Obezita podle amerických vědců zvyšuje riziko demence

( | přečteno: 8636x )

Obezita zvyšuje podle nových poznatků i riziko demence.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Tým doktorky Rachel Whitmerové dospěl k závěru, že obzvlášť u žen obezita souvisí s pravděpodobností rozvoje demence v pozdějším věku. O zjištěních badatelů ze Spojených států informoval na své internetové stránce časopis British Medical Journal.

Obezita

"Obezita ve středním věku stupňuje možnost budoucí demence," uvedla Whitmerová. Její tým sledoval přes 10.000 mužů a žen, kteří měli podrobné zdravotní záznamy z let 1964 až 1973, kdy jim bylo od čtyřiceti do pětačtyřiceti let. Po 27 letech se u sedmi procent z těchto osob rozvinula demence. "U lidí, kteří byli obézní ve středním věku, byla pravděpodobnost demence o 74 procent vyšší než u osob s normální váhou. U lidí s nadváhou byla tato pravděpodobnost o 35 procent vyšší," prohlásila Whitmerová. Největší riziko rozvoje demence bylo u obézních žen, a sice o 200 procent vyšší než u žen s normální váhou.

Obezita se zjišťuje prostřednictvím ukazatele index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočte vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. BMI vyšší než 30 znamená obezitu. Orientačním ukazatelem může být rovněž obvod pasu, který je-li větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů signalizuje obezitu a vysoké zdravotní riziko v důsledku nadměrného množství centrálně uloženého tuku.

Tým amerických vědců uvádí, že v případě potvrzení jejich hypotézy by léčba obezity ve středním věku mohla snižovat nebezpečí vzniku demence později ve stáří.

V důsledku stárnutí světové populace se předpokládá, že v příštích dvaceti letech počet případů demence vzroste o 400 procent. Některé odhady předpovídají, že do roku 2050 bude na světě 45 milionů lidí, které demence postihne.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 172 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Když hubnout, tak jedině s odborníky

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.