Pacient vypráví: Na to, že mám problémy se srdcem, přišel lékař vlastně náhodou

( Renata Vyšínová | přečteno: 11879x )

Problémy se srdcem neměl pan Mikuláš nikdy – tedy alespoň o nich nevěděl. První srdeční nevolnost ho potkala až v padesáti letech. Pak se při běžné kontrole ukázalo, že má fibrilaci síní.

shutterstock.com

„Necítil jsem na sobě žádné příznaky. Proto pro mne byl výsledek vyšetření překvapením,“ vypráví pan Mikuláš. Co je vlastně fibrilace síní? Na to jsme se zeptali MUDr. Petra Janského z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze.  „Fibrilace síní, nejčastější porucha srdečního rytmu, nejvíce postihuje osoby ve vyšším věku. První projevy se však mohou objevit i u relativně mladých lidí. Může mít celou řadu příznaků. U některých pacientů se přihlásí jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze,“ objasňuje MUDr. Petr Janský. Malá část pacientů na sobě nemusí zpozorovat žádné projevy a fibrilaci síní se podaří odhalit zcela náhodou, například při vyšetření EKG. Právě proto by jakoukoli poruchu srdečního rytmu měl pacient hlásit svému ošetřujícímu lékaři, který by je pak měl poslat na potřebná vyšetření.

Čtěte také: Srdeční arytmii prozdradí zrychlený tep, zadýchávíní a únava

Na ta vyrazil i pan Mikuláš. „Lékaři mi nedokázali vysvětlit, proč mě tato nemoc postihla. Nikdo v rodině podobné problémy neměl… Mne už provází přes 20 let. Byla opakovaně příčinou krátké hospitalizace, při kterých jsem absolvoval čtyři elektrické kardioverze.“

Elektrická kardioverze je zákrok, který se používá k léčbě některých arytmií, především fibrilace síní. Výbojem defibrilátoru by se měla „nahodit“ normální frekvence srdečního rytmu. „Bohužel to nepomůže jednou provždy – čehož jsem já příkladem. Právě proto jsem musel tento zákrok opakovaně podstoupit. Je mi třiasedmdesát, takže asi před pěti lety už mi kardiolog vzhledem k věku kardioverzi nedoporučil. Nabídli mi změnu léčby, která mi snížila některá rizika. Po letech jsem se tak mohl vrátit k listové zelenině a sklence kvalitního vína. Fibrilace síní nese svá rizika – hlavním je to, že se vytvoří sraženina, která může způsobit mozkovou mrtvici. Porucha může také trvale poškodit srdce – takže když porovnáte rizika obojího, pak léčba jistě vyhrává,“ říká pan Mikuláš, který se nyní cítí lépe.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 394 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris – první pomoc a návštěva lékaře

Angina pectoris je bolest na hrudníku vznikající na základě přechodné nedokrevnosti srdečního svalu. Je příznakem závažného srdečního onemocnění – ischemické choroby srdeční, na kterou v naší zemi umírá téměř 50 procent lidí!

Bicyklová ergometrie - zátěžové EKG

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak.

Lze zavést stent do mozkové cévy?

Ti, kteří znají "stent" z oblasti léčby zúžených srdečních tepen, jistě nebudou překvapeni odpovědí.

Udělejte službu svému srdci: změřte si tlak

Myslíte si, že vás se problémy se srdcem netýkají? Opak je pravdou - ohroženy jsou všechny věkové kategorie - a podle posledních studií mají potíže se srdcem i děti. Na vině je hlavně to, že "chytily" od svých rodičů nezdravý životní styl a kromě srdečních obtíží mají většinou i nadváhu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.