Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Borelióza: nemoc, která se umí schovávat a převlékat

( Renata Vyšínová | přečteno: 97240x )

Může vypadat jako roztroušená skleróza, zánět mozkových blan nebo zánět močového měchýře. Jde ale jen o boreliózu, která se ve vašem těle šíří několik let, aniž jste si toho všimli a nyní zaútočila. Většinou napadá nervy, klouby a cévy. Ročně jí onemocní skoro čtyři tisíce lidí.

shutterstock.com

Propásnout první příznaky nemoci je velmi lehké – projevy nastupující boreliózy můžete zaměnit za nachlazení, začínající chřipku nebo vyčerpání. Po přisátí klíštěte se také nemusí objevit charakteristická červená kruhová skvrna se světlejším středem. A co víc – boreliózu přenáší nejen klíště, ale také komáři a všechen krev sající hmyz. Není tedy divu, že první příznaky choroby zaměníte jen s lehkým nachlazením, počínající chřipkou nebo únavou.  Ovšem někdy se ani tyto příznaky neobjeví. Nemoc se ve vašem těle prostě schová a dá o sobě vědět až chronickým zánětem kůže, zánětem kloubů a šlach, potížemi s nervovou soustavou nebo napadne srdce nebo oči.  Na to, že máte boreliózu, můžete přijít klidně až za několik let.

Borelióza je ve svých důsledcích nejzávažnější chorobou, které přenáší klíště. Zatím proti ní není k dispozici očkování.

Stadia nemoci

První stadium nemoci trvá několik dnů až týdnů po infekci. Příznaky vypadají jako nastupující chřipka – únava, bolesti hlavy a kloubů, lehce zvýšená teplota.  Charakteristická je červená skvrna se světlým prostředkem. Pokud se na nemoc přijde včas a v první fázi absolvujete léčbu antibiotiky, pak byste neměli mít problémy. Občas může přetrvat bolest hlavy, kloubů a únava. 

Druhá fáze přijde po dvou až dvanácti týdnech od infekce a většinou odezní po třech měsících. Projevuje se bolestmi kloubů, svalů, někdy i obrnou nervů. Častým projevem jsou otoky –například kolenního kloubu, ale i neurologické potíže nebo skvrny na kůži. V této fázi nejčastěji pacienti přicházejí s potížemi, které ale nepřisuzují borelióze a velmi často se choroba tedy neodhalí, i když

Třetí fáze může nastat několik měsíců, ale až let od infekce. Projeví se záněty kůže, kloubů, ale i záněty mozku, míchy, srdce, nebo oka. V této fázi mohou příznaky choroby vypadat jako roztroušená skleróza, zánět mozkových blan a podobně.

Borelióza je tedy nemoc, kterou se jistě vyplatí zachytit v prvním stádiu. Ovšem právě v tu dobu je velmi obtížně diagnostikovatelná. I proto vydal Státní zdravotní ústav vyhlášku upravující diagnostické postupy pro lymskou boreliózu, který říká, že by pacient měl dostat antibiotika ihned, pokud se objeví klasická skvrna na kůži. Celé znění najdete zde: Systém epidemiologické bdělosti lymeské borreliózy.

Prevencí nemoci je ochrana proti klíšťatům. Jak na to se dočtete v tomto článku.

Podívejte se na video Jak správně odstranit klíště

Jak odstraňujete klíště? Napište nám své osvědčené metody. Využít můžete diskusi nebo  posílat na mail [email protected].Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
mickey_mouse
5x

Takže je vždy nutné mít horečku? Ty příznaky, jak popisujete v 1, stadiu, ty se projevují všechny najednou? Za jak dlouho se asi přenese virus boreliozy? Když se klíště vytáhne do 24 hodin a místo se potře Jodisolem, bude vše ok? Omlouvám se za tolik otázek, ale trošku mě tento článek vystrašil :-)

Jiří Láska
3x

já sem měl kliště a sem unavený

Jarka
3x

Klíště jsem žádné neměla, řekla bych že to byl komár, nemám žádný flek, ale příznaky jsou : zvýšená teplota, únava, každý den mi otékají prsty,každý den jiný, každý den mám oteklý kloub a nemůžu ohnout prst ještě že jich mám deset, zápěstí jsem si stáhla obvinadlem, protože jsem nebyla schopna pohnout rukama(pouze dva dny), vzápětí se mi udělalo spoustu malých bouliček na zápěstí, zase jen jeden den teď už mám jen jednu, chvilku mluvím a pak jen šeptám, byla jsem u lékaře nikdo se se mnou nebavil jsem prostě nastydlá a je to. Co s tím? Pro informaci nejsem hypochondr, moje poslední neschop. se datuje před 20 lety. Děkuji za odpověď.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 19. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Očkování a prevence klíšťové encefalitidy

Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...

Klíšťová encefalitida

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

Hmyz útočí, braňte se

Více než tři tisíce lidí ročně v zemi onemocní lymskou borreliózou, zhruba šest stovek klíšťovou encefalitidou.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce