Velká část nemocných netuší, že potíže s močením může způsobovat hyperaktivní močový měchýř.
Co jsou meningokokové infekce a máme se jich skutečně obávat?
( Renata Vyšínová | přečteno: 31129x )
To, že musíte často močit, může ohlašovat některé nemoci. Jaké, o tom jsme si povídali i s MUDr. Janem Krhutem, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava.
Nezhoubné zbytnění prostaty (benigní hyperplazie prostaty) je jedno z nejběžnějších onemocnění. Změny v mikrostruktuře prostaty se dají najít u 8 % čtyřicetiletých, 50 % padesátiletých a 88 % osmdesátiletých mužů. Avšak jen u části z nich prostata stlačuje močovou trubici a působí potíže s močením. „K rizikovým faktorům počítáme kromě vyššího věku vliv testosteronu, dědičnost, stravovací návyky, přítomnost diabetu, hypertenze a další,“ říká MUDr. Jan Krhut.
Pro diagnostiku nezhoubného zbytnění prostaty je zapotřebí absolvovat urologické vyšetření, vyšetření prostaty konečníkem, rozboru moče, vyšetření ultrazvukem atd.
Zjistěte jak vypadá vyšetření prostaty, podrobnosti najdete v tomto článku.
• Režimová opatření (pitný režim), poučení pacienta, ev. úprava stávající medikace, která může ovlivňovat potíže s močením (diuretika apod.).
• Farmakologická léčba.
• Méně invazivní chirurgická léčba (využívá účinky laseru, ultrazvuku a další postupy).
• Chirurgická léčba – existuje několik postupů, které se volí podle konkrétních potíží, velikosti prostaty a stavu pacienta.
Karcinom prostaty je z výčtu onemocnění nejvážnějším. „V počátečních stadiích je však zpravidla zcela klinicky „němý“, to znamená, že se nikterak neprojevuje. Potížemi s močením se projeví až v pokročilejším stadiu, kdy je léčba již komplikovanější a prognóza pacienta nejistá,“ varuje lékař.
Karcinom prostaty je nejčastěji diagnostikovaným nádorem u mužů v ČR a EU a jeho výskyt stále stoupá. V roce 2007 bylo v ČR diagnostikováno 5 094 nových případů a 1 443 mužů pro toto onemocnění zemřelo. Četností již předstihl i karcinom plic (v roce 2007 byl ca plic diagnostikován u 4 630 mužů).
Dědičnost je nejdůležitější rizikový faktor. Onemocnění u přímých příbuzných (otec, bratr) znamená zdvojnásobení rizika, pokud jsou v rodině dva a více nemocných, pak riziko stoupá pětinásobně až jedenáctinásobně.
• Potravinové kancerogeny – vysoký obsah živočišných tuků a červeného masa ve stravě
• Hormonální vlivy – inzulin, androgeny
• Profesionální vlivy – kadmium, herbicidy a pesticidy
• Kouření – relativní riziko je 1,5 až 2,0
• Zelenina (rajčatová šťáva, sója - izoflavonoidy a lignany)
• Vitamín A, D, E, selen
- Vyšetření prostaty přes konečník
- Vyšetření na PSA (prostatický specifický antigen)
- Ultrazvuk
- Biopsie prostaty
Léčba karcinomu prostaty závisí na rozsahu onemocnění, tj. na velikosti a umístění nádorového ložiska, do jaké míry je onemocnění pokročilé, jsou-li potvrzeny metastázy nádorových buněk, a také na věku a celkovém stavu nemocného. Hovoříme o postupu léčebném nebo postupu, který zmírňuje obtíže a bolesti. Zpravidla se kombinuje léčba chirurgická s radio anebo chemoterapií a hormonální léčbou.
Proč byste s častým močením měli jít rozhodně k urologovi, to se dočtete v tomto článku a co vás tam čeká za vyšetření, to se dozvíte zde.
Informace najdete také na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář