Inzerce

Nová léčba srdce: propíchnutí srdeční přepážky

29. května 2013, Redakce   |   přečteno: 6709x

Kardiologové Nemocnice Na Homolce ve spolupráci s americkými odborníky testují unikátní metodu: léčbu diastolického srdečního selhání vytvořením otvoru v srdeční přepážce.

foto: Nemocnice Na Homolce
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
235 Kč

Na první pohled je to paradox – většinou totiž nežádoucí dírky v srdci zacelují.  Avšak v tomto případě, kdy se srdce nedokáže kvůli chorobné ztrátě pružnosti pořádně roztáhnout a naplnit krví, může naopak otvor o správné velikosti pacientovi pomoci.

katetr se stentemZákrok se provádí pomocí katetru (tenkého vodiče) zavedeného skrz cévy – tedy bez chirurgického otevření hrudníku, uvedl primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc.

Nová metoda se v současné době ověřuje v rámci mezinárodní studie. V Nemocnici Na Homolce tento zákrok podstoupil jako pátý na světě pětapadesátiletý muž.  Jeho zdravotní stav se po zákroku výrazně zlepšil. „Metoda je velkou nadějí pro nemocné trpící tímto závažným onemocněním, pro nějž existují jen velmi omezené možnosti léčby,“ doplnil profesor Neužil.

Technologii vyvinula společnost DC Devices sídlící v Tewksbury ve státě Massachusetts. „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s Nemocnicí na Homolce, která je lídrem v léčbě srdečních onemocnění,“ říká šéf DC Devices George Fazio. Je přesvědčen, že  metoda je krokem vpřed a pacientům trpícím srdečním selháním přinese zlepšení kvality života.   

Když srdce selhává

Srdeční selhání, tedy stav, kdy srdeční sval přestává fungovat jako pumpa, je dvojího typu – systolické a diastolické. Při systolickém selhání se srdce nedokáže pořádně stáhnout a tedy vypudit dostatek krve do oběhu, v případě diastolického selhání se naopak kvůli přílišné tuhosti nedokáže pořádně roztáhnout a naplnit krví. Hlavním příznakem obou typů onemocnění je dušnost při námaze a v pozdějším stádiu i v klidu.

Pro poruchu stažlivosti srdečního svalu (systolické selhání) dnes existuje více možností léčby (od léků přes různé typy kardiostimulátorů až po transplantaci). Pro diastolické selhání, kdy v důsledku omezené roztažitelnosti a zhoršené poddajnosti stěny levé komory dochází k zatížení levé síně velkým objemem a vysokým tlakem, je léčba omezená jen na léky pro odvodnění a snížení krevního tlaku. Přitom se odhaduje, že poměr výskytu obou typů choroby je zhruba stejný.  Diastolické selhání se však dnes užívanými metodami hůře odhaluje než systolické.

Malý otvor srdci pomáhá

Princip nové metody spočívá v tom, že se zavede skrz cévy pomocí katetru do srdce jehla a propíchne se jí do přepážky srdečních síní malý otvor, který se poté zvětší -  maximálně však na osm milimetrů.  Dírka se pak vyztuží kovovým stentem, který tvarem připomíná drátěný košíček. Otvor tak umožňuje odtok části přebytečné krve z levé do pravé síně. Po prvních zkušenostech se ukazuje, že se pravá srdeční síň s tímto menším nadbytkem krve velmi dobře vyrovná, zatímco levé srdeční síni se odtokem krve výrazně uleví. Po tomto zákroku by mělo být srdce schopno se vyrovnat se zvýšením plnícího tlaku levé komory při zátěži  - pacient by tedy měl mnohem lépe snášet zvýšenou námahu.

Chronické srdeční selhání

Chronické srdeční selhání je novodobou epidemií, počet těchto onemocnění každým rokem roste.  Výskyt v populaci vyspělých zemí je 0,4 až dvě procenta, přičemž vzrůstá až na deset procent u věkové skupiny nad 70 let. V Evropě je ročně nově diagnostikováno půl milionu lidí se srdečním selháním a v České republice až 40.000. 

Onemocnění je dlouhodobé, dochází při něm ke snížení funkční schopnosti srdce jako pumpy, tím k poruše funkce i dalších orgánů a následným projevům, jako je například dušnost - nejprve při námaze, později i v klidu, únavnost a otoky dolních končetin. Choroba významně zhoršuje kvalitu života nemocných.

Nejčastější příčinou srdečního selhání je ischemická choroba srdeční a stavy po srdečním infarktu (50-70 procent) a primární postižení srdeční svaloviny (dilatační kardiomyopatie) ve dvaceti až třiceti procentech. Dalším významným faktorem rozvoje chronického srdečního selhání je nedostatečně kontrolovaná a léčená hypertenze, stárnutí populace a zvýšený výskyt cukrovky, která vede k postižení srdečních cév.

Homolka drží krok se světem

Odborníci na celém světě zkoumají možnosti, jak srdeční selhání co nejlépe léčit. V ČR existují centra pro léčbu srdečního selhání. Soustřeďuje se v nich i péče o nemocné, kteří jsou doporučeni k přístrojové léčbě. Takové centrum existuje i v Nemocnici Na Homolce. Ročně jím projde na 800 pacientů z celé ČR.

Kardiologové Nemocnice Na Homolce ve spolupráci se zahraničními odborníky stále zkoumají nové možnosti léčby této závažné choroby.  V poslední době realizovali už řadu světově unikátních výkonů, které byly součástí mezinárodních studií. Například před několika měsíci začali provádět ve spolupráci s americkými experty katetrizační operaci dvojcípé chlopně, která kromě zmenšení rozsahu chlopenní nedomykavosti vede ke zlepšení srdečního selhání. Loni v červnu implantovali speciální stimulátor pro zlepšení činnosti selhávajícího srdce. Na konci roku 2012 začali se zaváděním kardiostimulátoru přímo do srdce. 

Přečtěte si také

Prase na operačním stole? Naděje pro pacienty s nemocným srdcem

Nová metoda léčby srdečního selhání

Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.