Inzerce

Příčiny úniku moči

22. listopadu 2006, Redakce   |   přečteno: 28659x

Inkontinence je neschopnost organismu udržet moč. Kde se taková neschopnost vzala? Co je příčinou úniku moči?

foto: shutterstock.com

Kde se bere neschopnost udržet moč?

Inkontinence je neschopnost organismu udržet moč. Kde se taková neschopnost vzala? Co je její příčinou? Při správné funkci sehraného tandemu „močový měchýř–močová trubice“ je měchýř rezervoárem pro shromažďování moči, močová trubice řídí a organizuje jeho vyprazdňování a svěrač v močové trubici při jeho plnění brání úniku moče. Pokud dojde k narušení zmíněné sehranosti, náhle zjistíte mimovolný únik moči a je opravdu na místě se ptát, "kdo za to může".

Hlavní příčiny inkontinence

Inkontinence má dvě hlavní příčiny.

1. Ochabnutí svalů pánevního dna

První příčinou může být nedostatečná funkce uzávěrového mechanismu močové trubice, jinými slovy močová trubice přestane řídit odvod moči. Tato funkční porucha může být způsobena ochabnutím svalů pánevního dna, které podpírají močový měchýř a pomáhají jej uzavírat. Představte si třeba původně dobře vypnutou trampolínu, která se časem unaví a není už tak pružná jako dříve.

Při ochabnutí těchto podpůrných struktur se močová trubice uvolní ze své původní polohy. Druhou možností může být ochabnutí svěrače močové trubice.

Kdy a proč pánevní dno může ochabnout? Může to být způsobeno přirozeným stárnutím. Váš stav se může začít zhoršovat již v menopauze, a to v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů. Dále při některých onemocněních, například po mrtvici, při cukrovce, po úrazech nebo po těžkém porodu. Můžete se s tím setkat při chronickém kašli, například u astmatu, při tělesné námaze nebo při nadměrné obezitě.

2. Náhlé stahy svaloviny močového měchýře

Druhou příčinou může být vznik náhlých, křečovitých stahů svaloviny močového měchýře s následným nevyhnutelným odtokem moči. V situacích, kdy by měchýř měl být uvolněn a shromažďovat moč, může zvýšená aktivita jeho svalstva vyvolávat nutkání na močení. Tento stav se může rozvinout v důsledku poranění nervového zásobení močového měchýře, zánětlivým procesem v malé pánvi nebo jako důsledek psychosomatického onemocnění, například při úzkosti.

Každá z uvedených hlavních příčin charakterizuje jednu z nejčastějších forem onemocnění. V prvním případě se jedná o tzv. stresovou inkontinenci, ta druhá nese označení urgentní inkontinence.

Příčiny inkontinence mohou být různé, proto pro nasměrování správného postupu léčby je rozhodující zodpovědné určení typu inkontinence, tedy správná diagnostika. Touto diagnostikou a následně léčbou ženské močové inkontinence se zabývají specialisté oboru urogynekologie a urologie. Trvale nebo dočasně můžete používat vložky či kalhotky například firmy TENA. Jsou to speciální pomůcky pro případ, že trpíte únikem moči, a pomohou vám inkontinenci zvládnout. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Libuše

Mě tento problém vznikl po porodu druhého dítěte. Trápil mě skoro dvacet let a posutpně se to zhoršovalo, vyzkoušela jsem hodně přípravků. Jako jediný se mi osvědčil Ive, který beru asi 3 měsíce. Pořád se to zlepšuje a problémy téměř nemám. Jsem mu za to vděčná.

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. září 2012, 20:21:39

Marie

Taky jsem tenhle přípravek vyzkoušela. Užívám ho preventivně pořád, protože mi hodně usnadňuje život. Inkontinence je pro mě moc nepříjemná a jsem ráda, že mi Ive pomáhá ji zvládat. Jsem momentálně skoro už bez tohoto probému.

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. září 2012, 19:04:32

Kristýna

Dobrý den..je mi 13 let :/ a mám únik moči nevíte z čeho to může být? ((mám nadváhu cca 10 Kg a mám alergii na kočky :P )) ...

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. února 2013, 19:22:55


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.