Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Lumbální punkce

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 206977x )

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

wikiskripta.eu

Co je lumbální punkce?

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly. Po odběru posílá lékař mozkomíšní mok k dalšímu vyšetření. Na základě výsledků a klinického nálezu se rozhoduje o dalším léčebném postupu. Lumbální punkce se provádí na neurologických odděleních jako běžný diagnostický výkon.

Jaké jsou přístroje a pomůcky k lumbální punkci?

K vlastnímu odběru mozkomíšního moku se používá dlouhá jehla, látka ke znecitlivění a zkumavka na mozkomíšní mok. Jehla musí být vzhledem k anatomickým poměrům dlouhá. Než se jehlou lékař dostane až k páteřnímu kanálu, ze kterého je možné mok odebrat, musí proniknout kůží, podkožím a svaly, které v příslušné krajině vedou. Znecitlivující látku lékař vpichuje před lumbální punkcí do podkoží, aby Vás vlastní výkon nebolel. Lumbální punkce je tedy bezbolestná.

Kdy Vám lékař doporučí lumbální punkci?

Lumbální punkce je diagnostický výkon. Lékař očekává, že na základě výsledků z tohoto vyšetření určí Vaše onemocnění nebo vyloučí podezření na jiné onemocnění. Lumbální punkce slouží především k průkazu nebo vyloučení zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů. Dále k průkazu krvácení do páteřního kanálu a k průkazu nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.

Mám se vyšetření obávat?

Lumbální punkce je rutinní výkon, prováděný na každém neurologickém oddělení. Pokud se dodržují základní pravidla pro odběr mozkomíšního moku, správné načasování, důkladné poučení pacienta, vyloučení stavů při kterých není možno punkci provést, je riziko komplikaci velmi malé. Lumbální punkce se neprovádí u osob se zvýšeným tlakem v páteřním kanálu, u osob s nízkým počtem krevních destiček a při hnisavých procesech v oblasti bederní páteře. U pacientů užívajících léky na zředění krve je třeba postupovat obezřetně.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Výkon se provádí za hospitalizace, zpravidla na neurologickém oddělení. Před výkonem budete ošetřujícím lékařem řádně poučeni o průběhu vyšetření a možných komplikacích. Vlastní vyšetření trvá zhruba pět minut. Nejprve se položíte na bok a posunete se zády až na okraj stolu. Poté přitáhnete končetiny k bradě a v této poloze setrváte po celou dobu výkonu. Lékař Vám nejprve místo vpichu umrtví. Znecitlivění je trochu nepříjemné. Poté vyzkouší, zda je oblast bez reakce na bolest, a vyzve Vás k zadržení dechu. Pak provede vlastní odběr mozkomíšního moku. Při tomto výkonu budete cítit jen nepatrný tlak ale ne bolest. Pokud by jste měj jiné pocity, oznamte to beze změny výchozí polohy lékaři. Po vlastním odběru lékař jehlu vytáhne a místo vpichu dezinfikuje a zalepí.

Co bude po vyšetření?

Po zákroku zůstanete ležet hodinu rovně na břiše a poté ještě dalších osm hodin na lůžku, aby se zabránilo možnému úniku mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Doporučuji tento režim dodržet. Při nedodržení zmíněného režimu se mohou objevit velmi nepříjemné bolesti hlavy, které přetrvávají ještě velmi dlouhou dobu.

Alternativní vyšetření?

Lumbální punce se za určitých stavů (krvácení do páteřního kanálu, bakteriální zánět mozkových blan) nahradit nedá. Alternativním vyšetřením u osob u nich není možno z nějakého důvodu punkci provést, je zobrazení mozku a míchy pomocí CT, MR a RTG.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
pacient
7x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

martina
12x

Mám 2 dny po odběru moku. Musím říct, že to opravdu nebolí. Je to srovnatelné s odběrem krve. Ale strach mi nedal spát několik dní předem. Postpunkční potíže nemám, akorát bolí záda v místě vpichu. Teď už jen překonat výsledky, ať jsou jakékoliv. Mám kamarádku, která má RS a vidím ,že se s tím dá žít.

adel
10x

Dobrý den ,chtěla bych se zaptat jak dlouho jste byli v nemocnic po Lumbálce. Předem Děkujii za odpověď : e-mail [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 176. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 145 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Očkování a prevence klíšťové encefalitidy

Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...

Klíšťová encefalitida

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

Podezření na klíšťovou encefalitidu

Asi před dvěma týdny jsem měl klíště,v uplynulých dnech kašel,rýma a celkově lehká únava.Teploty ani výrazné bolesti hlavy jsem neměl. Jsem lehký hypochondr a tak mi vrtá hlavou klíšťová encefalitida.Je možné zajít za obvodní lékařkou a nechat si udělat odběr krve,kterým by se dala zjistit tato nemoc?Děkuji.S pozdravem Tomáš

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce