Inzerce

Vrba bílá

4. května 2007, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 20031x

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

foto: shutterstock.com

Vrbu zná dítě školou povinné hlavně jako častý námět v tvorbě klasiků české literatury. Zatím co pohádkáři ji používají výhradně jako verpánek pro vodníka, při troše hledání v serióznějších dílech nalezneme ponaučení i my - bylinkáři. Například K. H. Borovský v Králi Lávrovi nenápadně upozorňuje na to, že vrba dokáže komunikovat s lidmi. Proto je krajně nezodpovědné svěřovat vrbě svá tajemství, jakkoli k tomu její dutina svádí. Přesto se tak děje hojně a smutek nad vším, co vrbě lidé říkají, prý vyjadřuje svými skloněnými větvemi. Právě z vrby se dělají nejlepší píšťalky, protože se ví, že vrba dokáže promluvit. Další poznatek o téměř nadpřirozených schopnostech vrby najdeme i v Erbenově Kytici. Jestliže manželka "v noci vedle muže jako mrtvá leží ", existuje důvodné podezření, že je ve dne ženou a v noci vrbou. Necitlivým zásahem - poražením vrby - připravíme manželku o život. Vrba má v sobě i svěží jarní sílu, kterou dokáže přenést na člověka. Nejlepší metodou přenosu bývá šlehání spletenými vrbovými proutky, velikonoční pomlázkou, ovšem proutky musí být čerstvé, nikoli loňské.

Faktem zůstává, že vrba patří k vůbec nejdéle využívaným přírodním léčivům. Pro svůj obsah kyseliny salicylové v kůře byla užívána k léčbě bolesti a horečky. Na druhé straně představa, že vrba dokáže uzdravit i na dálku jen na základě klůcku namočeného v krvi nemocného a vloženého do její dutiny, se ukázala být šlápnutím vedle. Dnes ji jako přírodní látku zatlačil do pozadí chemicky vyráběný Aspirin.

Vrba bílá je poměrně vysoký strom s ohebnými nelámavými větvemi. Na jaře nás na sebe upozorní typickými květy složenými ve štíhlých jehnědách. Vrby jsou rozšířeny po celé Evropě, zejména na vlhkých místech, tedy na březích potoků a řek.

Sbírá se kůra (Cortex salicis), nejlépe v době proudění mízy, což je obvykle v březnu. Pro slupování jsou vhodné 2-3 leté větvičky. Kůra se po sloupnutí suší . Najdeme v ní kromě jiných účinných látek glykosid salicin, který působí dezinfekčně, snižuje horečku a zmírňuje revmatické bolesti. Na rozdíl od syntetického acylpyrinu, se kterým má téměř shodné chemické složení, působí vrba mnohem komplexněji.

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Obvyklou formou podání je odvar. Odvar pro vnitřní použití připravíme z 1g kůry na 100ml vody, pro použití zevní je vhodnější odvar koncentrovanější. Při užívání vrbové kůry je třeba určité opatrnosti, neboť má poměrně razantní účinky. Rozhodně není vhodná při alergii na salicyláty, při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při špatné srážlivosti krve a v těhotenství.Vysoké dávky mohou vyvolat otravu a proto je vhodnější její upotřebení ve směsích s ostatními bylinami. Použití vrbových proutků ve formě velikonoční pomlázky je ovšem zcela bez rizika.


Vrba bílá - herbář

Vrba bílá - foto

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.