Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Noční močení snižuje kvalitu spánku

( Nina Šeblová | přečteno: 40203x )

Kvalita spánku ovlivňuje naši výkonost a náladu, ale až 75 % dospělých Čechů trápí nekvalitní spánek. Nedostatečně odpočatí se pak hůře se soustředí např. v zaměstnání. Příčina může být různá. Ne vždy poruchy spánku vyřešíte s psychologem či psychiatrem, někdy pomůže i urolog. Spánek, který je přerušovaný častým chozením na záchod, se nazývá nykturie.

shutterstock.com

Co je nykturie a jaké jsou její příčiny

Podle Mezinárodní společnosti pro kontinenci je nykturie definována jako "potřeba vstát kvůli močení minimálně jednou za noc." Časté močení je jednou ze dvou hlavních příčin poruch spánku u dospělého člověka a nejčastější příčinou přetržení spánku. Nykturie je rozšířený, ale opomíjený zdravotní problém, který lze účinně léčit, přičemž se vyskytuje častěji u starších lidí. Ani starší lidé by se neměli s nykturií smířit jako s normálním jevem doprovázející stárnutí.

Příčin nočního močení je mnoho. Mezi nejčastější příčiny nykturie patří:

  • ledviny produkují nadměrné množství moči, které močový měchýř není schopen pojmout
  • různá onemocnění močového měchýře a dolních močových cest, jejichž důsledkem je změnšení kapacity močového měchýře (např. zánět, kameny v močovém měchýři, nádorová onemocnění, zvětšená prostata či neurologická onemocnění)

Poruchy spánku

Při poruchách spánku je důležité nalézt příčinu problému. Je tedy třeba si uvědomit, co předcházelo probuzení - vnější faktory jako hluk na ulici pod oknem, pláč dítěte, teplotní diskomfort nebo psychické problémy či stres nebo právě nucení na močení? Spánek přerušený cestou na záchod není tak kvalitní, přestože probuzení trvá jen krátce. Urolog MUDr. Radovan Vrtal z Olomouce varuje před důsledky nočního probouzení: "Dochází k rozpadu spánkové architektury, což dlouhodobě zhoršuje kvalitu života. Nejenže jsou pacienti s nykturií nevyspalí a přes den unavení, ale častěji se u nich objevují deprese a různé psychické poruchy (poruchy koncentrace, koordinace, změny nálad)." Lidé a bohužel mnohdy ani samotní lékaři většinou nedávají psychické symptomy do souvislosti s urologickými potížemi.

Kdy návštívit urologa

"Pokud nevypijete večer před spaním půl litru nebo více tekutin, tak i jedno vzbuzení kvůli nucení na močení signalizuje zdravotní problém," komentuje všeobecné podceňování nykturie uroložka MUDr. Monika Hanáková. Každý člověk, který v noci chodí pravidelně na záchod, by měl navštívit odborného lékaře, tedy urologa. Nykturie je jako možný zdroj zdravotních problémů vyplývajících z nedostatku spánku přehlížena. Pacienti se v ordinacích příliš často sami nezmíní o častých nočních návštěvách toalety, pokud ano, jsou už jejich obtíže nesnesitelné. Starší lidé chodící na záchod více než třikrát, by neměli problém déle ignorovat. MUDr. Monika Hanákové k tomu dodává: "U těchto pacientů je vyšší riziko pádů a zlomenin. Vstává-li člověk v noci rychle na záchod, může mu klesnout tlak a zamotá se mu hlava. Následuje pád doprovázený zlomeninou, případně otřes mozku. Během nočních návštev toalety se objevují i náhlé cévní mozkové příhody."

Léčba nykturie

Podmínkou správné léčby je odhalení pravé příčiny močení. Před zahájením léčby je třeba vést si mikční deník - zaznamenávat frekvenci a objem přijatých tekutin a vyloučené moči. Ke zlepšení a zmírnění obtíží pomůže i úprava životosprávy:

  • chodit spát pravidelně ve stejnou dobu
  • 2 hodiny před spaním omezit příjem tekutin na minimum
  • nepít večer kávu ani alkohol
  • většinu těkutin vypít během dopoledne
  • lékaři doporučují také krátký spánek po obědě

Pokud nepomohou tato režimová opatření, přichází na řadu medikamentózní léčba. Nykturické příhody odstraňuje desmopresin podávaný ve formě tablet rozpustných pod jazykem. Desmopresin je látka nahrazující funkci hormonu vasopresinu, jehož produkce s postupujícím věkem klesá a jeho nedostatek se projevuje nykturií. Pokud je příčinou zmenšená kapacita močového měchýře, užívá se v léčbě desmopresin v kombinaci se spasmolytiky nebo tzv. anticholinergiky.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Spanek-poruchy.jpg
Od založení společnosti Magniflex v roce 1962 právě uplynulo 60 let. Toto významné výročí oslavuje nejen vznik společnosti, ale také výjimečnou značku, jejímiž silnými stránkami jsou poctivé řemeslo a neustálá inovace.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
mick

ahoj četl jsem něco o usínání na www.ispanek.cz má to nějaký vliv na léčení spánkové poruchy? často se budím. díky

Karel

Beru Minirin 120ug a stejně chodím 3x za noc močit.Nepiji nic už od 17 hod odpoledne.To by mě nevadilo,ale nemohu potom usnout.takže spím tak 4-6 hodin.Jsem 10 let po radioterapii prostaty.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Nespavost

Nespavost je porucha usínání nebo trvání spánku.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce