Paměť vám zachrání i sklenka červeného vína

( Renata Vyšínová | přečteno: 12030x )

Za to, zda a jak rychle budete ve stáří trpět poruchami paměti a demencí, může z velké části dědičnost. Je ale několik způsobů, které mohou nástup potíží oddálit. Jednou z těch příjemnějších je pravidelná konzumace červeného vína.

shutterstock.com

K lepší paměti i ve vyšším věku si můžete dopomoci těmito nenáročnými metodami:

1. Zrychlete krevní oběh

Sportujte, choďte rychle, můžete i tančit, jezdit na kole nebo vynechat jízdu výtahem a chodit do schodů. „Jakýkoli způsob zrychlení krevního oběhu je dobré, protože tím současně zlepšíte prokrvení a výživu mozku,“ radí MUDr. Vanda Franková z Psychiatrické léčebny Dobřany.

2. Cvičte mozek

I ve vyšším věku je vhodná chvíle pro učení se nových věcí. „ Vzdělání a vzdělávání působí jako jednoznačný ochranný faktor před rozvojem demence. Jak tělesné, tak duševní aktivity je lépe provádět v kolektivu, kde nás zároveň obohacují sociální vztahy a spoluprožívání starostí i radostí,“ říká MUDr. Franková.

3. Dopřejte si Středomoří

Aktuálně odborníci propagují trend středomořské kuchyně s dostatkem zeleniny, lehkým rybím masem, olivovým olejem, sklenkou červeného vína. „Důležité je jíst s mírou, vyhýbat se různým chemickým dochucovadlům a náhražkám,“ dodává lékařka.

Obezita zvyšuje riziko demence. Víc se dozvíte v tomto článku.

4. Pravidelné návštěvy u praktického lékaře

Preventivní prohlídky slouží k včasné diagnostice a léčbě např. vysokého tlaku, srdečního selhávání, vyšší hladiny cukru apod., tedy faktorů, které mohou samy o sobě vést ke zhoršení mozkových funkcí.

5. Omezte léky i kouření

„Některé běžně užívané léky mohou mít neblahý vliv na paměť a další mozkové funkce, např. některá sedativa nebo léky na spaní. Proto by jejich užívání mělo být jen příležitostné, krátkodobé nebo by měl člověk raději konzultovat s lékařem jiné alternativy,“ doporučuje Vanda Franková. Na prokrvení mozku má negativní vliv i kouření, stejně jako nadměrné pití alkoholu, takže i je omezte.

Co je mírná kognitivní porucha

Znamená lehké zhoršení paměti nebo jiných mozkových poznávacích funkcí, které lze objektivně zjistit podrobným vyšetřením. Člověk zůstává nadále soběstačný, i když může mít již určité potíže při některých aktivitách, vypomáhá si různými pomůckami, jako jsou poznámky, lístečky, seznamy atd. „Mírná kognitivní porucha může být prvním projevem počínající Alzheimerovy nemoci nebo jiné choroby mozku a přejít do demence,“ varuje MUDr. Franková.

Zapomenete všechno, co nemáte napsáno? Pak jděte k lékaři - bez ohledu na to, kolik vám je.

Poruchy paměti lze lépe léčit v počátcích

Mírnou kognitivní poruchou trpí téměř dvacet procent populace nad 65 let, s rostoucím věkem její výskyt stoupá. Léčba mírné kognitivní poruchy a demence musí být komplexní. „Čím dříve s ní začneme, tím větší je naděje na úspěch. Lze zmírnit příznaky, zastavit či zpomalit zhoršování mozkových funkcí. Nejlepší je včasná prevence nebo zahájení léčby v nejranějších stadiích nemoci, tedy ve stadiu mírné kognitivní poruchy,“ vysvětluje lékařka.

 O příznacích Alzheimerovy choroby si můžete přečíst zde.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Mirka

Mě pomohlo GinkgoMax. Četla jsem si o něm hodně a proto mě zajímalo, jestli pomůže i mě. A pomohlo  Navíc na sobě cítím i zlepšení s ledovýma rukama na které jsem trpěla už delší dobu, takže jsem moc spokojená.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
49%
Zatím hlasovalo 543 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

13 mýtů o Alzheimerově nemoci

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Významně ovlivňuje kvalitu života nemocného. Jaké mýty kolují o této neurodegenerativní chorobě a jak je to s Alzheimerem doopravdy?

Prevence Alzheimerovy choroby - ve zdravém těle zdravý duch

21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, kterou na světě trpí přibližně 40 milionů lidí. Alzheimerova choroba (ACH) poškozuje část mozku, která řídí paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současné době je tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu lidí starších 80ti let. S tím jak populace stárne, stoupá i počet takto nemocných. Včasná diagnóza může pacientovi i rodině dosti ulehčit.

Alzheimerova choroba a jiné typy demence

Demence je degenerativní onemocnění postihující mozek. Neexistuje však jen jediný typ demence.

Depresivní příznaky mohou předpovědět rozvoj Alzheimerovy nemoci

Příznaky deprese jsou pozorovány ve zvýšené míře u pacientů, u kterých se později projevila Alzeheimerova nemoc. To vede na základě výsledků populační studie k domněnce, že deprese může být preklinickou fází Alzheimerovy nemoci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.