Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Dostatek spánku posiluje imunitu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15186x )

Prospíme asi třetinu života. Spíme dokonce ještě mnohem dřív, než přijdeme na svět. Spánek nám pomáhá nabrat nové síly, reguluje mnohé metabolické pochody i se díky němu učíme…

shutterstock.com

Pokud vezmeme, že člověk má potřebu spát průměrně 7-8 hodin denně, znamená to, že každý z nás prospí asi jednu třetinu života. Spánek je velmi důležitý pro mozek. A to z mnoha důvodů. Během spánku mozek odpočívá. Pokud člověk spí, mozek nepřijímá z okolí impulsy.

Vedle toho si ale mozek během spánku, velmi jednoduše řečeno, přehrává vše, co se během dne naučil. Znamená to, že se v mozku vytvářejí paměťové stopy, spánek je tak velmi důležitý pro učení. Pokud se student učí na zkoušku a večer jde spát s hlavou plnou chaotických myšlenek a zmatku v nabytých vědomostech, ráno může zjistit, že si vše vybavuje velmi dobře a přehledně. Znamená to, že ve spánku došlo k upevnění nastudované látky, došlo k upevnění paměťové stopy. Jak dlouho tyto vědomosti vydrží je otázkou dlouhodobé a krátkodobé paměti, což je jiná kapitola.

"Proces upevňování paměťových stop probíhá i v mozku novorozence, který se teprve seznamuje se světem. Význam novorozeneckého spánku je patrně v tom, že během něj dochází u upevňování motorických vzorců, slouží tedy k trénování pohybových dovedností. Další význam spánku je v tom, třídí informace podstatné od těch, které podstatné nejsou," vysvětluje neuroložka Iva Příhodová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Spánek je důležitý i pro další tělesné orgány. Velmi citlivě na něj reaguje hormonální soustava. Například prolaktin, melatonin a růstový hormon jsou vyplavovány právě pokud člověk spí. Dostatek kvalitního spánku je důležitý i pro imunitní soustavu.

Jinak spí novorozenec a jinak puberťák

Průměrná doba spánku je 7-8 hodin. Jde ale skutečně o průměr. Potřeba spánku je záležitost velmi individuální.
"Jsou lidé, kteří mají geneticky sníženou potřebu spánku, stačí jim spát šest hodin denně. Vzácně se vyskytují lidé, kterým stačí ještě méně a přitom během dne nejsou unaveni a podávají plnohodnotný výkon. Naopak jsou ale i jedinci, kteří k plnému nabrání sil a regeneraci potřebují deset hodin spánku denně," popisuje neuroložka.

Potřeba spánku se liší nejen člověk od člověka, ale různí se i věkem. Nejvíce spánku potřebuje novorozenec, naopak nejméně spí staří lidé.

"Novorozenec prospí až 80 procent z celého dne. V této době se člověku zdá nejvíce snů. Spánek novorozence má největší význam v tom, že se během něj vytvářejí právě paměťové stopy, spánkem se tedy novorozenec učí. Výzkumy ukazují, že člověk spí již v době před narozením," říká neuroložka Iva Příhodová.

Nejkvalitnější spánek má člověk do nástupu puberty, v té době je průměrná potřeba spánku kolem deseti hodin denně. V pubertě potřeba spánku začne klesat a velmi často dochází i k tomu, že rodiče chodí spát dříve, než jejich dospívající potomci.

"V pubertě se také hodně jedinců setkává s tzv. syndromem zpožděné fáze spánku. To znamená, že dospívající skutečně nemá večer potřebu jít spát a ospalý se začne cítit až kolem půlnoci, či ještě později. Je to dáno tím, že dospívající mohou mít posunuté vylučování hormonu melatoninu. Významnou roli zde ale hraje i životní styl, kdy dospívající chodí pozdě spát cíleně ať již kvůli zábavě, kdy dlouho do noci sleduje televizi, je ve společnosti vrstevníků, nebo se učí na zkoušky a podobně. Samotné posunutí usínání není ze zdravotního hlediska významný problém. Potíže je v tom, že přestože jedinec chodí spát pozdě, je nucen ráno vstávat na určitý čas a během dne se očekává, že podá patřičné výkony. Z tohoto pohledu jsou ve velké výhodě dospívající, kteří mají geneticky sníženou potřebu spánku," upřesňuje lékařka.

Nejméně spí staří lidé

Nejméně kvalitní spánek mají senioři. Mají sníženou potřebu spánku, ale zároveň se během noci častěji budí a nemohou usnout. "Velmi často se stává, že staří lidé probdí velkou většinu noci a během dne pospávají. Objektivním důvodem je to, že se s věkem mění vylučování spánkového hormonu, což ovlivňuje délku a kvalitu spánku. Další příčinou bývá i to, že staří lidé nemají dostatek denní aktivity, tu nahrazují tím, že si během dne jdou zdřímnout. Výsledkem pak je to, že v noci nemají potřebu spát a jsou bdělí. Pokud si toto zvyknou, dochází k uzavřenému kolečku, kdy člověk ve dne spí a v noci je vzhůru," upřesňuje lékařka.

Pojmy související s poruchami spánku

Insomnie – patologická nespavost.

Hypersomnie – nadměrná spavost.

Narkolepsie – onemocnění, při kterém člověk během dne nekontrolovatelně upadá do krátkého spánku.

Parasomnie – abnormální spánkové stavy, patří sem například náměsíčnost nebo noční děsy.

Přečtěte si také

Spánkové poruchy již představují globální epidemii

Problémy se spánkem?

Zkuste se znovu naučit správně spát

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Andrea

Mě na imunitu pomáhá 5prevemax. Znám ho už delší dobu a proto si můžu dovolit jej doporučit .

Kaja

Spánek je základ. K tomu pohyb, procházky... a v chřipkovém období beru Preventan na imunitu, protože pracuji s lidmi a nechci být stále nemocná. Pomáhá to!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce