Inzerce

Zrychlené bušení srdce může ohlašovat cévní mozkovou příhodu

28. října 2012, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 16132x

Povislý koutek, neschopnost hovořit či artikulovat, ochrnutí poloviny těla. To jsou nejčastější příznaky cévní mozkové příhody. Jednou z příčin jejího vzniku může být i srdeční arytmie. Právě proto byste měli svého lékaře informovat o tom, že vám občas rychleji buší srdce.

foto: shutterstock.com

Cévní mozkovou příhodu (CMP) může vyvolat buď uzavření mozkové tepny způsobené nejčastěji krevní sraženinou, nebo krvácení do mozku. První příčina se vyskytuje přibližně v 80 procentech případů. „Při nepravidelném srdečním rytmu se může v srdeční předsíni vytvořit krevní sraženina, která se často uvolní a putuje cévami po celém těle. Nejčastěji však směřuje krkavicemi přímo do mozku. Zde může ucpat některou tepnu a zapříčinit nedostatečné zásobování mozku kyslíkem a živinami. Následkem toho začnou odumírat mozkové buňky,“ vysvětluje MUDr. Petr Janský z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze. Ucpaná céva však může také prasknout a při následném krvácení se nevratně zničí mozková tkáň. V obou případech mohou být důsledky velmi závažné až fatální.

Čtěte také: Pavla: Mozková mrtvice mi zabrzdila život tři měsíce před promocí

Prevence mozkové příhody existuje

Nejlepší prevencí cévní mozkové příhody je omezení rizikových faktorů, které ji mohou vyvolat. Patří mezi ně nezdravý životní styl, například kouření, častá konzumace velkého množství alkoholu, přejídání se nebo užívání antikoncepce ženami-kuřačkami. Mozková mrtvice také častěji postihuje lidi trpící aterosklerózou, tj. kornatěním cév, vysokou hladinou cholesterolu a vysokým krevním tlakem. Ohroženi bývají i ti, jež trpí srdeční arytmií, například fibrilací síní. „Pokud se u člověka projeví fibrilace síní, pětinásobně se zvyšuje riziko vzniku CMP ve srovnání s lidmi s normálním srdečním rytmem. Proto je velmi důležité, aby pacienti tuto arytmii nepodceňovali a dbali na doporučení svého lékaře, případně pravidelně užívali předepsané léky na ředění krve,“ dodává MUDr. Petr Janský.

Čtěte také: Rehabilitace po mrtvici: rychlost rozhodne

Nepodceňujte zrychlené bušení srdce

Fibrilace síní, nejčastější porucha srdečního rytmu, nejvíce postihuje osoby ve vyšším věku. První projevy se však mohou objevit i u relativně mladých lidí. „Fibrilace síní může mít celou řadu příznaků. U některých pacientů se přihlásí jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze,“ objasňuje MUDr. Petr Janský. Malá část pacientů na sobě nemusí zpozorovat žádné projevy a fibrilaci síní se podaří odhalit zcela náhodou, například při vyšetření EKG. Právě proto by jakoukoli poruchu srdečního rytmu měl pacient hlásit svému ošetřujícímu lékaři, který by je pak měl poslat na potřebná vyšetření.

Nebezpečí tohoto závažného onemocnění včetně jeho příčin, způsobů léčby a prevence si lidé na celém světě připomínají 29. října 2012 v rámci Světového dne CMP.

 Věděli byste, jak se zachovat v případě, že by někdo z Vašeho okolí dostal mozkovou mrtvici? Napište nám do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz. Pokud byste stáli o radu, pak zásady první pomoci v případě mrtvice najdete v článku Lékařskou pomoc volejte bez prodlení.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.