Inzerce

Když srdce ztrácí rytmus

22. července 2008, Markéta Grosmanová   |   přečteno: 26564x

Bušení srdce. Většina lidí neví, co to znamená a jak je to ohrožuje na životě.Může se totiž jednat o arytmii.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
229 Kč

Bušení srdce. Většina lidí neví, co to znamená a jak je to ohrožuje na životě. Může se totiž jednat o arytmii. Jedno z nejčastějších onemocnění srdce.

Arytmie jsou poruchy srdečního rytmu. Problémy s nimi má přibližně každý desátý člověk.

Lze je rozdělit do několika skupin. Termínem bradykardie se označuje rytmus výrazně zpomalený, slovem tachykardie naopak příliš rychlý. Pokud se hovoří v souvislosti s poruchou srdeční činnosti o fibrilaci, jde o takzvané míhání, kdy srdeční pohyby nejsou vůbec koordinované. V případě fibrilace síní se přestanou stahovat síně, při fibrilaci komor se srdce mění v chvějící se svalová vlákna neschopná účinně přečerpávat krev, což může vést k oběhové zástavě.

Projevují se bušení srdce nebo pocit občasného „vynechání srdce“. Lékaři je mohou odhalit pomocí EKG či jiných přístrojů pro dlouhodobější sledování srdce. Bradykardie neboli pomalý rytmu se léčí pomocí implantace kardiostimulátoru. Při léčbě život ohrožujících komorových tachykardií (zrychleného rytmu) je používán takzvaný kardioverter-defibrilátor. Jde o přístroj podobný většímu kardiostimulátoru. Monitoruje elektrické signály ze srdce a v případě vzniku závažné arytmie zasáhne.

Hlavní léčebnou metodou u ostatních tachykardií je takzvaná katetrizační ablace. Při ní se do srdce zavede katétr, kterým se nejdříve zjistí místo, kde arytmie vzniká a pak se „opraví“ pomocí radiofrekvenčního proudu. Ohřevem tkáně na vysokou teplotu se buňky, které způsobují arytmie, zničí. Tímto způsobem je možno poruchy srdečního rytmu vyléčit ve vysokém procentu případů.

Nemocní s poruchami srdečního rytmu by měli být léčeni ve specializovaných centrech. V souladu s Národním kardiovaskulárním programem existují na úrovni jednotlivých krajů specializovaná kardiocentra, jejichž náplní je také léčba arytmií. To v praxi znamená, že tato léčba je dostupná pro všechny nemocné v rozsahu celé České republiky.

autor: Markéta Grosmanová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jitka

Na sociologii píšeme práci "druhá šance" o kvalitě života pacientů po voperování kardiostimulátoru. Mohla bych poprosit o přípomínky k tématu? Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. prosince 2007, 00:43:18

Anna

Jitko, já nevím, jak jsou na tom ostatní kardiaci, ale já se poměrně dlouho zotavovala, ale potom už všechno šlo dobře, vlastně jsem se nemusela nijak zvlášť hlídat, v mém věku člověk přeci jenom už tolik nedivočí. Jenom ten zvláštní pocit, že tvůj život visí na přístroji, zpočátku jsem na to musela pořád myslet. Chodila jsem k lékaři častěji na kontrolu, pro jistotu, on mi nyní doporučil ten přístroj Home Monitoring, co se tu o něm píše. Tak také hledám další informace. Ale co asi potřebuješ pro tvou práci - asi každý, kdo o život málem přišel si ho potom více váží.

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. prosince 2007, 21:15:12

Bětka

Maminka by měla dostat kardiostimulátor, slyšela jsem o přístroji, který se nějak umí spojit s lékařem v případě, že kardiostimulátor selže. Chtěla bych ji nějak uklidnit, mohl by mi, prosím, někdo z kardiaků pomoci?

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. prosince 2007, 17:23:11


Celkový počet příspěvků v diskusi: 27. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.