Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Typy inkontinence

( | přečteno: 17441x )

Stresová inkontinence je nejčastějším typem úniku moči. Dochází k ní například při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení.

shutterstock.com

Lékaři obvykle rozlišují čtyři typy inkontinence moči

Stresová inkontinence

Samovolný únik moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, k čemuž nejčastěji dochází při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení, zvednutí břemene apod. Podstata tohoto typu je v porušeném uložení a zvýšené pohyblivosti močového měchýře a močové trubice. Stresová inkontinence tvoří 40 procent poruch neschopnosti udržet moč.

Urgentní inkontinence

Stavy náhlého a nekontrolovaného nucení na močení, jemuž žena musí bezprostředně vyhovět. Žena se obává, že se na toaletu nedostane včas – že tzv. nedoběhne. Několikrát za noc ji probudí nutkavá potřeba se vymočit. U tohoto typu inkontinence není uložení a pohyblivost měchýře a močové trubice porušena. Urgentní forma představuje přes 30 procent všech inkontinencí.

Smíšená inkontinence

Zahrnuje příznaky obou předchozích typů inkontinence. Podle statistik se vyskytuje u 20–40 procent inkontinentních žen. Při léčbě je důležité, aby se urgentní složka řešila přednostně, stresová složka se může nejdříve řešit konzervativně (tj. jinak než chirurgicky). Pokud po 2–3 měsících přetrvávají obtíže dané stresovou složkou, pak je na místě operace.

Inkontinence z přeplnění (z přetékání)

Nekontrolovaný únik moči při přeplněném močovém měchýři bez doprovodného pocitu nucení na močení. Močový měchýř je trvale přeplněn močí a odtéká určitý objem moči, který měchýř není již schopen pojmout. Jde tedy o akutní nebo chronickou neschopnost vědomě vyprázdnit močový měchýř. Každý další přítok moči z ledvin se projeví ukapáváním stejného objemu moči ze zevního ústí močové trubice.

Ze všech inkontinencí představuje asi 2–5 procent případů. Příčinou mohou být chorobné stavy, které zabraňují odtoku moči močovou trubicí, např. nervová porucha nebo blokáda močové trubice.

Správná diagnostika inkontinence vede k výběru úspěšné léčby

Konkrétní a správně diagnostikovaný typ inkontinence vede ke správnému výběru léčby. Inkontinencí moči trpí na světě 13 milionů dospělých různého věku, přičemž 85 procent z tohoto počtu tvoří ženy.

Pokud trpíte tímto nepříjemným onemocněním, neotálejte příliš dlouho s vyšetřením. Podle statistik jedna ze čtyř žen trpících inkontinencí nikdy nevyhledala pomoc lékaře. Ale vy se přece chcete vrátit do běžného života a mezi své přátele. Než se vaše problémy s únikem moči zlepší, případně trvale, můžete používat vložky či kalhotky například firmy TENA. Jsou to speciální pomůcky pro případ, že trpíte únikem moči. Pomohou vám inkontinenci zvládnout. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Inkontinence moči

Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce