Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

O častém močení by měl vědět urolog

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 48706x )

Časté močení u mužů nemá vždy na svědomí jen prostata. Za tzv. příznaky dolních močových cest u mužů se často skrývají jiná onemocnění, z nichž je nejvážnější karcinom prostaty. Může jít také o hyperaktivní měchýř. Proto by měly být jakékoliv potíže s močením důvodem k návštěvě urologa a k pečlivému vyšetření. Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků – tento názor podporuje i MUDr. Jan Krhut, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava.

shutterstock.com

Současné medicínské poznání svědčí pro to, že ne všechny potíže s močením jsou způsobeny onemocněním prostaty, ale mohou být zapříčiněny hyperaktivitou svaloviny močového měchýře tzv. syndromem hyperaktivního měchýře nebo poruchou funkce ledvin (zejména při zvýšené tvorbě moči v nočních hodinách).

Benigní hyperplazie prostaty, která se projeví jejím zvětšením, nebo jen mikroskopickými změnami ve struktuře předstojné žlázy bez jejího zvětšení, se vyskytuje u 50 % mužů po padesátém roce věku a téměř u 90 % osmdesátiletých. Avšak jen u části mužů vyvolává potíže s močením, u značného počtu mužů jde o současný výskyt dvou na sobě nezávislých onemocnění: po odstranění překážky v odtoku moči (po operaci prostaty) vymizí potíže si močením jen u části mužů. Avšak léčí-li se současně hyperaktivita svaloviny močového měchýře, léčebné výsledky jsou výraznější.

Podle slov doc. MUDr. Jana Krhuta, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava, by měl každý pacient, jehož obtěžují potíže s močením, podstoupit vyšetření. „Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků. Vždy je nutné objasnit, o jaké onemocnění se skutečně jedná, vyloučit možnost karcinomu prostaty a zahájit skutečně účinnou léčbu. Rozhodně neplatí, že za všechno může prostata,“zdůrazňuje lékař.

Příznaky dolních močových cest u mužů

Potíže s močením jsou někdy zdůvodňované jen zvětšením prostaty. Poznáte je podle těchto příznaků:

Jímací příznaky

•             Naléhavé nucení na močení

•             Časté močení ve dne  

•             Časté močení v noci

•             Inkontinence moči

Mikční (evakuační) příznaky

•             Slabý proud moči

•             Přerušovaný proud moči

•             Nutnost tlačení při močení

•             Obtížné spuštění močení

Postmikční příznaky

•             Odchod moči po ukončení mikce

•             Pocit neúplného vyprázdnění

 

Hyperaktivní měchýř

Hyperaktivní měchýř způsobuje, že mají muži patologický pocit nucení na močení, které se naprosto liší od normálního. Nutí je okamžitě vyhledat toaletu, ovšem nepředvídatelně, i při minimální náplni močového měchýře.

Při urgenci může, ale nemusí dojít k inkontinenci. Postižené netrápí samotné nucení, ale strach z toho, v jak nevypočitatelnou chvíli přichází a jak je naléhavé

K dalším příznakům patří frekvence močení, která je vyšší než osmkrát za den. Nykturie, přerušení spánku kvůli nucení na močení, má významný podíl na zhoršení kvality života postižených.

Hyperaktivní měchýř vede k výraznému zhoršení zdravotního stavu, snižuje kvalitu života mnohdy až za únosnou mez. Postižení se vzdávají společenského života, třetina z nich má depresi, znemožňuje sexuální aktivity a komplikuje partnerské vztahy.

Léčba

„Pacienti se syndromem hyperaktivního měchýře vyžadují dlouhodobou léčbu, která je zbaví příznaků a zároveň nemá závažné nežádoucí účinky. Cílem terapie je to, aby pacienti byli schopni zvládat náhlou potřebu močit a případně dokázali zabránit inkontinenci, “ vysvětluje MUDr. Jan Krhut.

 Za časté močení může v mnoha případech i rakovina – víc se dozvíte v dalším pokračování tohoto článku.

Přečtěte si ještě víc o tom, že močový měchýř může být hyperaktivní nebo to, co způsobuje inkontinenci moči.

Trápí vás časté močení? Budeme rádi, když nám o tom napíšete do naší diskuse.

Informace najdete také na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Ota Hanke
6x

Dobrý večer,jsem 2 měsíce po operaci prostaty.Dle lékaře vše v pořádku.Přesto chodím v průměru za 2 h. na WC.Je to v normě,či mohu očekávat zlepšení? Děkuji Ota.

redakce
2x

Zeptejte se zcela určitě urologa, bez znalosti Vašeho zdravotního stavu Vám poradit nedokážeme! Nicméně hodně zdraví přejeme!

Ruda
5x

Mám karcinom prostaty, jsem po 40 ozářkách. Mám velké problémy s močením - časté, slabé, šílené řezání a pálení. Dnes jsem byl na urologii, ale na mé problémy mi nebylo odpovězeno vůbec nic, jen že mi v močovém měchýři zůstává stále nějaké množství moči. Pan doktor mne objednal na chirurgický zákrok až na 2.5. ! Jak mám ale v tomhle stavu vydržet? Je to opravdu velice nepříjemné a bolestivé. Má někdo podobné zkušenosti a umí poradit, jak se domoci alespoň trošku úlevy? Děkuji předem. Ruda


Celkový počet příspěvků v diskusi: 15. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Uroflowmetrie

Uroflowmetrie je metoda, pomocí které se měří rychlost proudu moči za určitou časovou jednotku. Výsledná naměřená hodnota závisí na stavu dolních cest močových.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce