Inzerce

Nová operace ochrání mozek před mrtvicí

30. října 2012, Nemocnice České Budějovice, a.s.   |   přečteno: 9893x

Mozková mrtvice většinou udeří zcela bez varování. Třetina z postižených zemře a dalších třicet procent se musí do smrti potýkat s vážnými následky. I proto potěší informace, že nově se dá mrtvici předejít operací, která zaručí prokrvení mozku.

foto: shutterstock.com

Cévní mozková příhoda, někdy zvaná mozkový infarkt či iktus, je po infarktu myokardu a nádorových onemocněních třetí nejzávažnější příčinou úmrtí obyvatel vyspělého světa. Jen v České republice v loňském roce onemocnělo cévní mozkovou příhodou zhruba 30 tisíc lidí, z toho třicet procent zemřelo a třicet procent se potýká s nepříjemnými následky – částečné či úplné ochrnutí, poruchy řeči a podobně.

Nejčastější příčinou mozkového infarktu je civilizační nemoc zvaná ateroskleróza. Cévy postižené aterosklerózou bychom mohli přirovnat k zrezivělému potrubí, ve kterém se nečistoty v podobě aterosklerotických plátů ukládají na vnitřní stěny cévy a – jako rez či vodní kámen - zabraňují tak průtoku krve. Lví podíl na vzniku aterosklerózy má kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina choresterolu v krvi a nadměrná konzumace alkoholu.

Prevenci mozkových mrtvic zajišťuje cévní program, jehož součástí jsou operace na cévách zásobující mozek a dále cévní spojky, která zlepšují prokrvení mozku.

Neurochirurgické oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. patří mezi přední pracoviště v zemi, která intenzivně rozvíjí program operativní prevence cévní ischemie, tedy takzvaných cévních mozkových příhod neboli mozkové mrtvice. Po zhruba roce postupných příprav a testů nyní navíc zdejší lékaři začali už zcela rutinně používat jako první v České republice novou metodu, která podstatně zlepšuje kvalitu péče o pacienty s mozkovou ischemií.

Jejím základem je výzkum vědců z kliniky v Chicagu. „Tato metoda kombinuje přesnější vyhodnocení předoperačních a pooperačních vyšetření spolu s měřením aktuálního průtoku krve v cévách při operacích, zajišťuje maximální bezpečnost chirurgických zákroků,“ uvedl MUDr. Jiří Fiedler, Ph.D. z Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s.

Čtěte také: Třicet minut cvičení za týden sníží riziko mozkov mrtvice

Neurochirurgové se snaží zachovat kvalitní prokrvení mozku. Mohou napodobit práci kardiochirurgů, kteří vytvoří bypass srdce a překlenout tepny, kterým hrozí ucpání nebo už ucpané jsou. Nová operační metoda je technicky velmi náročná. Chirurgové sešívají za pomoci speciálních mikroskopů cévy, které mají průměr jednoho milimetru, deseti až dvanácti ručně šitými stehy. Šicí materiál přitom není pouhým okem viditelný.

„Tepna, která původně zásobuje krví kůži, podkoží a svalstvo obličeje, se uvolní a po otevření lebky našije na tepnu na povrchu mozku. Takto se zajistí zvýšení průtoku krve v mozku. Během operace se dokážeme přesvědčit o správné funkci bypassu a tedy úspěšnosti operace. Výhodou také je, že kromě přesného měření průtoku v bypassu dokáže předpovědět jeho dlouhodobou průchodnost. Podobně lze metodu použít při řešení mozkových výdutí a zajistit tak maximální možnou bezpečnost optativy,“ poznamenal zástupce primáře Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Vladimír Přibáň, Ph.D.

Zdůraznil, že nedílnou součástí nové metody je už zdokonalené vyhodnocování předoperačních vyšetření. Ze sta vyšetřených pacientů se totiž pro novou metodu operace hodí v průměru deset z nich. Jsou to však právě ti, kteří by ještě před několika lety neměli šanci přežít. Posouzení vhodnosti operací u těchto pacientů vyžaduje pečlivé vyšetření pomocí moderních technologií jako je magnetická rezonance, CT a transkraniální doppler. Pokud se zjistí, že riziko mrtvice je vysoké, pak je provedena operace - bypass.

Čtěte také: Rehabilitace po mrtvici, rychlost rozhodne

Jen v rámci chirurgické prevence ischemické příhody mozkové provedou českobudějovičtí lékaři ročně zhruba 200 chirurgických zákroků. Vedle zmíněných bypassů cirka 50 stentů, rozšiřujících zúžené cévy přivádějící krev do mozku a přibližně 120 karotických endarterektomií.

 

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • anonym (Operace hemoroidů) 15. srpna 2019, 16:18:49

    Je to tady napsáno, že potíže tvoří složitá bakterie, je potřeba ji likvidovat, užívat… Diskutovat

  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.