Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Některé piniové oříšky ochromí vaše chuťové buňky

( Renata Vyšínová | přečteno: 19921x )

Hořká voda, nepoživatelné sladkosti, v ústech jen silná kovová chuť. Přesně tak mohou reagovat vaše chuťové buňky poté, co spořádáte hrst piniových oříšků. Ovšem jen těch, které by se vůbec neměli na trhu objevit, protože jsou škodlivé. Bohužel občas se do směsí ořechů dostanou a konzumentům způsobí ztrátu chuti až na dva týdny.

shutterstock.com

Pokud máte doma zásobu piniových oříšku, dobře se podívejte, zda mezi nimi není i sáček s označením „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ“.  Státní zemědělská a potravinářská inspekce je nařídila stáhnout z oběhu, protože obsahují nevyhovující oříšky.

Piniový syndrom, tedy zmíněná změna chuti, nenastává ihned při konzumaci oříšků, ale až chvíli poté, co dojíte. Podle osobních zkušeností těch, kteří ho zažili, můžete pak jíst pouze výrazně solené potraviny, všechno ostatně chutná vyloženě odporně. Hořká či kovová chuť přetrvává v ústech po celou dobu, ale pokud začnete jíst, výrazně zesílí.

Ačkoli to není zkušenost, o kterou byste stáli, nemusíte se bát – znecitlivění chuťových pohárků je dočasné a jiné zdravotní komplikace vám nehrozí.

Na ořechy můžete mít i alergii, víc o ní se dočtete zde.

Tyhle oříšky rozhodně nejezte

Škodlivé piniové oříškyStátní zemědělská a potravinářská inspekce objevila nevyhovující oříšky v balení s obchodním názvem „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ“. Právě proto je nařídila stáhnout z oběhu. Nevyhovující jádra borovice pinie původem z Pákistánu byly baleny ve společnosti ENCINGER, spol. s r. o. se sídlem na Slovensku a poté distribuovány do ČR. Stažení se týká potraviny „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ, CZ: Piniové jádra“, šarže L51000219C, DMT 19.08.2011, hmotnost balení 50g.

Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé tyto výrobky stále doma. Negativní dopady nejakostních pinií na lidské zdraví nebyly prokázány, SZPI však jejich konzumaci nedoporučuje.

Informace o výrobku byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na závadné zboží upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Piniové oříšky jsou plné bílkovin

Piniové oříšky jsou vlastně semena jednoho druhu borovice. Do jídelníčku bychom je občas měli zařadit hned z několika důvodů:

  • obsahují snadno stravitelné bílkoviny a aminokyseliny. Jsou tedy velmi užitečné pro děti a pro těhotné ženy. Vegetariánům mohou doplnit menší příjem bílkovin.
  • v lidovém léčitelství se používaly na léčbu nemocí žaludku, ledvin a také tuberkulózy,
  • i podle současné medicíny posilují imunitu, obsahují hodně železa a vitaminu B1,
  • uplatní se v kuchyni – například v klasickém italském pestu, ale i v různých moučnících,
  • protože obsahují hodně tuku, měli by se uchovávat v chladu.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 559 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce