Některé piniové oříšky ochromí vaše chuťové buňky

( Renata Vyšínová | přečteno: 18661x )

Hořká voda, nepoživatelné sladkosti, v ústech jen silná kovová chuť. Přesně tak mohou reagovat vaše chuťové buňky poté, co spořádáte hrst piniových oříšků. Ovšem jen těch, které by se vůbec neměli na trhu objevit, protože jsou škodlivé. Bohužel občas se do směsí ořechů dostanou a konzumentům způsobí ztrátu chuti až na dva týdny.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Pokud máte doma zásobu piniových oříšku, dobře se podívejte, zda mezi nimi není i sáček s označením „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ“.  Státní zemědělská a potravinářská inspekce je nařídila stáhnout z oběhu, protože obsahují nevyhovující oříšky.

Piniový syndrom, tedy zmíněná změna chuti, nenastává ihned při konzumaci oříšků, ale až chvíli poté, co dojíte. Podle osobních zkušeností těch, kteří ho zažili, můžete pak jíst pouze výrazně solené potraviny, všechno ostatně chutná vyloženě odporně. Hořká či kovová chuť přetrvává v ústech po celou dobu, ale pokud začnete jíst, výrazně zesílí.

Ačkoli to není zkušenost, o kterou byste stáli, nemusíte se bát – znecitlivění chuťových pohárků je dočasné a jiné zdravotní komplikace vám nehrozí.

Na ořechy můžete mít i alergii, víc o ní se dočtete zde.

Tyhle oříšky rozhodně nejezte

Škodlivé piniové oříškyStátní zemědělská a potravinářská inspekce objevila nevyhovující oříšky v balení s obchodním názvem „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ“. Právě proto je nařídila stáhnout z oběhu. Nevyhovující jádra borovice pinie původem z Pákistánu byly baleny ve společnosti ENCINGER, spol. s r. o. se sídlem na Slovensku a poté distribuovány do ČR. Stažení se týká potraviny „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ, CZ: Piniové jádra“, šarže L51000219C, DMT 19.08.2011, hmotnost balení 50g.

Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé tyto výrobky stále doma. Negativní dopady nejakostních pinií na lidské zdraví nebyly prokázány, SZPI však jejich konzumaci nedoporučuje.

Informace o výrobku byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na závadné zboží upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Piniové oříšky jsou plné bílkovin

Piniové oříšky jsou vlastně semena jednoho druhu borovice. Do jídelníčku bychom je občas měli zařadit hned z několika důvodů:

  • obsahují snadno stravitelné bílkoviny a aminokyseliny. Jsou tedy velmi užitečné pro děti a pro těhotné ženy. Vegetariánům mohou doplnit menší příjem bílkovin.
  • v lidovém léčitelství se používaly na léčbu nemocí žaludku, ledvin a také tuberkulózy,
  • i podle současné medicíny posilují imunitu, obsahují hodně železa a vitaminu B1,
  • uplatní se v kuchyni – například v klasickém italském pestu, ale i v různých moučnících,
  • protože obsahují hodně tuku, měli by se uchovávat v chladu.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 347 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.