Inzerce

Obezita podle amerických vědců zvyšuje riziko demence

( | přečteno: 8954x )

Obezita zvyšuje podle nových poznatků i riziko demence.

Tým doktorky Rachel Whitmerové dospěl k závěru, že obzvlášť u žen obezita souvisí s pravděpodobností rozvoje demence v pozdějším věku. O zjištěních badatelů ze Spojených států informoval na své internetové stránce časopis British Medical Journal.

Obezita

"Obezita ve středním věku stupňuje možnost budoucí demence," uvedla Whitmerová. Její tým sledoval přes 10.000 mužů a žen, kteří měli podrobné zdravotní záznamy z let 1964 až 1973, kdy jim bylo od čtyřiceti do pětačtyřiceti let. Po 27 letech se u sedmi procent z těchto osob rozvinula demence. "U lidí, kteří byli obézní ve středním věku, byla pravděpodobnost demence o 74 procent vyšší než u osob s normální váhou. U lidí s nadváhou byla tato pravděpodobnost o 35 procent vyšší," prohlásila Whitmerová. Největší riziko rozvoje demence bylo u obézních žen, a sice o 200 procent vyšší než u žen s normální váhou.

Obezita se zjišťuje prostřednictvím ukazatele index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočte vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. BMI vyšší než 30 znamená obezitu. Orientačním ukazatelem může být rovněž obvod pasu, který je-li větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů signalizuje obezitu a vysoké zdravotní riziko v důsledku nadměrného množství centrálně uloženého tuku.

Tým amerických vědců uvádí, že v případě potvrzení jejich hypotézy by léčba obezity ve středním věku mohla snižovat nebezpečí vzniku demence později ve stáří.

V důsledku stárnutí světové populace se předpokládá, že v příštích dvaceti letech počet případů demence vzroste o 400 procent. Některé odhady předpovídají, že do roku 2050 bude na světě 45 milionů lidí, které demence postihne.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 369 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

Když hubnout, tak jedině s odborníky

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.