

V mnoha případech lidé netuší, že mají sledovat stav funkce ledvin, které má na svědomí cukrovka, protože nevědí ani o tom, že mají cukrovku. Je vůbec možné, aby si tak závažné nemoci člověk nevšiml? „Příznaky diabetu druhého typu, tedy nejčastější formy cukrovky, bývají u některých lidí zaměnitelné s jinými zdravotními obtížemi. Může je trápit ospalost, únava, svědění, bolest nohou, časté močení,“ vysvětluje prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přední český diabetolog, přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který radí pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u praktického lékaře, který by měl provádět i vyšetření na hladinu cukru v krvi.

Tipy pro zdravé ledviny (platí nejen pro diabetiky)

  • Pravidelně doplňujte tekutiny. Vhodná je spíš kohoutková, než balená voda. Ledviny zbytečně nezatěžujte látkami, které jsou obsaženy například v limonádách a dalších nápojích. Diabetici by si měli dávat pozor na výběr tekutin. Většina lidí trpící diabetem má organismus překyselený, což napomáhá například ukládání tuků, bujení kvasinek a plísní v organismu, což způsobuje potřebu vyššího příjmu inzulinu.  Ideální pH vody pro organismus je 8 a více – lepší je voda kohoutková než balená.
  • Omezte solení, při vaření používejte spíš bylinky.
  • Zvyšte příjem tekutin ve chvílích zvýšené fyzické aktivity, ale také v horkém počasí.
  • Dobře se oblékejte, abyste se nenachladilinachlazení může přivodit až zánět ledvin.
  • Přestaňte kouřit, protože chemikálie z cigaret nesvědčí ledvinám.
  • Konzultujte užívání všech léků s lékařem.

Diabetes mellitus 2. typu je považován za nejnebezpečnější civilizační chorobu, která ovlivňuje stovky milionů životů lidí po celém světě. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem žít téměř půl bilionu lidí na světě. Přitom se dá tomuto onemocnění v mnoha případech předcházet preventivními opatřeními. I z toho důvodu vznikl Světový den diabetu (14. 11.), který má lidem připomínat nástrahy této choroby.

Máte cukrovku - nebo ji má někdo v rodině? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Šimková

Dobrý den.V rodině máme případ diabetes 1.st.od 13 let.Nyní 33 let.Paní má 2 děti.13 let holčička a 5 let chlapec.Po druhém porodu došlo prakticky ke ztrátě zraku a poté i k selhání ledvin.Vyšlo najevo ,že se prakticky neléčila,přestala si píchat inzulín a nedocházela na prav kontroly.Teď je paní 3x týdně na dialýze a čeká na transplantaci.Je silná kuřačka a kontroluje si množství tekutin přes den,aby toto nepřesáhla a mohla si dát nějaký alkohol večer.Má v tomto případě transplantace ledvin nějakou šanci?

Jiří

Měli jsme rodinného přítele, který se léčil s cukrovkoy 2.typu a aplikoval si 4x pomocí pera inzulín. V r.2015 byl 2x hospitalizován se zánětem ledvin a v témže roce na sklonku roku dostal salmonelu. Po hospitalizaci byl zavodňován, ačkoliv mu byl prokázán zánět ledvin. Bohužel mu ledviny za krátko selhaly, byla mu prováděna dialýza a po 20dnech, z důvodu selhávání oběhového systému, zavedení tracheostomie a slábnutí srdce zemřel. Léčba byla ukončena. Postupovali lékaři až po ukončení léčby správně?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 344 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.