Inzerce

Výduť břišní aorty

6. října 2008, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 48436x

Onemocnění postihuje ve věku nad 60 let až 7 lidí ze sta, častěji muže.

foto: shutterstock.com

Aneuryzma, neboli výduť břišní aorty, znamená rozšíření aorty (srdečnice) – největší tepny organizmu, která vystupuje přímo z levé srdeční komory, probíhá hrudníkem a břišní dutinou (před páteří) až do bederní oblasti, kde se dělí na dvě kyčelní tepny. Rozvádí tedy krev do všech orgánů v břiše a do dolních končetin.
Aorta v břiše je normálně široká kolem 2, 3 cm u mužů a 1, 9 cm u žen. Pokud se rozšíří na více než 3 cm, hovoříme o výduti neboli aneuryzmatu. Přirozený průběh aneuryzmatu břišní aorty těsně souvisí s jeho velikostí, je-li menší než 5 cm, je ruptura vzácná, nad 6 cm však její výskyt dramaticky stoupá. Muži mívají aneuryzma břišní aorty čtyřikrát častěji než ženy. Zvýšenou pravděpodobnost onemocnění mají také kuřáci a lidé, u jejichž příbuzných se aneuryzma vyskytlo.

Nález bývá spíše náhodný
Aneuryzma břišní aorty může být bolestivé. Bolest je typicky hluboká, rýpavá, viscerálního (útrobního) charakteru, nejčastěji lokalizovaná v lumbosakrální oblasti (tj.obl. bederní páteře a křížové kosti). Obvykle je stabilní, ale může se i zmírňovat při změně polohy. Pacient někdy přichází k lékaři, protože si všimne abnormálně výrazné pulsace v břiše. Často však aneuryzmata dosahují obrovských rozměrů a praskají bez jakýchkoli předchozích příznaků.Tato prasknutí jsou v 80 procentech smrtelná. Navíc tři čtvrtiny nemocných s prasklou výdutí zemřou na vnitřní krvácení dříve než dojedou do nemocnice. Riziko plánované operace výdutě je cca 6 procent. Proto je třeba léčit výduť dříve než praskne. Lékař může pozornou palpací (vyšetření pohmatem) často odhalit abnormálně širokou pulsaci břišní aorty, charakteristicky na obě strany od střední čáry. U zavalitých osob lze ale někdy i velká aneuryzmata zjistit fyzikálním vyšetřením velmi obtížně. Většinou bývá nález zachycen náhodně při ultrazvukovém nebo CT vyšetření, která jsou prováděna z jiných důvodů.

Léčba výdutí má zabránit jejich ruptuře
K operaci se podle MUDr. Samuela Hellera z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN Praha přistupuje, „pokud aeuryzma dosáhne šíře nad 5 cm nebo se oproti poslední kontrole výrazně zvětšilo, případně má pacient bolesti břicha“. Léčba je buď chirurgická, otevřená – tj. cévní chirurg našije v místě rozšířeného úseku trubičku z pevné nepropustné tkaniny, nebo endovaskulární – ta se používá u pacientů, kteří hůře snášejí operaci. Spočívá v zavedení a ukotvení podobné vyztužené látkové trubičky (tzv. stentgraftu) do výdutě zevnitř, skrze stehenní cévy z malých řezů v tříslech. Dlouhodobé výsledky otevřené operace a zavedení stentgraftu skrze cévy jsou podle odborníků rovnocenné.
Jak dále uvádí S. Heller: „Aneuryzmata, která jsou malá a nezvětšují se, jsou sledována většinou pomocí ultrazvukového nebo CT vyšetření a pacientům je pečlivě kontrolována výše krevního tlaku. Pokud se začnou rozměry výdutě zvětšovat, pacienti jsou buď operováni nebo je jim zaveden stentgraft. V obou případech jsou pacienti po zákroku pod dlouhodobou kontrolou.“

Vyhledávací program by měl brzy zlepšit prognózu pacientů i v ČR
V několika zemích Evropy už probíhá vyhledávací program pomocí ultrazvuku, jehož cílem je zachytit co nejvíce výdutí břišní dutiny, včetně těch asymptomatických (tj. bez jakýchkoli projevů). Tento program by měl být v brzké době zaveden i v tuzemsku a týkat se bude zejména mužů ve věku 65 až 79 let.

autor: Jaroslava Sladká

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Barbora4 poděkování

Tato "nemoc" je velice hrozná... můj tatínek na ni umřel... nebylo mu ani 46 let...:'( Nezpozoroval nikdy nic... do posledního dne byl velká kupa smíchu......:'( Jednoho dne odjel do práce a už nepřijel....:'( naštěstí stačil dojet do nemocnice a dostat utlumující léky,aby ho to nebolelo....Umřel po 8 hodinách v nemocnici.. zítra to budou tři týdny co už tatínek není mezi námi....Nejhorší je,že se s tím prý už nic nedalo dělat...:'(

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. února 2011, 13:57:34

smutnilka123@seznam.cz2 poděkování

Dobrý den Je mi líto vašeho tatínka, chápu jaké to je.Reaguji na vaše psaní neboť, nevím co máme dělat.Před 3měsíci tatínkovi náhodně zjistili břišní aortu v šíři 77mm. doktoři jen a jen čekají dnes byl v cévní poradně a zase ho odložili na měsíc. bojím se že to praskne a doktoři nám ani nic neřekli jestli je vhodná operace nebo ne.Jsou to hrozné muka, kdykoli může zemřít.Zkusila jsem volat i do jiné nemocnice, tam nás odmítli.Takže v po.zkusím další asi Prahu ach jo nemůžu to nechat být akorát bych si to vyčítala kdyby se něco stalo, ale nevím jaké hrozí nebezpečí při operaci

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. května 2011, 17:21:01

aurelia

Dobry den Ja mam taky vydute na brisni aortu a operovali i srdecni aortu a chlopen dali mi bypas ted mi to boli strasne a rada bych se objednala do Prahy ale nevim jak..uz se mi to rozsiruje vice ty vydute..muze mi nekdo poradit co a kam se objednat na tyhle veci.Po operaci brisni aorty mi boli bricho uz 8mesicu pooperaci stengratftu..bricho trvrde a prava strana je necitliva..rikam doktorum ale jakoby neslyseli...mam pry cekat az 19.12.2018 na CT AG..diky

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. listopadu 2018, 16:21:33


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 242 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.