Inzerce

K normální výšce pomůže nemocným dětem hormon

1. října 2011, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8798x

Rodiče, ale i dětský lékař při preventivních prohlídkách. To jsou ti, kteří by měli odhalit, zda dítě netrpí poruchou růstu. Pokud se na takový problém přijde, pak má moderní medicína účinnou léčbu. Ta má ovšem smysl jen tehdy, pokud se s ní začne včas.

foto: shutterstock.com

Včasná diagnóza nedostatku růstového hormonu u dětí a následná léčba jim dává naději na plnohodnotný život.
„Když pozdě odhalíme problémy s růstem, je zdraví jedince ohroženo a kvalita jeho života snížena,“ dodává MUDr. Martin Gregora, dětský endokrinolog, vedoucí endokrinologické ordinace ve Strakonicích. Právě dětský endokrinolog je odborníkem na hormonálně podmíněné poruchy u dětí. Doporučí vhodná vyšetření, aby byla nalezena příčina malého vzrůstu dítěte. Včasná léčba je důležitá, protože léčba růstovým hormonem je účinnější, když je zahájena v mladém věku.

Růstový hormon lékaři byl poprvé použitý v roce 1957 při léčbě dítěte s těžkou růstovou poruchou. Tehdy se vyráběl ve formě výtažku z mozkových podvěsků (hypofýz) zemřelých osob. Až koncem 80. let 20. století se léčba růstovým hormonem rozšířila, protože se podařilo vyvinout výrobu lidského růstového hormonu.
„Růstový hormon se dnes používá k léčení dětí s nedostatkem vlastního růstového hormonu, ale také k urychlení růstu u některých jiných skupin růstově handicapovaných dětí. Jde o mimořádně nákladnou léčbu a jeho použití je schváleno u těch diagnóz, u kterých byl příznivý účinek prokázán dlouhodobými mezinárodními studiemi u velkých skupin dětí,“ zdůrazňuje Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., z Pediatrické kliniky UK - 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole v Praze.

Role lidského růstového hormonu

Růstový hormon hraje zásadní roli v procesu růstu a dospívání u dítěte. Také reguluje celou řadu metabolických a fyziologických procesů po celou dobu života. K jeho nedostatku dochází, není-li podvěsek mozkový (hypofýza) v mozku schopný produkovat dostatečné množství růstového hormonu. Nejvíce růstového hormonu se do těla uvolňuje během spánku, v jeho nejhlubší fázi. Proto se léčebné dávky růstového hormonu aplikují těsně před spaním. Bez něj se nevytvářejí v dostatku bílkoviny potřebné na stavbu svalů, což vede ke snížené svalové síle a omezené fyzické výkonnosti. Naopak může docházet ke zvýšenému ukládání tuků, což vede k obezitě. Dítě s nedostatkem růstového hormonu má také snížené množství kostní hmoty.

Nedostatek růstového hormonu se podepíše nejen na výšce, ale i na kostech a fyzičce dítěte.

Nedostatek růstového hormonu je možné rozdělit do tří typů:

 • Vrozený: způsobený chybným vývojem hypofýzy během nitroděložního vývoje embrya a plodu nebo její nedostatečnou funkcí; v některých případech je geneticky podmíněný.
 • Získaný: způsobený poškozením hypofýzy v důsledku nádorů, vážného poranění hlavy nebo infekcí jako jsou meningitida či encefalitida.
 • Idiopatický: vzniklý z neznámé příčiny.

Nevšímavost rodičů a lékařů k pomalému růstu dítěte je nebezpečná. Čím dříve je léčitelný problém s růstem zjištěn, tím větší šance má dítě na dosažení normální výšky během dětství a úplnou realizaci svého růstového potenciálu. Je to důležité pro jejich budoucí život – okolí je totiž pro jejich malý vzrůst má tendenci brát jako mnohem mladší, tedy i méně schopné.
„Pokud má lékař či rodič pochybnosti o správném růstu dítěte, mělo by následovat vyšetření,“ upozorňuje MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lékař pro děti a dorost z Kutné Hory.

Jak probíhá léčba růstovým hormonem

Růstový hormon se musí aplikovat injekčně – nelze ho spolknout, protože se rozkládá působením žaludečních kyselin. Injekce se podávají těsně pod kůži každý den, nejlépe před spaním. Obvyklá místa vpichu jsou stehna, břicho nebo hýždě – místa je zapotřebí stále měnit.

Aby byla aplikace pro děti i rodiče co nejpohodlnější, je vhodné použít speciální pomůcky; s výběrem pomůcky by měl rodičům pomoci lékař, protože jsou vyráběny tak, aby se přizpůsobily odlišným potřebám dětských pacientů. Výhodou je, že jsou k dispozici i elektronické injekční aplikační přístroje, které se jednoduše obsluhují a také si pamatují údaje o podání jednotlivých injekcí.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 51 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • n.lo14@seznam.cz (Afty – léčba) 20. srpna 2019, 10:15:21

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak se daný gel s aloe vera na afty jmenuje a kde ho sháníte,… Diskutovat

 • Libor (vypadává ní vlasů) 20. srpna 2019, 10:16:45

  U mě zabral gel provexin, vtírám si ho do vlasů 2x denně a vlasy mi přestaly padat.  Diskutovat

 • Zpětná reakce (vyhřezlá plotýnka) 20. srpna 2019, 12:54:28

  Velmi kvalifikovaná odpověď od pana s jménem: Pič,vážím si ji. Opravdu, jste kapacita.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.