Inzerce

Problémy s močením má většina pacientů s roztroušenou sklerózou

15. dubna 2011, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 26037x

Mezi komplikace způsobené roztroušenou sklerózou patří u většiny pacientů i poruchy močení, včetně inkontinence moči. Je to problém, o kterém se pacienti často zdráhají mluvit. Pokud se však s těmito obtíženi svému lékaři svěří, odešle je ke specializovanému urologovi, který může vhodnou léčbou zabránit zhoršení jak vlastní nemoci, tak poškození močových cest.

foto: shutterstock.com

Roztroušená skleróza je velmi často příčinou narušení funkce dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Potíže s močením se v průběhu nemoci objeví u většiny (až 80-90 %) pacientů s tímto onemocněním. U 5-10 % pacientů jsou tyto obtíže vůbec prvními příznaky roztroušené sklerózy. Problémem, který přináší nejen medicínské, ale i psychologické, hygienické, ekonomické a sociální problémy, je inkontinence (nedobrovolný únik) moči. Právě roztroušená skleróza je jednou z nejčastějších neurologických příčin inkontinence.

Inkontinenci i další potíže s močením u pacientů s roztroušenou sklerózou by měl řešit urolog

K nemocným s roztroušenou sklerózou (RS), kteří mají problémy s močením včetně inkontinence, je třeba přistupovat citlivě. Ochota pacienta řešit inkontinenci i další potíže s močením hraje v jejich léčbě velkou roli. To potvrzuje i MUDr. Eva Krasulová z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze: „Na problémy s močením se ptáme cíleně každého pacienta s roztroušenou sklerózou prakticky v rámci každé návštěvy. Pokud jimi trpí a chce svůj problém řešit, což je důležitý faktor, odesíláme jej ke spolupracujícímu urologovi. Tedy urologovi, který se zabývá přímo problematikou RS. Ten má pak širokou škálu možností, kterak pomoci - tabletkovými léky, inkontinenčními pomůckami, v některých případech zaučením cévkování atd.“

Přehled moderních diskrétních inkontinenčních pomůcek najdete zde. Je možné i objednat vzorek zdarma.

Důležitost urologické péče při inkontinenci zdůrazňuje i prim. MUDr. Jiří Fiedler, PhD., zástupce přednosty Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni: „Jednoznačně upřednostňujeme urologické vyšetření - jen z příznaku inkontinence nelze přesně určit její příčinu. Pouhým předepsáním pomůcek sice můžeme ulevit momentálnímu dyskomfortu pacienta, ale vždy odesíláme pacienta na urologické vyšetření (buď základní – klinické, sonografie, moč – nebo kompletní urodynamiku – dle stavu a vůle pacienta), abychom zabránili zhoršení stavu - jak možnému šíření infekce močových cest, tak spuštění možné ataky RS vlivem chronické uroinfekce.“

Podrobnosti o inkontinenci moči – jejích typech, příčinách nebo léčbě -  najdete v tomto článku.

Další příznaky problémů s dolními močovými cestami u pacientů s roztroušenou sklerózou

Pokud roztroušená skleróza postihne místa kontroly močového měchýře a močové trubice, kromě inkontinence dochází k dalším typickým projevům v oblasti močopohlavního traktu:

 • silné nucení na močení (tzv. urgence)
 • zpomalení močového proudu
 • malé množství moči na jedno močení
 • časté noční močení
 • bolesti a dyskomfort při močení
 • úplná zástava močení (tzv. retence moči)
 • infekce močových cest

Intenzita těchto obtíží je proměnlivá a souvisí s celkovým stavem pacienta a také s aktuálním neurologickým nálezem. Se změnou neurologického postižení kolísá i stav postižení močových cest. Pacienti, u nichž se tyto obtíže projeví, by měli být, jak už bylo řečeno, dlouhodobě sledováni a léčeni urologem.

Cílem urologické péče je (podle možností) léčba dráždivého močového měchýře a inkontinence a zajištění uspokojivé jímací a vyprazdňovací schopnosti močového měchýře. Léčba potíží je zásadní pro zabránění vzniku infekce močových cest. Případnou infekci dolních močových cest je třeba spolehlivě odléčit, aby nedošlo k jejímu rozšíření na horní močové cesty - ledviny a močovody - a jejich poškození.

Chcete vědět víc o roztroušené skleróze? Čtěte zde.

S požitím brožury Unie Roska: Libor Zámečník, Květoslav Novák, Viktor Soukup: Roztroušená skleróza: poruchy močení a sexuální dysfunkce

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.