Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Jak dodat kostem dostatek vápníku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 59344x )

Pro správnou tvorbu a funkci vaziva, chrupavek a kostí je důležitá výživa - dostatek vitamínů a minerálů, především vápníku. Ideální je získat tyto látky ze stravy, v určitých případech je ale třeba sáhnout i po potravinových doplňcích.

shutterstock.com

Nejvýznamnějším prvkem pro dobré kosti je bezesporu vápník. Vápník je minerální látka, která je potřebná pro tvorbu kostí, zubů  a pro fyziologické procesy, jako je např. srážlivost krve, stahy svalů, práci srdce, přenos nervových impulzů. Kosti obsahují 35 procent minerálních látek, nejvíce však právě vápníku a fosforu. Pro jejich správnou výživu je celkem jedno, z jakých zdrojů se vápník do těla dostává. Nicméně nejlepším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané. Jako zdroj vápníku jsou nenahraditelné! Vápník čerpáme i  z některých druhů zeleniny, jako například z květáku, růžičkové kapusty či z brokolice. Jiné rostlinné zdroje obsahují sice také dostatek vápníku, ale vstřebává se jej jen málo, často jen pět procent (například ze špenátu, rybízu či angreštu). Vápník je v nich totiž vázán v těžko rozpustných a stravitelných sloučeninách. To samé platí pro obiloviny či pečivo z celozrnné mouky. Proto jsou hlavním zdrojem dobře vstřebatelného vápníku mléko a mléčné výrobky.

Doporučené denní dávky vápníku jsou poměrně vysoké:

děti   1 -   6 let

400 -   650 mg

děti   6 - 10 let

600 -   850 mg

děti 10 - 20 let

750 - 1300 mg

dospělí

700 - 1000 mg

ženy po menopauze

1 200 - 1 500 mg

 Naše populace běžně konzumuje pouze 500 mg vápníku denně. Nedostatkem vápníku jsou ohroženy zejména ženy snižující váhu, ženy po menopauze,  vegani a malé děti! Pro lidi, kteří trpí alergií na mléčnou bílkovinu, jsou vhodné mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy, například jogurty, kysaná mléka. U těchto produktů je laktóza částečně odstraněna při výrobě. Kysané mléčné výrobky (kyselé mléko, jogurty a zakysané mléčné výrobky) mají výhodu v tom, že jejich prostředí způsobuje, že se z nich do těla dostává více vápníku než z mléka. To ovšem neplatí pro tavené sýry, v nichž je obsažen vysoký podíl fosforu, který omezuje využití vápníku.

Bohatými zdroji vápníku jsou také mák, sardinky a ořechy. Tyto potraviny se však běžně nekonzumují ve větším množství. Nicméně v sardinkách je vysoký obsah vápníku dán především tím, že se jedí celé, tedy včetně kostí. Pokud je tedy někdo odstraňuje, připravuje se o jejich důležitou výživnou hodnotu.

Pokud někteří lidé nejsou schopni z nejrůznějších důvodů získat potřebnou dávku vápníku stravou, měli by zvolit vhodný preparát. Optimální jsou takové, které kromě vápníku obsahují například vitamíny potřebné k jeho vstřebávání a ukládání do kostní hmoty - především D, B6, C a K. Na vstřebávání vápníku má velký vliv zejména obsah tuku. Pokud je vápník konzumován ve stravě s příliš vysokým obsahem tuků, odchází z těla nevstřebán. Nevhodná je proto smetana, ovšem plnotučné mléko či smetanový jogurt lze ještě za dobrý zdroj vápníku považovat. Snížení využití vápníku způsobují také šťavelany obsažené například ve špenátu, rebarboře, rybízu a angreštu, které jsou jinak na vápník bohaté. Kombinace například špenátu zahuštěného smetanou díky velkému množství šťavelanů a tuků naprosto zbrzdí vstřebání vápníku z jídla. Obsah vápníku v organismu ovlivňují i sacharidy. Nadměrná konzumace sladkostí a moučných výrobků zvyšuje vylučování vápníku do moče. Podobně negativně působí i větší množství kávy, alkoholu a také kouření. Nápoje typu cola obsahují zase fosforečnany, které vápník přímo z těla vyplavují. Těm je nejlepší se z mnoha důvodů zcela vyhnout.

Vstřebávání vápníku a fosforu naopak podporuje vitamín D. Má vliv také na vytváření kostních krystalů do kostní hmoty, tím zpomaluje její ztrátu a snižuje výskyt zlomenin.

Nedostatek vápníku je hlavním rizikovým faktorem pro vznik osteroporózy a proto je důležité vápník pravidelně doplňovat. Denní dávka vápníku je obsažena v 50 g 30 % eidamu, 200 g nízkotučného jogurtu nebo ve 100 g brokolice.

Mgr.Iva Belasová,
odborná konzultantka poradny snižování hmotnosti

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
olgar
2x

Dobry den. Slyšela jsem, že některá přídavná sladidla (v jogurtech, nápojích, bonbonech, žvýkačkách...) způsobují velké ztráty vápníku nesrovnatelně větší než cukr. Nevím, která sladidla, jsou i nečekaně ledaskde . Nejsem dostatečně poučena, kterým potravinám se mám ještě vyhýbat (vyloučit kolu, kávu, špenát...?). Zdraví Olgar

dr
2x

mléko ve výsledku osteoporoze napomáhá. Kdo umí číst tak si to na netu najde.

Outery
5x

To by mě zajímalo,která mlékárenská "firmička" zainvestovala podporu tohoto článku.Člověk je jediný savec,je to jediný tvor na světě který užívá mléčné výrobky cizího živočišného druhu a ještě mimo kojenecký věk.A taky má jediný problém s nedostatkem vápníku a lámavostí kostí.Nejlepší a nejlépe vstřebatelný zdroj vápníku je ze zelenolisté zeleniny a klíčků.Lidi.začněte prosím přemýšlet a nevěřte bludům,ač můžou mít tisíciletou tradici.díky O.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce