Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Výduť břišní aorty

( Jaroslava Sladká | přečteno: 56452x )

Onemocnění postihuje ve věku nad 60 let až 7 lidí ze sta, častěji muže.

shutterstock.com

Aneuryzma, neboli výduť břišní aorty, znamená rozšíření aorty (srdečnice) – největší tepny organizmu, která vystupuje přímo z levé srdeční komory, probíhá hrudníkem a břišní dutinou (před páteří) až do bederní oblasti, kde se dělí na dvě kyčelní tepny. Rozvádí tedy krev do všech orgánů v břiše a do dolních končetin.
Aorta v břiše je normálně široká kolem 2, 3 cm u mužů a 1, 9 cm u žen. Pokud se rozšíří na více než 3 cm, hovoříme o výduti neboli aneuryzmatu. Přirozený průběh aneuryzmatu břišní aorty těsně souvisí s jeho velikostí, je-li menší než 5 cm, je ruptura vzácná, nad 6 cm však její výskyt dramaticky stoupá. Muži mívají aneuryzma břišní aorty čtyřikrát častěji než ženy. Zvýšenou pravděpodobnost onemocnění mají také kuřáci a lidé, u jejichž příbuzných se aneuryzma vyskytlo.

Nález bývá spíše náhodný
Aneuryzma břišní aorty může být bolestivé. Bolest je typicky hluboká, rýpavá, viscerálního (útrobního) charakteru, nejčastěji lokalizovaná v lumbosakrální oblasti (tj.obl. bederní páteře a křížové kosti). Obvykle je stabilní, ale může se i zmírňovat při změně polohy. Pacient někdy přichází k lékaři, protože si všimne abnormálně výrazné pulsace v břiše. Často však aneuryzmata dosahují obrovských rozměrů a praskají bez jakýchkoli předchozích příznaků.Tato prasknutí jsou v 80 procentech smrtelná. Navíc tři čtvrtiny nemocných s prasklou výdutí zemřou na vnitřní krvácení dříve než dojedou do nemocnice. Riziko plánované operace výdutě je cca 6 procent. Proto je třeba léčit výduť dříve než praskne. Lékař může pozornou palpací (vyšetření pohmatem) často odhalit abnormálně širokou pulsaci břišní aorty, charakteristicky na obě strany od střední čáry. U zavalitých osob lze ale někdy i velká aneuryzmata zjistit fyzikálním vyšetřením velmi obtížně. Většinou bývá nález zachycen náhodně při ultrazvukovém nebo CT vyšetření, která jsou prováděna z jiných důvodů.

Léčba výdutí má zabránit jejich ruptuře
K operaci se podle MUDr. Samuela Hellera z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN Praha přistupuje, „pokud aeuryzma dosáhne šíře nad 5 cm nebo se oproti poslední kontrole výrazně zvětšilo, případně má pacient bolesti břicha“. Léčba je buď chirurgická, otevřená – tj. cévní chirurg našije v místě rozšířeného úseku trubičku z pevné nepropustné tkaniny, nebo endovaskulární – ta se používá u pacientů, kteří hůře snášejí operaci. Spočívá v zavedení a ukotvení podobné vyztužené látkové trubičky (tzv. stentgraftu) do výdutě zevnitř, skrze stehenní cévy z malých řezů v tříslech. Dlouhodobé výsledky otevřené operace a zavedení stentgraftu skrze cévy jsou podle odborníků rovnocenné.
Jak dále uvádí S. Heller: „Aneuryzmata, která jsou malá a nezvětšují se, jsou sledována většinou pomocí ultrazvukového nebo CT vyšetření a pacientům je pečlivě kontrolována výše krevního tlaku. Pokud se začnou rozměry výdutě zvětšovat, pacienti jsou buď operováni nebo je jim zaveden stentgraft. V obou případech jsou pacienti po zákroku pod dlouhodobou kontrolou.“

Vyhledávací program by měl brzy zlepšit prognózu pacientů i v ČR
V několika zemích Evropy už probíhá vyhledávací program pomocí ultrazvuku, jehož cílem je zachytit co nejvíce výdutí břišní dutiny, včetně těch asymptomatických (tj. bez jakýchkoli projevů). Tento program by měl být v brzké době zaveden i v tuzemsku a týkat se bude zejména mužů ve věku 65 až 79 let.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Barbora
4x

Tato "nemoc" je velice hrozná... můj tatínek na ni umřel... nebylo mu ani 46 let...:'( Nezpozoroval nikdy nic... do posledního dne byl velká kupa smíchu......:'( Jednoho dne odjel do práce a už nepřijel....:'( naštěstí stačil dojet do nemocnice a dostat utlumující léky,aby ho to nebolelo....Umřel po 8 hodinách v nemocnici.. zítra to budou tři týdny co už tatínek není mezi námi....Nejhorší je,že se s tím prý už nic nedalo dělat...:'(

Dobrý den Je mi líto vašeho tatínka, chápu jaké to je.Reaguji na vaše psaní neboť, nevím co máme dělat.Před 3měsíci tatínkovi náhodně zjistili břišní aortu v šíři 77mm. doktoři jen a jen čekají dnes byl v cévní poradně a zase ho odložili na měsíc. bojím se že to praskne a doktoři nám ani nic neřekli jestli je vhodná operace nebo ne.Jsou to hrozné muka, kdykoli může zemřít.Zkusila jsem volat i do jiné nemocnice, tam nás odmítli.Takže v po.zkusím další asi Prahu ach jo nemůžu to nechat být akorát bych si to vyčítala kdyby se něco stalo, ale nevím jaké hrozí nebezpečí při operaci

aurelia
2x

Dobry den Ja mam taky vydute na brisni aortu a operovali i srdecni aortu a chlopen dali mi bypas ted mi to boli strasne a rada bych se objednala do Prahy ale nevim jak..uz se mi to rozsiruje vice ty vydute..muze mi nekdo poradit co a kam se objednat na tyhle veci.Po operaci brisni aorty mi boli bricho uz 8mesicu pooperaci stengratftu..bricho trvrde a prava strana je necitliva..rikam doktorum ale jakoby neslyseli...mam pry cekat az 19.12.2018 na CT AG..diky


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce