Problémy se spánkem?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15507x )

Problémy se spánkem trpí u nás cca 40% lidí. Je jich několik a mezi časté patří nespavost, spojená se špatným usínáním, nebo udržením spánku, ale i tolik častým chrápáním. Než podniknete jakékoliv kroky, doporučujeme navštívit spánkovou laboratoř.

Nemocnice Na Bulovce

Vyšetřují se zde pacienti, kteří udávají abnormální chrápání, spojené s nepravidelným dýcháním. Většinou jsou to nemocní, u kterých tyto problémy  pozoruje okolí, se kterým nemocní sdílejí ložnici.
Samotné chrápání se léčí svízelně. Chrápání je vlastně chvění ochablých stěn v ústní části hltanu. Tyto vibrace se přenášejí v těle postiženého a mohou nepříznivě ovlivnit jeho srdečně-cévní systém.

Ze spektra poruch dýchání ve spánku je nejčastější syndrom obstrukční spánkové apnoe / hypopnoe. Nemocní s těžkou formou tohoto  syndromu jsou pak léčeni na Klinice pneumologie a hrudní chirurgie. Zpravidla je jim přidělován přetlakový ventilátor CPAP určený na každodenní užívaní během spánku.

Pacienti s lehčími formami syndromu jsou léčeni úpravou režimu života. Okno, zejména ve městech, nenechávat otevřené přes noc kvůli nečistému vzduchu. Stačí vyvětrat několik minut před spaním. Chodit spát, až když se mi chce. Vžít se do  pravidelného režimu vstávání  ráno a pravidelného usínání večer v přibližně stejné době. Prášky na spaní ponechat až na poslední místo. Oblékat se ke spánku v závislosti roční době a s ní spojené venkovní a vnitřní teplotě. V zásadě platí oblékat se přiměřeně, abychom  se cítili pohodlně. Rozumné je naučit se spát na boku a co nejméně na zádech. Neužívat alkohol ve večerních hodinách, nejíst před spaním. Dále lze doporučit pomalou a trvalou redukci hmotnosti, sportovat pravidelně několikrát týdně.

Až v dalším kroku je v odůvodněných případech vhodné provádět různé chirurgické plastiky v nose a na měkkém patře. Pomáhají také ústní strojky, které posouvají dolní čelist dopředu a zvětšují prostor v ústní části hltanu.

K noční monitoraci pacientů využívá spánková laboratoř dva přístroje: polygrafický HypnoPTT   a polysomnograficky Alice 4. Před zahájením léčby CPAP ventilátorem se stanovuje léčebný přetlak pomocí automaticky nastavitelného CPAP ventilátoru (AutoCPAP).

A jak vlastně vypadá zdravý spánek?


Zdravý spánek dospělé osoby probíhá ve 3-5 cyklech. Každý cyklus má NREM a REM spánek.  NREM spánek probíhá ve 4 stádiích a právě 3. a 4. stádium je nejhlubším spánkem, při kterém si nejvíce odpočineme a bývá zejména v první polovině noci. REM spánek je spojen s pohybem očních bulbů a se svalovou ochablostí. Je to spánek, kdy se nám také zdají sny a převládá v druhé polovině noci. Potřeba spánku je u lidí různá. Obvykle se pohybuje mezi 6 až 8 hodinami.

Přečtěte si také

Spánkové poruchy již představují globální epidemii

Zkuste se znovu naučit správně spát

Zbavte se bolesti zad: 5 rad pro výběr matrace

komerční sdělení magniflex_KS.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
49%
Zatím hlasovalo 544 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Melatonin

Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.