Inzerce
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Prase na operačním stole? Naděje pro pacienty s nemocným srdcem

( Redakce | přečteno: 13375x )

Operace prasete, která nedávno proběhla v Brně, může být zárodkem velkého benefitu pro pacienty – pokud se ale prokáže, že srdeční chlopně z geneticky modifikovaných prasat nedegenerují. Pak v budoucnu nahradí chlopně klasické i mechanické a kvalita života pacientů se zásadně zlepší.

archiv PHC

Operace prasete byla důležitá pro výzkum geneticky modifikovaných tkání a posouzení způsobu jejich degenerace v lidském organismu. Poškozené srdeční chlopně se nahrazují dvěma způsoby. Buď se nemocným implantují bioprotézy z biologických tkání (prasečích chlopní či hovězího osrdečníku) nebo mechanické chlopně. 

Význam operace vysvětluje MUDr. Pavel Piler, vedoucí výzkumného týmu Cardio 7: „Biologické srdeční chlopně mají tu výhodu, že pacienti nemusejí užívat protisrážlivé léky, proto nejsou ohroženi vznikem krevní sraženiny nebo krvácením např. z žaludečního vředu či do mozku.  Nevýhodou však je, že tyto chlopně degenerují, což znamená, že pacienti musí po nějakém čase (což je individuální, ale cca 10 – 15 letech) podstoupit další náročnou operaci. Druhá metoda využívá chlopní mechanických, které jsou sice trvalé, ale po jejich implantaci jsou pacienti doživotně odkázáni na antikoagulační léčbu (léky proti srážlivosti), což je omezuje v řadě činností a snižuje kvalitu jejich života. Pokud by se podařilo prokázat, že srdeční chlopně z geneticky modifikovaných prasat degeneraci nepodléhají, mohly by v budoucnu nahradit nejen ty klasické, ale také mechanické chlopně, což by znamenalo značný benefit pro pacienta. Aby toto bylo možné prokázat, je třeba tyto geneticky modifikované tkáně implantovat jiným živočichům a potom zkoumat jejich například imunologickou odpověď. Taková implantace vyžaduje provést zákrok v mimotělním oběhu se zastaveným srdcem“.

ČR jako třetí na světě

Tomáš Kára, vedoucí lékař ICRC, dodává: „Speciální biologický kmen prasat, jejichž chlopně mají velmi podobnou antigenní strukturu jako chlopně lidské, vyvinul tým prof. Christophera McGregora z Mayo Clinic. Vývoj této špičkové biotechnologie stál k dnešnímu dni 80 milionů dolarů. Česká republika je po USA a Velké Británii třetí zemí, které bude poskytnut k této technologii přístup.“

Spolupráci s prof. McGregorem na vývoji této nové technologie navázal právě doc. Tomáš Kára, a to ještě během svého působení na Mayo Clinic v roce 2006. Podařilo se mu získat důvěru jeho amerických kolegů pro zapojení ICRC do jejich výzkumného projektu. Prof. McGregor působí v současné době jako přednosta kardiochirurgie na University College London a současně má stále úvazek na Mayo Clinic.

Operace prasete není jednoduchá

Nezbytnou součástí výzkumu jsou operace využívající právě metodu mimotělního oběhu. Prasata, která se z živočichů nejvíce podobají lidem, však na mimotělní oběh reagují hůře než lidé, neboť mají složitější termoregulaci, křehčí tkáně, jinou srážlivost krve a také fyziognomii těla a zákrok s mimotělním oběhem velmi špatně snáší. „Prase, které jsme operovali, je již pátý den v dobrém zdravotním stavu. Máme velkou radost, že se nám podařil takto náročný výkon. Je to pro nás důležitý krok v našem výzkumu,“ doplňuje doktor Pavel Piler.

Výzkum financovaný z Evropské unie probíhá ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně a Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno v rámci programu zaměřeného na tkáňové inženýrství. Do Brna se tak vrací špičkový výzkum na velkých zvířatech, jehož průkopníky byli prof. MUDr. Jan Navrátil, DrSc. působící ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, který provedl první operaci využívající mimotělní oběh v Československé republice, nebo v 80. letech centrum na katedře experimentální patologie, které se věnovalo výzkumu umělého srdce a srdečních podpor.

/img/library/prasatko2.jpg

 

 

 

 

 

 

Foto z operace prasete v Brně

 

/img/library/prasátko.jpg

Operace prasete v Brně v rámci výzkumného programu Cardio 7 projektu FNUSA–ICRC. Zleva Michal Crha, pak Pavel Piler.

Přečtěte si také

Nová metoda léčby srdečního selhání – čtěte zde. O nové metodě operace srdce bez otevření hrudníku zde. Příběh pacienta: Celý život aktivně sportuji, nechci skončit kvůli vysokému tlaku najdete zde .

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
MiLAN

K čemu jsou podobné výzkumy,když lékař nedokáže poznat infarkt myokardu?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

59%
41%
Zatím hlasovalo 79 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.