Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Vrba bílá

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 22124x )

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

shutterstock.com

Vrbu zná dítě školou povinné hlavně jako častý námět v tvorbě klasiků české literatury. Zatím co pohádkáři ji používají výhradně jako verpánek pro vodníka, při troše hledání v serióznějších dílech nalezneme ponaučení i my - bylinkáři. Například K. H. Borovský v Králi Lávrovi nenápadně upozorňuje na to, že vrba dokáže komunikovat s lidmi. Proto je krajně nezodpovědné svěřovat vrbě svá tajemství, jakkoli k tomu její dutina svádí. Přesto se tak děje hojně a smutek nad vším, co vrbě lidé říkají, prý vyjadřuje svými skloněnými větvemi. Právě z vrby se dělají nejlepší píšťalky, protože se ví, že vrba dokáže promluvit. Další poznatek o téměř nadpřirozených schopnostech vrby najdeme i v Erbenově Kytici. Jestliže manželka "v noci vedle muže jako mrtvá leží ", existuje důvodné podezření, že je ve dne ženou a v noci vrbou. Necitlivým zásahem - poražením vrby - připravíme manželku o život. Vrba má v sobě i svěží jarní sílu, kterou dokáže přenést na člověka. Nejlepší metodou přenosu bývá šlehání spletenými vrbovými proutky, velikonoční pomlázkou, ovšem proutky musí být čerstvé, nikoli loňské.

Faktem zůstává, že vrba patří k vůbec nejdéle využívaným přírodním léčivům. Pro svůj obsah kyseliny salicylové v kůře byla užívána k léčbě bolesti a horečky. Na druhé straně představa, že vrba dokáže uzdravit i na dálku jen na základě klůcku namočeného v krvi nemocného a vloženého do její dutiny, se ukázala být šlápnutím vedle. Dnes ji jako přírodní látku zatlačil do pozadí chemicky vyráběný Aspirin.

Vrba bílá je poměrně vysoký strom s ohebnými nelámavými větvemi. Na jaře nás na sebe upozorní typickými květy složenými ve štíhlých jehnědách. Vrby jsou rozšířeny po celé Evropě, zejména na vlhkých místech, tedy na březích potoků a řek.

Sbírá se kůra (Cortex salicis), nejlépe v době proudění mízy, což je obvykle v březnu. Pro slupování jsou vhodné 2-3 leté větvičky. Kůra se po sloupnutí suší . Najdeme v ní kromě jiných účinných látek glykosid salicin, který působí dezinfekčně, snižuje horečku a zmírňuje revmatické bolesti. Na rozdíl od syntetického acylpyrinu, se kterým má téměř shodné chemické složení, působí vrba mnohem komplexněji.

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Obvyklou formou podání je odvar. Odvar pro vnitřní použití připravíme z 1g kůry na 100ml vody, pro použití zevní je vhodnější odvar koncentrovanější. Při užívání vrbové kůry je třeba určité opatrnosti, neboť má poměrně razantní účinky. Rozhodně není vhodná při alergii na salicyláty, při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při špatné srážlivosti krve a v těhotenství.Vysoké dávky mohou vyvolat otravu a proto je vhodnější její upotřebení ve směsích s ostatními bylinami. Použití vrbových proutků ve formě velikonoční pomlázky je ovšem zcela bez rizika.


Vrba bílá - herbář

Vrba bílá - foto
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce