Inzerce

Lípa (Tilia)

4. května 2007, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 20226x

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

foto: shutterstock.com

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj.

Proč lidé zvolili lípu národním stromem? Bezesporu díky kvalitě jejího dřeva, které Čechy provázelo od narození až do hrobu. Z lipového dřeva se dělal nábytek, dřeváky, hudební nástroje, kolébky i rakve. Lipové stromy byly zabydlovány spravedlivými a dobrými duchy, a proto pod jejími větvemi hledala v bouřce útočiště řada lidí ve víře, že do lípy blesk neuhodí. Pouta z lipového lýčí zase dokázala udržet umrlce vstávajícího z hrobu na místě. Lípa měla také schopnost prokazovat vinu či nevinu obviněných. Pokud se zasadila obráceně, kořeny vzhůru, a přesto z kořenů vyrašilo listí, nevina byla nad slunce jasněji prokázána. Kdyby snad Jan Žižka pod hradem Rabí neseděl pod hruškou, ale pod lípou, nejenom že by určitě o své druhé oko nepřišel, snad by se mu ještě zrak do druhého oka vrátil. Takovou má lípa pověst a moc. Oficiálně se lípa stala národním českým stromem v době národního obrození, díky Kollárově básni Slávy dcera.

Lípa je mohutný strom, vysoký až 25 metrů, hojně rozšířený po celé Evropě. Stromy mohou být až mnoho set let staré, jejich stařičké kmeny však většinou umírají po zásahu blesku. Že by dobří duchové staré stromy opouštěli? Typické srdčité lipové listy často vídáme na diplomech, vyznamenáních, mincích, bankovkách a cenných papírech. To ovšem nemá nic společného s její léčebnou silou. List lípy se také v lidovém lékařství používá, ale mnohem významnější rostlinnou drogou je květ, který se také sbírá.

Lipový květ (Flos tiliae) je vlastně květenství s podpůrným jazykovitým listem. Lípa kvete od května do července. Patří mezi nejvýznamnější medonosné rostliny. Včely si tuto skutečnost dobře uvědomují a tak jsou lípy v době květu včelami doslova obaleny. Celé květenství i s blanitým listem se sbírá za suchého počasí v době, kdy je asi polovina květů rozkvetlých, tedy od začátku května, nejlépe odpoledne mezi 14-16 hodinou. Rychle se suší ve stínu na vzdušném místě. Při zapaření listy tmavnou a při sušení na slunci ztrácí typické aroma. Správně usušený květ si zachovává svoji barvu, vůni a slizovitou chuť. Květ poskytují tři druhy lípy -- lípa malolistá, lípa velkolistá a lípa obecná, která je zřejmě křížencem obou předchozích. Jiné lípy jsou pro sběr nevhodné.

Lipový květ obsahuje celou řadu důležitých látek. Je to hlavně sliz, flavonové glykosidy, třísloviny, silice a látky podobné vitaminu E. Tyto látky podporují produkci potu, žluči a moči se současným zklidňujícím a spasmolytickým účinkem Regulují produkci žaludečních a střevních šťáv. Z toho také vyplývá použití lipového květu při chorobách z nachlazení (rýma, kašel, zánět průdušek, chřipka, angína), - podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Dále při narušené funkci žlučníku a křečích v oblasti střev a trávicího ústrojí.

Nejběžnější formou užívání je nálev. To znamená, že polévkovou lžíci lipového květu přelijeme vroucí vodou, ale již dále nevaříme, necháme vyluhovat a po 10-15 minutách slijeme. Lze ho podávat samostatně nebo s citronem, případně pro posílení tvorby potu s acylpyrinem. Doporučuje se sladit medem. Lipový květ je také často součástí bylinných směsí, nejčastěji v kombinaci s heřmánkem, černým bezem, listem maliníku nebo květem tužebníku. Potopudné účinky jsou zvláště silné po třetí hodině odpolední, nebo použijeme-li lipový květ k přípravě koupele. Lípu lze užívat v každém věku, je velmi vhodná i pro děti. Navíc má, na rozdíl od jiných bylinkových čajů, lahodnou chuť a proto je dětmi dobře přijímána.


Lípa - herbář

Lípa - foto

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.