Inzerce

Meningitida: nemoc malých dětí i jejich babiček

25. dubna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 38884x

Vysoká horečka, průjem a zvracení, posléze křeče nebo netečnost. To jsou jedny z možných příznaků meningitidy. Nemoci, která může způsobit trvalé následky, ale také do 24 hodin zabít. Nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let a pak lidé nad 65 let.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
225 Kč

Invazivní pneumokoková onemocnění

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii, tedy zápal plic, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha, tedy otitidu u dětí. Inkubační doba, tedy čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků, pneumokokového onemocnění je 1-3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší zejména těsným kontaktem, při kýchání, kašlání. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče.

Právě pneumokok je nejnebezpečnějším původcem meningitid u malých dětí. Až čtvrtina pacientů, u nichž byla zahájena včasná léčba, se potýká s trvalými následky v podobě hluchoty, vážného poškození mozku nebo ochrnutí.

Čtyřletá Anička onemocněla pneumokokovou meningitidou před lety. Setkání s touto chorobou přibližuje maminka Aničky, paní Bartoníčková: „Závažné onemocnění se zpočátku projevovalo silným zvracením a bolestí hlavy. Postupovalo velmi rychle a během pár hodin přestala Anička zcela reagovat. V nemocnici jsme pak slyšeli děsivou a pro nás do té doby neznámou diagnózu – pneumokoková meningitida.“ Nakonec vše dopadlo dobře a malá Anna svůj životní boj vyhrála. Paní Bartoníčková k tomu dodává: „Anička je bez trvalých následků, přesto však tato zkušenost otřásla celou naší rodinou. Na ten pocit bezmoci nikdy nezapomenu.“

Konfederace organizací pro meningitidy (CoMo) již po čtvrté vyhlašuje 24. duben dnem, který celému světu nejen připomíná rizika spojená s meningokokovými onemocněními, ale zároveň vyjadřuje solidaritu a zájem o pacienty, které toto vážné onemocnění potkalo. Po celém světě jsou tak organizovány nejrůznější konference a edukativní projekty, které širokou veřejnost informuje o současných možnostech prevence a ochrany. 


 


thermeeno_500x150_3_v2.jpg

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.