Inzerce

O častém močení by měl vědět urolog

20. února 2011, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 43813x

Časté močení u mužů nemá vždy na svědomí jen prostata. Za tzv. příznaky dolních močových cest u mužů se často skrývají jiná onemocnění, z nichž je nejvážnější karcinom prostaty. Může jít také o hyperaktivní měchýř. Proto by měly být jakékoliv potíže s močením důvodem k návštěvě urologa a k pečlivému vyšetření. Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků – tento názor podporuje i MUDr. Jan Krhut, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava.

foto: shutterstock.com

Současné medicínské poznání svědčí pro to, že ne všechny potíže s močením jsou způsobeny onemocněním prostaty, ale mohou být zapříčiněny hyperaktivitou svaloviny močového měchýře tzv. syndromem hyperaktivního měchýře nebo poruchou funkce ledvin (zejména při zvýšené tvorbě moči v nočních hodinách).

Benigní hyperplazie prostaty, která se projeví jejím zvětšením, nebo jen mikroskopickými změnami ve struktuře předstojné žlázy bez jejího zvětšení, se vyskytuje u 50 % mužů po padesátém roce věku a téměř u 90 % osmdesátiletých. Avšak jen u části mužů vyvolává potíže s močením, u značného počtu mužů jde o současný výskyt dvou na sobě nezávislých onemocnění: po odstranění překážky v odtoku moči (po operaci prostaty) vymizí potíže si močením jen u části mužů. Avšak léčí-li se současně hyperaktivita svaloviny močového měchýře, léčebné výsledky jsou výraznější.

Podle slov doc. MUDr. Jana Krhuta, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava, by měl každý pacient, jehož obtěžují potíže s močením, podstoupit vyšetření. „Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků. Vždy je nutné objasnit, o jaké onemocnění se skutečně jedná, vyloučit možnost karcinomu prostaty a zahájit skutečně účinnou léčbu. Rozhodně neplatí, že za všechno může prostata,“zdůrazňuje lékař.

Příznaky dolních močových cest u mužů

Potíže s močením jsou někdy zdůvodňované jen zvětšením prostaty. Poznáte je podle těchto příznaků:

Jímací příznaky

•             Naléhavé nucení na močení

•             Časté močení ve dne  

•             Časté močení v noci

•             Inkontinence moči

Mikční (evakuační) příznaky

•             Slabý proud moči

•             Přerušovaný proud moči

•             Nutnost tlačení při močení

•             Obtížné spuštění močení

Postmikční příznaky

•             Odchod moči po ukončení mikce

•             Pocit neúplného vyprázdnění

 

Hyperaktivní měchýř

Hyperaktivní měchýř způsobuje, že mají muži patologický pocit nucení na močení, které se naprosto liší od normálního. Nutí je okamžitě vyhledat toaletu, ovšem nepředvídatelně, i při minimální náplni močového měchýře.

Při urgenci může, ale nemusí dojít k inkontinenci. Postižené netrápí samotné nucení, ale strach z toho, v jak nevypočitatelnou chvíli přichází a jak je naléhavé

K dalším příznakům patří frekvence močení, která je vyšší než osmkrát za den. Nykturie, přerušení spánku kvůli nucení na močení, má významný podíl na zhoršení kvality života postižených.

Hyperaktivní měchýř vede k výraznému zhoršení zdravotního stavu, snižuje kvalitu života mnohdy až za únosnou mez. Postižení se vzdávají společenského života, třetina z nich má depresi, znemožňuje sexuální aktivity a komplikuje partnerské vztahy.

Léčba

„Pacienti se syndromem hyperaktivního měchýře vyžadují dlouhodobou léčbu, která je zbaví příznaků a zároveň nemá závažné nežádoucí účinky. Cílem terapie je to, aby pacienti byli schopni zvládat náhlou potřebu močit a případně dokázali zabránit inkontinenci, “ vysvětluje MUDr. Jan Krhut.

 Za časté močení může v mnoha případech i rakovina – víc se dozvíte v dalším pokračování tohoto článku.

Přečtěte si ještě víc o tom, že močový měchýř může být hyperaktivní nebo to, co způsobuje inkontinenci moči.

Trápí vás časté močení? Budeme rádi, když nám o tom napíšete do naší diskuse.

Informace najdete také na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ota Hanke6 poděkování

Dobrý večer,jsem 2 měsíce po operaci prostaty.Dle lékaře vše v pořádku.Přesto chodím v průměru za 2 h. na WC.Je to v normě,či mohu očekávat zlepšení? Děkuji Ota.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. února 2011, 20:07:12

redakce2 poděkování

Zeptejte se zcela určitě urologa, bez znalosti Vašeho zdravotního stavu Vám poradit nedokážeme! Nicméně hodně zdraví přejeme!

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. února 2011, 14:30:29

Ruda5 poděkování

Mám karcinom prostaty, jsem po 40 ozářkách. Mám velké problémy s močením - časté, slabé, šílené řezání a pálení. Dnes jsem byl na urologii, ale na mé problémy mi nebylo odpovězeno vůbec nic, jen že mi v močovém měchýři zůstává stále nějaké množství moči. Pan doktor mne objednal na chirurgický zákrok až na 2.5. ! Jak mám ale v tomhle stavu vydržet? Je to opravdu velice nepříjemné a bolestivé. Má někdo podobné zkušenosti a umí poradit, jak se domoci alespoň trošku úlevy? Děkuji předem. Ruda

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. února 2011, 13:20:18


Celkový počet příspěvků v diskusi: 15. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 61 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Klarka (vypadávání vlasů) 22. srpna 2019, 13:50:16

    Já používám na vlasy šampony z bylinek Diskutovat

  • Klarka (Konec padání vlasů) 22. srpna 2019, 13:51:42

    Dobrý den, je důležité nepoužívat chemické přípravky, ale spíše přírodní. Diskutovat

  • Klarka (stitna zlaza) 22. srpna 2019, 13:55:17

    Dobrý den, snažíme se o dítě a mám i potíže se stítnou žázou, můžete mi poradit… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.