Chodíte v noci často na záchod? Dejte si vyšetřit srdce

( Renata Vyšínová | přečteno: 25267x )

Již dvě noční návštěvy toalety jsou ohrožením pro vaše srdce a cévy. Jak prokázala studie, patří nykturie, tedy časté noční probouzení kvůli močení,mezi hlavní rizikové faktory srdečně cévních onemocnění.

shutterstock.com

Nykturie nebo-li noční probouzení kvůli močení (jedno a více probuzení během noci) může mít celou řadu příčin, z nichž nejčastější jsou noční polyurie - tedy zvýšená tvorba moči během noci, hyperaktivní močový měchýř a zvětšená prostata. „Po léčbě pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem nebo se zvětšenou prostatou dochází ve většině případů k výraznému snížení počtu nočních návštěv toalety, např. z původních čtyř na dvě nebo dokonce na jednu, nicméně nykturie často přetrvává," konstatuje uroložka MUDr. Romana Richterová a doporučuje: „v souvislosti s možným rozvojem srdečně cévních onemocnění je při přetrvávání nykturie vhodné podrobné interní vyšetření pacienta a další následná účinná léčba.“

Studie, která sledovala v průběhu 17 let 2 447 mužů ve věku 40–79 let prokázala, že již mírná nykturie, tedy dvě noční návštěvy toalety, vede v dlouhodobém horizontu k rozvoji srdečně cévních onemocnění. Podle studie představuje nykturie v případě jedinců mladších 60 let několikanásobně větší pravděpodobnost rozvoje srdečně cévních onemocnění, v případě jedinců starších 60 let významně vyšší riziko úmrtí.

„Nykturie patří u mužů i žen mezi nejčastější důvody přerušení nočního spánku, které uvádějí pacienti v ordinaci praktického lékaře. Přitom kvalitní spánek je nezbytný pro fyzickou i psychickou regeneraci organizmu,“ říká praktická lékařka MUDr. Simona Habrovcová. „Nedostatečný spánek vede k ospalosti během dne, ke snížení výkonnosti v zaměstnání, k depresím, k celkovému zhoršení kvality života a také k rozvoji srdečně cévních onemocnění (např. angína pectoris, infarkt myokardu). Nykturie tak představuje stav, který bychom rozhodně neměli přehlížet,“ vysvětluje MUDr. Habrovcová.  

Jak často se v noci budíte a chodíte na záchod? Napište nám to v diskusi pod článkem nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jonáš
1x

A není to spíš naopak? Tedy že nykturie je PROJEVEM počínajících srdečních poruch?

Gabriela
3x

Zřejmě mám nykturii, neboť chodím v noci pravidelně 3x za noc na malou a je zajímavé, že skoro v přibližné ve stejné době. Srdce mám nemocné, mám 6 let kardiostimulátor. Zajímavé ale je, že chodím v noci teprve cca 11/2 roku, předtím jsem spala celou noc. Na prohlídky ke kardiologovi chodím pravidelně, takže asi ke zhoršení mého zdravotního stavu nedochází. Navíc mám voperovaný kardiostimulátor. Tak nevím, čím to je, že se probouzím na malou několikrát za noc až nyní (poslední 1 1/2 roku).

Alžběta
3x

Mám ten samý problém. Je mi 64 let. Podle lékařů jsem na svůj věk víc než zdravá. Mimo jedné křečové žíly a brýlí nemám žádnou chorobu. Nemám vysoký tlak ani cukrovku. ¨ Prostě nic. Krevní obraz před 14 dny bez nálezu. Přesto chodím mezi 2-6hod až 4* na malou.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 17. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 574 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

OAB patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů

Syndrom hyperaktivního močového měchýře, zkráceně OAB (overactive bladder) je poměrně rozšířený zdravotní problém, který se vyskytuje v každé věkové kategorii u obou pohlaví, včetně dětí. Na zdraví člověka nemá závažný vliv, ale dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Navíc může být příznakem jiných nemocí, včetně rakoviny močového měchýře. Mnoho pacientů se stydí s tímto problémem svěřit svému lékaři, a nemoc nechává bez léčby, což může vést k výraznému zhoršení kvality jejich života. Syndrom hyperaktivního močového měchýře je přitom většinou dobře léčitelné onemocnění.

Typy inkontinence

Stresová inkontinence je nejčastějším typem úniku moči. Dochází k ní například při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení.

Jde vám "o život", když hledáte toaletu?

Odhaduje se, že celosvětově trpí syndromem hyperaktivního měchýře 50 až 100 milionů lidí. V USA a Evropě postihují urgence téměř jednu pětinu dospělých ve věku nad 40 let. Jeho výskyt s věkem stoupá, ale není pravda, že hyperaktivní močový měchýř je projevem stárnutí. Jedná se o léčitelnou chorobu.

Vliv hyperaktivního měchýře na kvalitu života

Třetina pacientů s hyperaktivním měchýřem trpí depresemi a stresem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.