Inzerce

Diabetikům dává moderní medicína víc možností léčby, ale i větší odpovědnost

28. listopadu 2012, Prof. MUDr. Jan Škrha DrSc.   |   přečteno: 6143x

Moderní medicína nabízí diabetikům rok od roku víc možností, jak udržet svou nemoc pod kontrolou a zmírnit riziko nebezpečných komplikací.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V letošním roce uplynulo devadesát let od zavedení léčby inzulinem, který znamenal naprostý průlom v léčbě diabetu. Již v roce 1923 byl v naší nemocnici na I. interní klinice profesora Syllaby poprvé aplikován inzulin, což otevřelo novou éru i pro naše diabetiky. První zprávy naplňovaly mnohá čísla Časopisu lékařů českých. Můžeme tak srovnávat tehdejší možnosti se současností a posoudit, kam se péče o diabetiky dostala.

Současný epidemický nárůst počtu diabetiků na celém světě, který je provázený zvyšujícím se výskytem cévních komplikací, je signálem pro hledání účinnější terapie. Vedle nefarmakologických opatření se proto pozornost zaměřuje na nové skupiny léků s cílem ovlivnit nejen patogenetické mechanismy rozvoje onemocnění, ale i změny vedoucí k nežádoucím komplikacím. Ve světle nových poznatků se hodnotí účinnost nových léků včetně jejich vedlejších účinků a současně se studium zaměřuje i na dnes již klasická farmaka zahrnující jak inzuliny, tak běžná perorální antidiabetika.

Při využití perorálních antidiabetik se stále více vychází z mechanismu jejich působení. Velké renesance dosáhl především metformin původně objevený v roce 1957, neboť vedle jeho příznivého působení na cukrovku se v posledních letech oceňují i jeho protinádorové účinky. Metformin se stal prvním lékem nasazovaným při stanovení diagnózy diabetu 2. typu.

Inzulín je klasika

Na základě poznatků o rozvoji diabetu 2. typu je cílem léčby zejména zachování funkce B-buněk tvořících inzulin, protože jejich postupný zánik se snižováním sekrece inzulinu je hlavní příčinou, proč se s délkou trvání cukrovka zhoršuje a vede k potřebě léčby inzulinem. V současné době se staly účinnou skupinou léky s tzv. inkretinovým efektem. Jedná se jednak o injekční preparáty (agonisté GLP-1 receptoru), jednak o tablety (gliptiny), které ochraňují B-buňky tvořící inzulin a tedy nevedou k jejich vyčerpání. Vedle toho mají celou řadu velmi příznivých efektů na různé tělesné orgány.

V současné době probíhá několik studií, v nichž se zkoumá efekt těchto látek na srdce a cévy, především jejich působení na ischemickou chorobu srdeční. Jsou proto velmi slibnou skupinou i do budoucna.

Jinou skupinou, která se do praxe dostala již dříve, jsou glitazony. Jejich účinek je velmi komplexní, působí především na zlepšení účinku inzulinu ve tkáních, např. ve svalech (jde o tzv. inzulinové senzitizéry). Mění uložení tuku v organismu a také u nich bylo popsáno příznivé působení na srdečně cévní systém. V současné době je k dispozici jediný zástupce, pioglitazon. Do budoucna se však počítá i s dalšími látkami, již nyní se publikují klinické zkušenosti s léčbou např. gliflozinů.

Významného místa dosáhly inzuliny, u nichž se hodnotí především vlastnosti tzv. inzulinových analogů. Vedle již dlouhodobě zavedených se objevují nové preparáty. S nimi přichází i vylepšování jejich aplikace, na trh se dostávají tudíž i nové aplikátory. V současné době je již zcela obvyklá intenzivní léčba inzulinem, neboť právě technický pokrok odstranil dřívější problémy s aplikační technikou. Rozšiřuje se léčba inzulinovými pumpami. Pacient má k tomu dokonalejší pomůcky na kontrolu glykemie a vedle běžných glukometrů umožňujících dokonalou sebekontrolu glykemií se stav intenzivně léčených diabetiků může kontrolovat i kontinuálními senzory glykemií, které umožňují nepřetržitý záznam glykemií v průběhu celých 24 hodin.

Je tedy zřejmé, že technika i farmaceutický průmysl vytvořily předpoklady, aby diabetici byli léčeni stále lépe a mohli dosahovat lepších dlouhodobých výsledků. To je zároveň nezbytnou podmínkou, aby se do budoucna snížil výskyt chronických cévních komplikací, které zahrnují postižení zraku, ledvin či nervů, ale také postižení velkých cév, tedy aterosklerózu s projevy jako je ischemická choroba srdeční či mrtvice nebo na dolních končetinách poruchy prokrvení.

Čtěte také: Počet nemocných s cukrovkou raketově stoupá

Při pohledu na vývoj péče o diabetiky však zůstává nezbytnou podmínkou úspěchu aktivní přístup diabetika ke své nemoci, především v oblasti fyzické aktivity a správných jídelních návyků. Proto sehrává stále významnou úlohu výchova k osvojování potřebných zvyklostí. O to usilovali i naši předchůdci a právě ve Všeobecné fakultní nemocnici vznikla první poradna pro diabetiky, což je zapotřebí též připomenout. Pro úplnost dodávám, že v Laboratoři pro endokrinologii a metabolismus při III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice byl též poprvé v Československu stanoven inzulin a též prokázány protilátky proti inzulinu u dosud inzulinem neléčených diabetiků.

Diabetes mellitus bude znamenat i do budoucna velké nasazení všech „hráčů“, jak týmu zdravotníků, tak pacientů. Vedle komplexní péče se však další orientace bude muset zaměřovat nejen na prevenci komplikací, ale především na prevenci samotného diabetu.

Míte zkušenosti s léčbou cukrovky? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: Prof. MUDr. Jan Škrha DrSc., III. interní klinika VFN a 1. LF UK

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.