Inzerce

Pacient vypráví: Na to, že mám problémy se srdcem, přišel lékař vlastně náhodou

20. prosince 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10630x

Problémy se srdcem neměl pan Mikuláš nikdy – tedy alespoň o nich nevěděl. První srdeční nevolnost ho potkala až v padesáti letech. Pak se při běžné kontrole ukázalo, že má fibrilaci síní.

foto: shutterstock.com

„Necítil jsem na sobě žádné příznaky. Proto pro mne byl výsledek vyšetření překvapením,“ vypráví pan Mikuláš. Co je vlastně fibrilace síní? Na to jsme se zeptali MUDr. Petra Janského z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze.  „Fibrilace síní, nejčastější porucha srdečního rytmu, nejvíce postihuje osoby ve vyšším věku. První projevy se však mohou objevit i u relativně mladých lidí. Může mít celou řadu příznaků. U některých pacientů se přihlásí jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze,“ objasňuje MUDr. Petr Janský. Malá část pacientů na sobě nemusí zpozorovat žádné projevy a fibrilaci síní se podaří odhalit zcela náhodou, například při vyšetření EKG. Právě proto by jakoukoli poruchu srdečního rytmu měl pacient hlásit svému ošetřujícímu lékaři, který by je pak měl poslat na potřebná vyšetření.

Čtěte také: Srdeční arytmii prozdradí zrychlený tep, zadýchávíní a únava

Na ta vyrazil i pan Mikuláš. „Lékaři mi nedokázali vysvětlit, proč mě tato nemoc postihla. Nikdo v rodině podobné problémy neměl… Mne už provází přes 20 let. Byla opakovaně příčinou krátké hospitalizace, při kterých jsem absolvoval čtyři elektrické kardioverze.“

Elektrická kardioverze je zákrok, který se používá k léčbě některých arytmií, především fibrilace síní. Výbojem defibrilátoru by se měla „nahodit“ normální frekvence srdečního rytmu. „Bohužel to nepomůže jednou provždy – čehož jsem já příkladem. Právě proto jsem musel tento zákrok opakovaně podstoupit. Je mi třiasedmdesát, takže asi před pěti lety už mi kardiolog vzhledem k věku kardioverzi nedoporučil. Nabídli mi změnu léčby, která mi snížila některá rizika. Po letech jsem se tak mohl vrátit k listové zelenině a sklence kvalitního vína. Fibrilace síní nese svá rizika – hlavním je to, že se vytvoří sraženina, která může způsobit mozkovou mrtvici. Porucha může také trvale poškodit srdce – takže když porovnáte rizika obojího, pak léčba jistě vyhrává,“ říká pan Mikuláš, který se nyní cítí lépe.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

    Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

  • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

    Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.