Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Kvalitní spánek zlepšuje výkonnost

( Markéta Grosmanová | přečteno: 14914x )

Výzkumy odborníků ukazují, že téměř čtvrtina obyvatel vyspělých zemí nedodržuje pravidelný rytmus - noc a den.

Výzkumy odborníků ukazují, že téměř čtvrtina obyvatel vyspělých zemí nedodržuje pravidelný rytmus - noc a den. Dlouhodobé porušování přirozených biorytmů vede k poškození organismu a ztrátě výkonnosti. Spánek je přitom důležitý třeba pro zapamatování naučené látky.

Kvalitní spánek zlepšuje výkonnost

Spánek ale nejvíce ze všeho ovlivňuje správné fungování mozku a do značné míry psychiku. Lidé trpící nespavostí jsou během dne unavení, malátní, podráždění, špatně se jim vstává, těžko se koncentrují a mají potíže s pamětí. Takové stavy mohou vést až k rozvinutí duševních poruch, například k depresi. Špatný spánek může také být jedním z projevů deprese.

Nejnovější výzkumy ukazují, že spánek má vliv na metabolismus. Ti, co dobře spí, mají menší potíže s nadváhou, hladinou cholesterolu a následně pak s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. To jsou nemoci, které vedou k předčasným úmrtím na infarkty a cévní mozkové příhody. Lékaři také zvažují, zda to není naopak. Zda metabolismus neovlivňuje kvalitu spánku.

Jak vůbec dobrý a kvalitní spánek vypadá? Na počtu hodin zřejmě ani tak nezáleží, je to velmi individuální. V průměru se pohybuje mezi šesti až osmi hodinami. Zdaleka nejdůležitější však je, jak se sami cítíte po probuzení. Jestli máte pocit svěžesti, čilosti, tak je zřejmě vše v pořádku, i když jste spali jen pět hodin. Některým lidem naopak nestačí ani osm hodin, protože se po probuzení cítí unavení - často více než když večer ulehali, ospalí a vyčerpaní.

Lékaři přitom mají jasná kritéria pro stanovení diagnózy. Nespavost je stav, kdy doba usínání trvá více než 30 minut, případně se během noci probudíte více než čtyřikrát, a to na nejméně tři minuty. To je totiž období dostatečně dlouhé na to, aby člověk poznal, že je vzhůru. Poruchy spánku jsou pak charakterizované i časným probuzením - to znamená, že se probudíte o více než hodinu dříve, než jste plánovali.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Magda

Já bych to takhle nezobecňovala. Je pravda, že hodně lidí nedodržuje spánkový rytmus, ale to z mnoha, docela logických důvodů. Pro člověka není pčiroztené spát každý den stejnou dobu. Někdy máme větší, jindy menší psychickou a fyzickou zátěž, a podle toho se musíme zařídit. To, že se nám prostě někdy nechce spát, nemusí nutně znamenat, že nedodržujeme svoji spánkovou hygienu. Zajímavé články na toho téma najdete například tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep http://www.journalsleep.org/ a nebo komu dělá problémy angličtina, tak zde: http://nespavost.net/ http://www.kralovske-spani.cz/blog/ Neberte to jako katastrofu, stejně jako občas člověk chytne rýmu, tak občas nespí. A nedivte se proč. Naše těla jsou denně vystanavena neuvěřitelnému množštví škodlivých vlivů ,toxinů, stresorů apod. Je nejlepší předcházet problému, ne ho potom panicky řešit.

Karel

MOhu s tímto jen souhlasit! Dlouho jsem spal nebo spíše nespal! Nevěděl jsem čím to je, ale každopádně mé pracovní výsledky šly ke dnu a byl jsem díky tomu hodně ve stresu. Našel jsem si přítelkyni a vždy když jsem u ní přespal cítil jsem se mnohem lépe a i v práci mi to šlo. Myslel jsem si že mě nabíjí svou přítomností. Nebudu zapírat, že jsem se i trochu zamiloval. Jenže skvělé naladění a chuť do práce byla vždy když jsem spal u ní jakmile spala ona u mě tak jsem byl stéjně rozlámaný. Její přítomností to tedy nebylo. Chtěl jsem tomu přijít na kloub a po konzultaci na pivě jsme s kamarádem přišli na to, že má určitě jiné matrace. Hned večer jsem šel k ní a zjišťoval jakou značku matrac má . Zjistil jsem že jsou to mabo matrace a dala mi i přesný typ, jí se totiž u mě také moc dobře nespalo. Zakoupil jsme úplně stéjné mabo matrace i k sobě do bytu a od té doby spím skvěle a i mé pracovní výkony jsou mnohem lepší. Spánek je opravdu důležitou součástí našich životů, stéjně tak jako kvalitní matrace!

Melatonin
1x

Dobrý den,mohu jenom doporučit právě melatonin :) od firmy Aurum


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 204 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problém se spánkem

Problém se spánkem. Vysvětím svůj problém. Ale pěkně ze široka. Již v dětství jsem na sobě vypozoroval několik "odlišností" od svých vrstevníků. Jednalo se především o zrak a sluch. To co ostatní neviděli, nebo viděli jen s obtížemi bylo pro mě hračkou, to co ostatni neslyšeli, slyšel jsem já zcela zřetelně. To, že teď vidím perfektně a rozeznávám detaily na několik metrů je opravdu perfektní a se sluchem je to stejně tak. Ale problém mám při spaní. Zbudí mě opravdu všechno. Během noci jsem několikrát vzbuzený a začíná to být dost nepříjemné. Sice jsem vyzkoušel několikrát spát s ucpávkami do uší, které jsem koupil v lékárně, ale mám dojem, že působí jako "zesilovač". Někdy ráno cítím únavu z nedostatku spánku. Pracuji asi 9 hdin v zaměstnání jako informatik a poté ještě asi 3 hodiny manuálně na zahradě (ne však pravidelně). Bydlím na vesnici, kde je relativní klid. Když ale jedu na návštěvu do Brna a přespávám, zcela jistě vím, že se nevyspím. Zkuste mi prosím poradit. Děkuji Pavel Kotík, Kobylí

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Únavový syndrom

Na únavu si stěžuje až jedna čtvrtina pacientů v ordinacích praktických lékařů. Kolik z nich trpí chronickým únavovým syndromem?

Kvalitní spánek zlepšuje výkonnost

Výzkumy odborníků ukazují, že téměř čtvrtina obyvatel vyspělých zemí nedodržuje pravidelný rytmus - noc a den.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce