Roztroušená skleróza mozkomíšní

(MUDr. Radomír Taláb | přečteno: 15431x )

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, kde lidskému tělu vlastní imunitní systém napadá a postupně poškozuje myelinový obal, pochvu nervových vláken centrálního nervového systému (CNS). Myelinová pochva za normálních okolností mj. zabezpečuje ochranu cesty pro vedení nervového vzruchu. Zničení tohoto obalu vede k dočasnému přerušení nebo trvalému narušení přenosu nervových vzruchů v nervových vláknech či drahách CNS. Zejména jsou poškozovány dráhy zraková, zprostředkující citlivost a volní hybnost končetin. Tyto změny jsou příčinou neurologických příznaků charakteristických pro ROZTROUŠENOU SKLÉROZU, která se dnes proto řadí mezi autoimunní choroby.

shutterstock.com

Co je příčinou?

Příčina ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY není dosud známa, doklady o existenci infekční komponenty při vzniku ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY připouští alternativní virové spouštěče, ale žádný přesvědčivý důkaz izolace viru u ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY nebyl zaznamenán.

ROZTROUŠENÁ SKLÉROZA není dědičné onemocnění, u nemocných s ROZTROUŠENOU SKLÉROZOU je ale určitá zvýšená pravděpodobnost vývoje onemocnění u příbuzných než v normální populaci, vyšší je pak u jednovaječných dvojčat.

Častost ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY je určována geograficky a demograficky. Zvyšuje se vzdáleností od rovníku, častější je u bělochů, méně postihuje černou a vyjímečně mongoloidní rasu. Ženy onemocní 2-3krát častěji než muži se začátkem příznaků nejčastěji mezi 20.- 40. rokem života. V USA i v Evropě je podobně kolem 300000 klinicky definovaných forem ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY.

Jak mohu rozpoznat,že se jedná o roztroušenou sklerózu?

Nejběžnější neurologické příznaky ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY:

Zánět zrakového nervu může být jedním z prvních příznaků ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY, obvykle je charakterizován náhle vzniklým mlhavým viděním až úplnou ztrátou vidění zpravidla na jedno oko. Porucha zraku se většinou upraví částečně nebo úplně během několika týdnů a může se opakovat. Je velmi důležité, aby po dobu potíží byl pacient kontrolován očním specialistou i neurologem, neboť vyžaduje speciální klidový režim

Příznaky poškození drah pro povrchovou a hlubokou citlivost jsou vnímány pacienty velmi intenzivně, bývají mnohdy dlouho jedinými příznaky. Jedná se o nepříjemné pocity brnění a mravenčení končetin, celé poloviny těla nebo jen konečků prstů, které až později mohou vést ke zhoršené citlivosti prstů nebo celých částí těla. Při objektivním vyšetření citlivosti bývají často poruchy vnímání vibrací.

Slabost, zhoršená obratnost až porucha hybnosti jedné, dvou i všech končetin objevující se v aktivním stadiu nemoci, zpravidla kolísající intenzity, nebo pozvolna narůstající jako základní příznak trvalého rozvoje onemocnění. Pouze kolem 25% pacientů potřebuje s rozvojem choroby invalidní vozík.

K popisovaným příznakům se mohou přidat poruchy rovnováhy, pohybový třes končetin, poruchy svěračů análního a močového měchýře. Handicapující jsou sexuální poruchy a únava. Celé spektrum neurologických příznaků bývá umocněno výraznou emoční nestabilitou kolísající ve celém spektru od euforie až po depresi, ovlivňující předchozí neurologické příznaky. Vzácně dochází k rozvoji demence.

Jak se roztroušená skleróza léčí?

Léčba je jednak zaměřená k ovlivnění patogenetických mechanismů nemoci a jednak ke zmírnění příznaků. Lékem volby je léčba kortikoidy s cílem zmírnit rozvoj neurologických příznaků, aktivitu demyelinizačního procesu, je prevencí návratů aktivní nemoci a nárůstu neurologických příznaků při dlouhodobém podávání. Léčba projevů sleduje zmírnění křečovitosti, svěračových a sexuálních poruch, deprese a psychotických poruch, někdy bolestí či záchvatových projevů a třesu. Neodmyslitelnou součástí komplexní léčby je rehabilitace a ovlivňování únavy.

Základním kriteriem k volbě terapie je aktivita choroby. Pro velmi aktivní formy ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY s četnými projevy a relativně mírnými neurologickými příznaky (pacient schopen chůze asi 300m samostatně) je moderním lékem volby interferon-b .Podobný účinek má glatiramer acetát.

Protože nelze všem pacientům nabídnout výše zmíněnou léčbu, patří do první linie léčby ROZTROUŠENÉ SKLÉROZY kombinovaná imunosuprese, tj. léčba nízkými dávkami kortikosteroidů spolu s dalšími imunosupresivy (azathioprin, cyclophosphamid, methotrexat či ciclosporin A).

Rehabilitace je zaměřená na udržení fyzické kondice pacienta a musí se od momentu stanovení diagnózy ROZTROUŠENÁ SKLÉROZA stát jeho životním programem. Fyzická trénovanost je zatím jedinou možností jak dlouhodobě a efektivně ovlivnit únavu pacientů s ROZTROUŠENÁ SKLÉROZA.

Uchování kvality života pacienta s ROZTROUŠENÁ SKLÉROZA souvisí se zachováním soběstačnosti pacienta, jeho práceschopnosti, se snížením počtu hospitalizací, pobytů v léčebných ústavech, nároků na rehabilitační pomůcky a jeho obecně sociálním postavením.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 299 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Roztroušená skleróza - důležitou roli v léčbě sehrává i pohyb

Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala. U roztroušené sklerózy je však pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu.

Roztroušená skleróza má mnoho tváří

Průběh roztroušené sklerózy je u každého člověka jiný. U někoho probíhá onemocnění relativně mírně, s dobrou odezvou na léčbu, u někoho pak může vést k rychlé invalidizaci bez sebemenší reakce na nejmodernější léčbu.

Mobilní aplikace pro pacienty s roztroušenou sklerózou v TOP 5 na Eyeforpharma Barcelona Awards

„RS Kompas+ je mobilní aplikace, která pacientům s roztroušenou sklerózou připomíná užití léku a poradí místo jeho vpichu. Není to budík, umí mnohem víc. Právem je proto považována za osobního asistenta nemocného, chytrého a diskrétního,“ shrnuje Jitka Hrabánková, která v Barceloně aplikaci za společnost Pears Health Cyber prezentovalaHealthhhE.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.