Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Noční pláč dítěte může ohlašovat nemoc

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 75075x )

Celou noc plačící dítě, které neustále vyžaduje pozornost. Nevyspalá, unavená, podrážděná matka, která vůbec netuší, proč její potomek nespí a stále pláče. I tak může vypadat mateřství. Podle odborníků si ale za tyto problémy v mnohých případech mohou maminky samy.

shutterstock.com

Mnoho probdělých nocí kvůli neustále křičícímu potomkovi je nepříjemné nejen pro samotnou maminkou, ale znamená stres pro zbytek rodiny. Velmi často je to i důvod partnerských neshod. "Do spánkové poradny chodí celá řada rodin, nebo samotných maminek s dětmi, jejichž problémem je právě to, že dítě nespí. Při bližším vyšetření zjistíme, že příčina není v tom, že by miminko bylo nějak nemocné nebo mu něco chybělo," vysvětluje neuroložka Iva Příhodová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak kojenec spí

Aby se maminky mohly vyvarovat vypěstování nějakého zlozvyku, je dobré vědět, jak spánek u dítěte funguje. "Každý člověk spí v tzv. spánkových cyklech. Tyto cykly mají několik fází a během noci se několikrát opakují. První fází je usínání. Tato fáze trvá v řádu minut až půlhodiny. Pak následuje fáze hlubšího povrchního spánku a pak dvě fáze spánku hlubokého, po nichž dochází ke krátkým probuzením.

Tato probuzení jsou v řádu vteřin a mozek při něm velmi rychle zmapuje své okolí. Krátká probuzení nikdo z nás nevnímá a velmi rychle po nich zase usínáme. Specifikem dětí je, že mají krátkých probuzení za noc více než dospělí a dovedou se z nich velmi snadno a velmi rychle dostat do stavu plné bdělosti," vysvětluje neuroložka.

Pozor na spánkové rituály

Za neustále plačícím dítětem je většinou chyba jeho maminky. "Ve velké většině se přijde na to, že matka spojí usínání dítěte s jakýmsi rituálem. Uspává ho v náručí a zpívá mu, nechává dítě usínat při slabém světle a drží ho u toho za ruku a podobně. Měli jsme i případ, kdy maminka dítě uspávala tak, že ho houpala na gymnastickém míči a fénovala mu u toho břicho," popisuje lékařka.

Pokud matka v rámci přehnané péče začne dítě takto uspávat pravidelně, vytvoří se u kojence podmíněný reflex. "Dítě si brzy zvykne na tento rituál a vyžaduje ho při každém usínání - tedy během celé noci," vysvětluje lékařka.

K nápravě je dlouhá cesta

Pokud se u dítěte vytvoří tento podmíněný reflex, je pak velmi složité ho odnaučit. "Odbourání těchto návyků je velmi náročné jak pro matku, tak pro dítě. Dítě neví co se děje, je neklidné a dožaduje se toho, co ho matka naučila. Matka sice ví, proč dítě pláče a co chce, ale pokud chce něco změnit, musí vytrvat. I když lze zvolit nejrychlejší metodu - nechat dítě "vyplakat", až usne. Tento způsob je ale pro řadu rodičů stresující, proto raději volí postupné odbourání reflexu..

Nejlepší cestou pro rodiče i dítě je prevence. "Pokud je dítě nakrmené, čisté a předpokládá se, že netrpí žádným nepohodlím, není důvod uspávání nějak komplikovat. Ideální je, aby dítě bylo ukládané ve stejnou dobu, například po koupání. Pak už stačí jen dítě uložit do postýlky, rozloučit se a odejít - i to je rituál, ovšem ten nepůsobí potíže," radí lékařka.

Když dítě pláče, protože ho něco bolí

Každé dítě může občas proplakat noc. "U malých dětí bývá častou příčinou například nadýmání, kdy dítě bolí bříško, později pak růst zoubků. Příčinou nočních probouzení u kojenců může být i tzv. gastroesofageální reflux neboli návrat žaludeční šťávy do jícnu. Probouzení jsou v tomto případě provázená neztišitelným pláčem, který neustává ani při přítomnosti matky, děti někdy také během dne ublinkávají. Intenzívní noční pláč ale může znamenat i nástup a rozvoj infekce. Vždy, když začne jinak klidné dítě intenzivně plakat, je dobré zvážit konzultaci s lékařem. Zvlášť když k tomu má zvýšenou teplotu.

Intenzívní opakované noční záchvaty pláče a křiku také souvisí s nočními děsy. "Při nočních děsech dítě spí, má tedy zavřené oči a hlasitě pláče a křičí. Vypadá to, jako by se dítě s někým pralo, někomu se bránilo a podobně. Noční děsy rodiče velmi vystraší, protože neví, co se děje situace vypadá velmi dramaticky. V zásadě ale nejde o vážný problém. Noční děsy jsou nepříjemné pro okolí dítěte, ale samotné dítě neohrožují. Doporučuje se dítě nebudit, jen vyčkat až pláč sám přejde. Noční děsy jsou ale také spíše záležitostí starších dětí," uzavírá lékařka.

Mají vaše děti problémy s usínáním? Nebo ještě lépe - už jste se tohoto problému zbavili a můžete poradit ostatním - zapojte se do diskuse nebo nám napište nám na tento mail.

Přečtěte si také

Když má dítě horečku

O první zoubky dítěte je potřeba se starat stejně pečlivě jako o zuby stálé

Migréna trápí i malé děti

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Petruska
1x

Dobrý den, dovedu si představit, že paní doktorka nesklidí zrovna uznání za své názory. Kdybych si tohle četla před rokem, asi bych jí taky napsala, že je to necitelný přístup k miminku, které potřebuje objímat a hýčkat. Ale zažila jsem si docela krušnou dobu - s manželem jsme našeho vytouženého synka nosili na rukou a sebemenší zaplakání v noci znamenalo, že jsme ho uspávali kolébáním v náručí - střídali jsme se přitom, aby se jeden z nás vždy vyspal. Pak se ale manžel vyboural na motorce a musel zůstat pár týdnů v nemocnici. Za tu dobu se pro mne staly noci peklem. Syn plakal a já musela vstávat a houpat ho na rukou. Za 14 dní jsem byla jako mátoha. Když jsem se snažila pláč ignorovat, dostával syn úplné záchvaty, až přestával dýchat a promodrával. Naštěstí si toho, jak vypadám, všimla paní doktorka, u které jsme byli s malým na kontrole. Když jsem jí vylíčila průběh posledních nocí, tak mi řekla to samé, co tady čtu. Že musím změnit rituál - a smířit se s tím, že pár dní bude těžkých. Bylo - tedy trvalo to deset dalších dní, kdy jsem se moc nevyspala, ale pak se to zlomilo a syn se naučil usínat bez houpání v náručí. Ne, že bych ho vůbec nechovala - když jsem viděla, že se mu spát nechce, že se chce bavit a "povídat", tak jsem ho chovala, jen jsem to už nespojovala s usínáním. Teď už usíná normálně sám, i když se v noci probudí - ale to je asi i proto, že už je větší. Musím tedy potvrdit, že má paní doktorka pravdu. Přeji maminkám klidné noci a miminkům krásné sny.

Majka
2x

Také nejsem zastánce "krutého" zacházení s dítětem, tedy nechat ho bezdůvodně řvát. Otázkou ale může být jestli opravdu pláče bez důvodu a fakt, že pak přestane je pouhou rezignací, nikoliv vyřešením problému, který se může v budoucnu projevit jako nepřekonatelná nemoc. Jak si být jist, že za pláčem je jenom bezbolestné dožadování se pozornosti? Vše je emoční záležitost a miminka jsou hodně senzibilní na momentální psychický stav svých rodičů. Souhlasím však s trvzením, že dítě si zvykne na rituál a pak si ho vyžaduje. To by si měla každá matka uvědomit včas. Nicméně pláč je vždy projevem nespokojenosti a cílem každé matky je uspokojit jak dítě, tak ve výsledku sebe, otázkou je jak, aby to bolelo co nejméně a jestli existuje i jiná pomůcka, než nechat dítě prostě vykřičet, že si ho nikdo nevšímá.....

Denisa
1x

Dobře názory rozhodně nemá. . Nemyskite na důsledek kterej vyplakavanim způsobujezea kterej ještě není vidět ale do života jste jim vyplakavanim fakt nepomohlyr


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce