Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.
Všichni známe tyto stavy, které se dostavují například po větší konzumaci tekutin před spaním.V takovém případě se samozřejmě jedná o přirozenou potřebu. Často se také podobné projevy dávaly do souvislosti s tzv. hyperaktivním močovým měchýřem. Teprve v 90. letech byla nykturie uznána za samostatnou klinickou jednotku (syndrom), které je třeba věnovat zvláštní pozornost.
Přestože výskyt nykturie je poměrně hojný, pouze zlomek „nykturiků“ vyhledá lékaře. Přitom s rostoucím věkem je toto postižení dolních močových cest velmi časté. V dospělé populaci ve věku 50-59 let se udává výskyt u žen v 58% a u mužů v 66%, nad 80 let se pak problém dále prohlubuje. S nykturií se nesetkává pouze urolog, pacienti s tímto problémem se obracejí rovněž na gynekology, neurology, specialisty na spánek, endokrinology a praktické lékaře.
Kde hledat příčiny častého nočního močení?
Patrně nejčastěji se jedná o noční polyurii, kdy pacienti produkují větší množství moči, než je močový měchýř schopen pojmout. Za noční polyurii je považován stav, kdy objem moči vyprodukované v noci překračuje 20 až 33% celkové 24hodinové produkce moči. Méně častou příčinou bývá nízká kapacita močového měchýře nebo porucha spánku.
Stanovení diagnózy nebolí
V případě častého nucení na močení je vhodné obrátit se na urologa. Ten posoudí zvyklosti pití a močení u konkrétního člověka, dotáže se také na interní a neurologické choroby, poruchy spánku a prodělané relevantní chirurgické zákroky nebo předchozí infekce močového traktu. Rovněž by měl provést rozbor moči. Další vyšetření začínají vždy tím, že pacient předloží tzv. mikční deník (záznam času, objemu a typu každé přijaté tekutiny, rovněž čas a množství každého močení po dobu 1 až 3 dnů). Do svého „deníčku“ zanese také čas uložení ke spánku, čas probuzení se za účelem vstávání a pocitové hodnocení uplynulé noci.
Léčba příčiny častého močení
Pokud je impulzem k probuzení ze spánku plný močový měchýř, hypnotika (léky na spaní) rozhodně nepomohou. Jestliže je příčinou zvýšený příjem tekutin, základem terapie je jejich omezení (zejm. alkoholických a kofeinových nápojů). Při nočním nucení je k dispozici účinná látka (desmopresin), která snižuje až o 50% četnost nutrických epizod.
Přidat nový komentář