Inzerce

Problémy se spánkem?

25. března 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 14669x

Problémy se spánkem trpí u nás cca 40% lidí. Je jich několik a mezi časté patří nespavost, spojená se špatným usínáním, nebo udržením spánku, ale i tolik častým chrápáním. Než podniknete jakékoliv kroky, doporučujeme navštívit spánkovou laboratoř.

foto: Nemocnice Na Bulovce

Vyšetřují se zde pacienti, kteří udávají abnormální chrápání, spojené s nepravidelným dýcháním. Většinou jsou to nemocní, u kterých tyto problémy  pozoruje okolí, se kterým nemocní sdílejí ložnici.
Samotné chrápání se léčí svízelně. Chrápání je vlastně chvění ochablých stěn v ústní části hltanu. Tyto vibrace se přenášejí v těle postiženého a mohou nepříznivě ovlivnit jeho srdečně-cévní systém.

Ze spektra poruch dýchání ve spánku je nejčastější syndrom obstrukční spánkové apnoe / hypopnoe. Nemocní s těžkou formou tohoto  syndromu jsou pak léčeni na Klinice pneumologie a hrudní chirurgie. Zpravidla je jim přidělován přetlakový ventilátor CPAP určený na každodenní užívaní během spánku.

Pacienti s lehčími formami syndromu jsou léčeni úpravou režimu života. Okno, zejména ve městech, nenechávat otevřené přes noc kvůli nečistému vzduchu. Stačí vyvětrat několik minut před spaním. Chodit spát, až když se mi chce. Vžít se do  pravidelného režimu vstávání  ráno a pravidelného usínání večer v přibližně stejné době. Prášky na spaní ponechat až na poslední místo. Oblékat se ke spánku v závislosti roční době a s ní spojené venkovní a vnitřní teplotě. V zásadě platí oblékat se přiměřeně, abychom  se cítili pohodlně. Rozumné je naučit se spát na boku a co nejméně na zádech. Neužívat alkohol ve večerních hodinách, nejíst před spaním. Dále lze doporučit pomalou a trvalou redukci hmotnosti, sportovat pravidelně několikrát týdně.

Až v dalším kroku je v odůvodněných případech vhodné provádět různé chirurgické plastiky v nose a na měkkém patře. Pomáhají také ústní strojky, které posouvají dolní čelist dopředu a zvětšují prostor v ústní části hltanu.

K noční monitoraci pacientů využívá spánková laboratoř dva přístroje: polygrafický HypnoPTT   a polysomnograficky Alice 4. Před zahájením léčby CPAP ventilátorem se stanovuje léčebný přetlak pomocí automaticky nastavitelného CPAP ventilátoru (AutoCPAP).

A jak vlastně vypadá zdravý spánek?


Zdravý spánek dospělé osoby probíhá ve 3-5 cyklech. Každý cyklus má NREM a REM spánek.  NREM spánek probíhá ve 4 stádiích a právě 3. a 4. stádium je nejhlubším spánkem, při kterém si nejvíce odpočineme a bývá zejména v první polovině noci. REM spánek je spojen s pohybem očních bulbů a se svalovou ochablostí. Je to spánek, kdy se nám také zdají sny a převládá v druhé polovině noci. Potřeba spánku je u lidí různá. Obvykle se pohybuje mezi 6 až 8 hodinami.

Přečtěte si také

Spánkové poruchy již představují globální epidemii

Zkuste se znovu naučit správně spát

Zbavte se bolesti zad: 5 rad pro výběr matrace

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 31 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.