Inzerce

Obezita podle amerických vědců zvyšuje riziko demence

12. května 2008,   |   přečteno: 8388x

Obezita zvyšuje podle nových poznatků i riziko demence.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Tým doktorky Rachel Whitmerové dospěl k závěru, že obzvlášť u žen obezita souvisí s pravděpodobností rozvoje demence v pozdějším věku. O zjištěních badatelů ze Spojených států informoval na své internetové stránce časopis British Medical Journal.

Obezita

"Obezita ve středním věku stupňuje možnost budoucí demence," uvedla Whitmerová. Její tým sledoval přes 10.000 mužů a žen, kteří měli podrobné zdravotní záznamy z let 1964 až 1973, kdy jim bylo od čtyřiceti do pětačtyřiceti let. Po 27 letech se u sedmi procent z těchto osob rozvinula demence. "U lidí, kteří byli obézní ve středním věku, byla pravděpodobnost demence o 74 procent vyšší než u osob s normální váhou. U lidí s nadváhou byla tato pravděpodobnost o 35 procent vyšší," prohlásila Whitmerová. Největší riziko rozvoje demence bylo u obézních žen, a sice o 200 procent vyšší než u žen s normální váhou.

Obezita se zjišťuje prostřednictvím ukazatele index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočte vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. BMI vyšší než 30 znamená obezitu. Orientačním ukazatelem může být rovněž obvod pasu, který je-li větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů signalizuje obezitu a vysoké zdravotní riziko v důsledku nadměrného množství centrálně uloženého tuku.

Tým amerických vědců uvádí, že v případě potvrzení jejich hypotézy by léčba obezity ve středním věku mohla snižovat nebezpečí vzniku demence později ve stáří.

V důsledku stárnutí světové populace se předpokládá, že v příštích dvaceti letech počet případů demence vzroste o 400 procent. Některé odhady předpovídají, že do roku 2050 bude na světě 45 milionů lidí, které demence postihne.

autor:

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.