Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Kvalitní spánek zlepšuje výkonnost

( Markéta Grosmanová | přečteno: 15115x )

Výzkumy odborníků ukazují, že téměř čtvrtina obyvatel vyspělých zemí nedodržuje pravidelný rytmus - noc a den.

Výzkumy odborníků ukazují, že téměř čtvrtina obyvatel vyspělých zemí nedodržuje pravidelný rytmus - noc a den. Dlouhodobé porušování přirozených biorytmů vede k poškození organismu a ztrátě výkonnosti. Spánek je přitom důležitý třeba pro zapamatování naučené látky.

Kvalitní spánek zlepšuje výkonnost

Spánek ale nejvíce ze všeho ovlivňuje správné fungování mozku a do značné míry psychiku. Lidé trpící nespavostí jsou během dne unavení, malátní, podráždění, špatně se jim vstává, těžko se koncentrují a mají potíže s pamětí. Takové stavy mohou vést až k rozvinutí duševních poruch, například k depresi. Špatný spánek může také být jedním z projevů deprese.

Nejnovější výzkumy ukazují, že spánek má vliv na metabolismus. Ti, co dobře spí, mají menší potíže s nadváhou, hladinou cholesterolu a následně pak s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. To jsou nemoci, které vedou k předčasným úmrtím na infarkty a cévní mozkové příhody. Lékaři také zvažují, zda to není naopak. Zda metabolismus neovlivňuje kvalitu spánku.

Jak vůbec dobrý a kvalitní spánek vypadá? Na počtu hodin zřejmě ani tak nezáleží, je to velmi individuální. V průměru se pohybuje mezi šesti až osmi hodinami. Zdaleka nejdůležitější však je, jak se sami cítíte po probuzení. Jestli máte pocit svěžesti, čilosti, tak je zřejmě vše v pořádku, i když jste spali jen pět hodin. Některým lidem naopak nestačí ani osm hodin, protože se po probuzení cítí unavení - často více než když večer ulehali, ospalí a vyčerpaní.

Lékaři přitom mají jasná kritéria pro stanovení diagnózy. Nespavost je stav, kdy doba usínání trvá více než 30 minut, případně se během noci probudíte více než čtyřikrát, a to na nejméně tři minuty. To je totiž období dostatečně dlouhé na to, aby člověk poznal, že je vzhůru. Poruchy spánku jsou pak charakterizované i časným probuzením - to znamená, že se probudíte o více než hodinu dříve, než jste plánovali.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Magda

Já bych to takhle nezobecňovala. Je pravda, že hodně lidí nedodržuje spánkový rytmus, ale to z mnoha, docela logických důvodů. Pro člověka není pčiroztené spát každý den stejnou dobu. Někdy máme větší, jindy menší psychickou a fyzickou zátěž, a podle toho se musíme zařídit. To, že se nám prostě někdy nechce spát, nemusí nutně znamenat, že nedodržujeme svoji spánkovou hygienu. Zajímavé články na toho téma najdete například tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep http://www.journalsleep.org/ a nebo komu dělá problémy angličtina, tak zde: http://nespavost.net/ http://www.kralovske-spani.cz/blog/ Neberte to jako katastrofu, stejně jako občas člověk chytne rýmu, tak občas nespí. A nedivte se proč. Naše těla jsou denně vystanavena neuvěřitelnému množštví škodlivých vlivů ,toxinů, stresorů apod. Je nejlepší předcházet problému, ne ho potom panicky řešit.

Karel

MOhu s tímto jen souhlasit! Dlouho jsem spal nebo spíše nespal! Nevěděl jsem čím to je, ale každopádně mé pracovní výsledky šly ke dnu a byl jsem díky tomu hodně ve stresu. Našel jsem si přítelkyni a vždy když jsem u ní přespal cítil jsem se mnohem lépe a i v práci mi to šlo. Myslel jsem si že mě nabíjí svou přítomností. Nebudu zapírat, že jsem se i trochu zamiloval. Jenže skvělé naladění a chuť do práce byla vždy když jsem spal u ní jakmile spala ona u mě tak jsem byl stéjně rozlámaný. Její přítomností to tedy nebylo. Chtěl jsem tomu přijít na kloub a po konzultaci na pivě jsme s kamarádem přišli na to, že má určitě jiné matrace. Hned večer jsem šel k ní a zjišťoval jakou značku matrac má . Zjistil jsem že jsou to mabo matrace a dala mi i přesný typ, jí se totiž u mě také moc dobře nespalo. Zakoupil jsme úplně stéjné mabo matrace i k sobě do bytu a od té doby spím skvěle a i mé pracovní výkony jsou mnohem lepší. Spánek je opravdu důležitou součástí našich životů, stéjně tak jako kvalitní matrace!

Melatonin
1x

Dobrý den,mohu jenom doporučit právě melatonin :) od firmy Aurum


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 52 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problém se spánkem

Problém se spánkem. Vysvětím svůj problém. Ale pěkně ze široka. Již v dětství jsem na sobě vypozoroval několik "odlišností" od svých vrstevníků. Jednalo se především o zrak a sluch. To co ostatní neviděli, nebo viděli jen s obtížemi bylo pro mě hračkou, to co ostatni neslyšeli, slyšel jsem já zcela zřetelně. To, že teď vidím perfektně a rozeznávám detaily na několik metrů je opravdu perfektní a se sluchem je to stejně tak. Ale problém mám při spaní. Zbudí mě opravdu všechno. Během noci jsem několikrát vzbuzený a začíná to být dost nepříjemné. Sice jsem vyzkoušel několikrát spát s ucpávkami do uší, které jsem koupil v lékárně, ale mám dojem, že působí jako "zesilovač". Někdy ráno cítím únavu z nedostatku spánku. Pracuji asi 9 hdin v zaměstnání jako informatik a poté ještě asi 3 hodiny manuálně na zahradě (ne však pravidelně). Bydlím na vesnici, kde je relativní klid. Když ale jedu na návštěvu do Brna a přespávám, zcela jistě vím, že se nevyspím. Zkuste mi prosím poradit. Děkuji Pavel Kotík, Kobylí

Únavový syndrom

Na únavu si stěžuje až jedna čtvrtina pacientů v ordinacích praktických lékařů. Kolik z nich trpí chronickým únavovým syndromem?

Za zimní únavu může málo světla a hormon melatonin. Tělo vzpruží hluboké dýchání i bylinky

Přestože se na Vánoce většina lidí těší, adventní přípravy a nakupování dárků stresuje třetinu z nás. Ukázal to průzkum Sociologického ústavu Akademie věd. V tomto období přepadá řadu lidí únava, vyčerpání a deprese. Na svědomí je má nejen zvýšený shon a časový pres doma i v práci, ale i vnější faktory. Mezi pravidelné spouštěče zimní únavy patří také nedostatek slunce a nadprodukce hormonu melatoninu. Zimní splín a únavu zažene kvalitní spánek, bylinky i činnosti, které provádíme automaticky.

Únavový syndrom nebo běžná únava

Únavový syndrom se mylně zaměňuje za únavu. Ta ale zpravidla rychle odezní, zatímco chronický únavový syndrom trvá i déle než půl roku. Nejde o chvilkovou únavu, ale vracející se pocity vyčerpání a pokles životní aktivity. Přidat se mohou bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů. Může být také teplota a zvětšené uzliny

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce