Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
pacient
7x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

martina
12x

Mám 2 dny po odběru moku. Musím říct, že to opravdu nebolí. Je to srovnatelné s odběrem krve. Ale strach mi nedal spát několik dní předem. Postpunkční potíže nemám, akorát bolí záda v místě vpichu. Teď už jen překonat výsledky, ať jsou jakékoliv. Mám kamarádku, která má RS a vidím ,že se s tím dá žít.

adel
10x

Dobrý den ,chtěla bych se zaptat jak dlouho jste byli v nemocnic po Lumbálce. Předem Děkujii za odpověď : e-mail [email protected]

barbora
6x

Po punkci jsem byla v nemocnici 3 dny, měla jsem obavy a nebyly zbytečné. Paní doktorka mě píchala 3x než se jí podařilo odběr udělat, z toho 2x mi napíchla nerv, takže mi nohou projela bolest a cítila jsem hrozný tlak i v zádech.Dosud mě v zádech bolí 4.den po zákroku.

Martina B
3x

Ano, opravdu je to srovnatelnè s odběrem krve, více mě bolelo ještě před tím když mě promačkávala v dolní části zad :( to bylo na tom to nejhorší. Jinak je to úplně v pohodě, nebojte se, měla jsem z toho ohromný strach, ale fakt se není čeho bát :) mám necelé dvě hodiny po tom.

Po lumbálce hodinu na lůžku a pak domů

Mira

Od středy do pondělka ale po tydnu ukrutně bolest hlavy už jsem na neschopence druhy týden od propuštění z nemocnice aa hlava stale bolí záleží na vysledkach ,podle doktoru budu do konce měsíce

Ivanka
1x

Dobrý den, chtěli mě pustit ještě tentýž den, raději jsem šla až druhý den ráno.

Iveta
8x

bolí jak od koho,mě potrápily dvě doktorky,ta první mě ji píchla špatně,nohy mi vystřelovaly až k bradě bez mého přičinění,ale když to po nezdaru zkusila druhá paní doktorka,šlo to jedna báseň,cítila jsem jen tlak a hotovo...horší byl postpunkční syndrom,přišel za dva dny a hlava a záda bolela,že mi nic nezabíralo,jen v leže se to dalo snášet...nejhorší bylo sedět,chodit se dalo,ale pod prášky.

Simona
3x

Dobrý den, mohu se zeptat kdy to přestalo a nebo kdy se to začalo zlepšovat já jsem teď taky měla lumbální punkci a právě druhý den jsem začala mít stejné problémy teď to mám 4. den a zatím se to nelepší. Předem děkuji za odpověď

pacientka

Zdravím, chci se zeptat jestli Vám místo nejdříve umrtvili, tak jak se zde píše?!Mě tedy ne a musím souhlasit s předešlým komentářem, že to bolí jako svině!!!Místo 5 minutového zákroku jsem trpěla asi 20 min, kdy mi jehlou kroutil na všechny strany a stejně nakonec neuspěl!!!

Petra
4x

Petra Před týdnem jsem podstoupila lumbalni punkci a nikdy už víc. Dělali mi to dva lékaři a až ten druhy se na po třetí trefil. Mam čím dal víc větší bolesti zad a občas nemůžu ani pořádně chodit. Pokud někdo na vyšetření musí ať si zjistí předem lékaře s dlouholetou praxi. Já měla mladou lekarku a ta po druhým pokusu řekla, že se na to necítí.

Motolacka

Dopadla jsem stejne-1x prvni drka nic po krouzeni, za ni dalsi drka poprve to same, desne to bolelo v nohach, v zadach, pak po dalsi to strafila.trvalo to cele veky a moc bolelo, to bylo "nastesti" po mezocainu, nedovedu si predstavit bez toho. Ted odpocivam, je tomu hodina i neco, jsem rada ze ziju a ze si citim nohy a ruce.

deniel
3x

Před lumbální punkcí jsem měla šílený strach, ale podnikla jsem jisté kroky pro své vlastní dobro, předně jsem si koupila atraumatickou jehlu ještě před nástupem do nemocnice. Doktorku jsem předem požádala o prášek na uklidnění a řekla jsem si i o umrtvení. Bylo mi vyhověno. Sice jsem si připadala jako ufňukánek, ale co ... píchání do páteře není prdel. Donesla jsem si s sebou zrovna colu, tu jsem pak pila, protože cofein vážně pomáhá. Jen s kávou opatrně, ta odvodňuje. Snažila jsem se ležet co možná nejdýl, i přes ironické komentáře sestry. Jinak zákrok po umrtvení jsem vůbec necítila. Díky tomu, že jsem hodně pila - vodu, colu - a také jsem hodně odpočívala a nic těžkého nenosila, tak se žádný postpunkční syndrom nedostavil, jen jsem měla bolesti zad, asi napíchlý nerv, protože mi to střílelo do stehen. Prášky to utlumily. Takže má rada - nespoléhat na lékaře a zdravotnický personál, neřeknou vám vše. Máteli jít na takový zákrok, kupte si sami jehlu (170 Kč), klidně si vyptejte umrtvení a hlavně odpočívat, ležet a hodně pít.

kaja
1x

Tak to muzete byt stastna, protoze treba me lumbalka celkě bolela a do 24hod. se dostavil postpunkcni syndrom... a to, vazeni, opravdu nechcete :(

Jana
2x

srovnatelne s odberem krve? ze se nesmeju ... srovnavat to s odberem krve je jako rict ze porod boli stejne jako mesicky... Ja tento zakrok podstoupila pred 2 dny a ta bolest byla silena (a to nemam s odberem krve problemy)

Lena

Srovnávat to s odběrem krve je výsměch. Tvl, takovou bolest jsem nezažila. Jako když mě někdo bodá do nohy. Koupila jsem si atraumatickou jehlu. Na hovno, protože ji doktorka zmrvila prvním neúspěšným napíchnutím. Prý je moc od krve. Takže na podruhý normální jehlou a takovou bolest do nohy jsem nezažila. Strašný. Prostě jsem chytla střevo co nic neumí. Trvalo to 25 minut.

Richard
3x

Dobrý den , rád bych se dotyčných zeptal ve kterých nemocnicích popř. městech jim byla punkce prováděna. Děkuji Richard

Michal

Nebolí je to dosti nepříjemné,ale dá se to vydržet!už jsem LP podstoupil 2x a poprvé .k ale podruhé hnus a ještě jsem měl pospunkční sindrom 5 dní jsem se nemohl pohnout a v nemocnici semnou jednali jako kdybych si za to mohl sám.Už nikdy mě na to nikdo nedostane

Marťa

Mě to třeba nebolelo .. jen mě nebavilo ležet 3 hodiny, pak jsem vstala a normálně fungovala :) žádné potíže nic ...

Dáša
1x

Mohu říci,že jsem měla šílený strach ale mohu říci,že LP proběhla výborně.Dělala mi ji paní doktorka na neurologickém oddělení v oblastní nemocnici v Jíčíně a jsem maximálně spokojená.Žádný problém nenastal a jsem v pohodě.Asi záleží jak kdo to udělá a jaké má zkušenosti.Děkuji........

Ivet
2x

Prave lezim na pokoji po odberu v Usti nad Orl.Strach pred zakrokem byl veliky,ale kdyz si koupite tu specialni jehlu,neni to nic hrozneho.Pan doktor a sestricky,jsou tu andele,pristup jak v serialu ruzovka a to se jen tak nevidi.

tereza

Presne, me to ani neumrtvili.

Tyna

Lidi jsem ten nejvetsi srab na svete. S domnenim ze mi to.umrtvi se mi zilo dobre. Ovsem nic se neumrtvovalo a prisaham zadna bolest :). Jsem 8h po zakroku a nic neboli.

Mirka 77

Já byla na lumbálce před 14 dny. Za mnou stáli 4 lékaři, z toho jeden lumbální prováděl. Stál u něj i primář. Trefili se až na potřetí. Po té šílené bolesti se primář postavil vedle mě držel mě za ruce a povzbuzoval mě. Z toho jsem měla míč dobrý pocit. Jen výsledky stále ještě všechny nedorazili.

Market

Na lumbalni punkci jsem byla 6 dní dozadu. Pila jsem ten den hodně tekutin punkce proběhla ok ani to nějak extra nebolelo, ale už během toho dne šíleně ztuhlá šíje bolest zad. Další den motáky hlavy. 2 dny od punkce silné extra silné zvracení bilesti hlavy neschopnost sedět/ ležet a už mě vezl přítel do nemocnice. Kapačky hromada prášků. Konečně je mi trochu lépe, ale ta hlava to je děs. Dělali mi pak ještě CT a rentgen páteře. Museli mě vézt i s postelí na vyšetření při posazení jsem šíleně zvracela. Takže tak.. snad to brzo přejde

jana
2x

TAK JÁ BOHUŽEL MUSÍM KONSTATOVAT,ŽE MÁM TED STRACH,PROTOŽE SE MI PO CCA 15 LETECH OZVALA VYHŘEZLÁ PLOTÉNKA.KDYŽ MI TENKRÁT DĚLALI LUMBÁLNÍ PUNKCI TAK MĚ DR. TVRDILI,ŽE TO JE JEJICH DENNÍ CHLEBA A NIC TO NENÍ A NEBOLÍ TO.JELIKOŽ MI V TÉ DOBĚ BYLO KOLEM 15 LET TAK JSEM NEMOHLA O SOBĚ ROZHODOVAT A BOHUŽEL PUNKCE PRÝ BYLA NUTNÁ.DNESKA BYCH SI JÍ UŽ DĚLAT NENECHALA!!!!!!!!!!!!!!!!BYLO TO PŘÍŠERNÉ A DR. NA MĚ JEŠTĚ KŘIČELI A BYLI DOST NEPŘÍJEMNÝ. MUSELA JSEM SI SEDNOUT NA ŽIDLY-ČELEM K OPĚRADLU Z KAŽDÉ STRANY MĚ ZA PAŽE DRŽEL ZŘÍZENEC A DR.PROVÁDĚL PUNKCI.BOLEST SE NEDÁ ANI POPSAT,KŘIČELA JSEM A BREČELA BOLESTÍ PAK SI PAMATUJI,ŽE SEM MĚLA CHVÍLI ČERNO PŘED OČIMA,PAK MI VYSTŘELILA RUKA,NOHA ALE TO PATŘILO K ZÁKROKU.DOSTALA JSEM STRAŠNĚ VYNADÁNO,ŽE DĚLÁM SCÉNY,ALE ZATÍM JSEM TAKOVOU BOLEST NEZAŽILA A DOUFÁM,ŽE ANI NEZAŽIJU.ZÍTRA JEDU NA HOSPITALIZACI DO NEMOCNICE S PLOTÉNKOU A JEDNO VÍM URČITĚ,ŽE PUNKCI SI DĚLAT NENECHÁM.MÁM DOJEM,ŽE MI NEBYL ZÁKROK UDĚLÁN TAK JAK BY MĚL PROBÍHAT,A NEJSEM SI ANI JISTÁ,ŽE BY MI TO UMRTVOVALI.PRODĚLALA JSEM 2 CÍSAŘSKÉ ŘEZY OBA V EPIDURÁLU COŽ JE "PODOBNÝ ZÁKROK"A OBOJE BYLO V POHODĚ-UMRTVENO,BEZ BOLESTÍ,MOC HODNÍ DR.PROTO TVRDÍM RADŠI JEŠTĚ JEDNOU BUDU RODIT NEŽ JÍT NA LUMBÁLKU.MIMOCHODEM MI PAK STEJNĚ DĚLALI CT,COŽ JE NÁHRADA ZA PUNKCI MOŽNÁ NÉ TAK PODROBNÁ,ALE MÁ TO STEJNÝ VÝSLEDEK,JENŽE PŘED 15 LETY BYLO CT VYŠETŘENÍ DRAHÉ PROTO DĚLALI LUMBÁLNÍ PUNKCE MÍSTO CT.TO MI PAK SDĚLILA MÁ DR.KTERÁ MĚ CHTĚLA LUMBÁLKY UŠETŘIT,ALE ŠLA NA DOVOLENOU A V JEJÍ NEPŘÍTOMNOSTI MI PUNKCI STEJNĚ UDĚLALI.TÍMTO NECHCI NIKOHO STRAŠIT POUZE ZDE PÍŠU SVOJÍ ŠPATNOU ZKUŠENOST.

Dana
6x

Lumbální punkci mi dělali před měsícem tak nevím zvládnout se to dá ale bezbolestné to není dělali mi to na třikrát protože jsem měla nejak chejblou páteř, záda mě bolí do ted, bolest byla docela šilená ale nejvíc mě vadilo to vystřelování a mrtvění měla jsem pocit že mi upadnou nohy. Ale zvládla jsem to paní doktorka i sestřičky na mě byli moc hodné a říkali mi že jsem statečná, večer mi sestřička dávala prášek od bolesti a řekla že ona by si to dělat nenechala

Markéta Pietraszová
1x

Dobrý den, tak mi dělali taky lumbální punkci. Sice to jsou tři roky zpět, ale pamatuji si dodnes, jak mě to šíleným způsobem bolelo!!! Ještě k tomu se to lékaři nepovedlo hned prvně, takže mě píchly špatně a má pravá polovina těla se třepala. Pokud to není důležité, nedělat!!! Nakonec mi sice zjistili krvácení do mozku, takže jsem byla v celku "ráda", ale bolest šílená! :(

Marcela
9x

Tuto lumbálku mě dělali v Brně-Bohunicích a musím je pochválit,byl to celkem mladý doktor a udělal to na poprvé.Ty řeči o bolestivosti jak u koho.Jsem dost citlivá na bolest,ale operace očí při místním umrvení byla tisíckrát horší než toto,není to tak hrozné,musela jsem ji podstoupit při upřesnění roztroušené sklerozy,kde to bohužel potvrdili.Po této lumbálce je opravdu nutńé se nehýbat a hlavně nezvedat hlavu a hodně,hodně pít.Za hodinu 2 litry minerálky hadičkou vypít a bolest hlavy není tak intenzívní.Před tímto zákrokem mě dost často bolívala hlava a teď to je mírnější a ne tak časté,nevím myslím si,že to je s tím spojené.Nebojte se a nebraňte se, když vám řeknou,že by to by to vhodné podstoupit.

Dagmar

Rovnez mi lumbalku delali v Brne Bohunicich.Strach obrovsky,zakrok bolestivosti na urovni odebirani krve. Ani jsem nekvikla,strachem jem cekala,kdy prijde silena bolest. Zakrok provadel mlady lekar,ktery rikal,ze jich ma cca 50 za sebou. Casove odebrani moku netrvalo snad dele nez 2-3 min.Lezela jsem 2h. na brise a hodinu na zadech. Vse v prubehu hospitalizace.Po zakroku jsme tentyz den mohly na wc,pily kolem 2 l tekutin.Bolest vpichu minimalni. Treti den se dostavila pekelna bolest hlavy,zavodnili me kapackou plus od bolesti,nekolik dalsich dnu se bolest snizila,ale stale byla velika,resenim je pit a lezet.Bolesti jsou urcite individualni,zalezi na mnoha faktorech.

Marťa
1x

lumbální punkci jsem podstoupila v 16 letech v Hradci Králové. Já hradčtí doktory taky musim pochválit, protože jsem z toho měla opravdu velké obavy, ale v podstatě to nic nebylo. Musela jsem ležet dvě hodiny na břiše a pak hodinu na zádech, nehýbat vůbec s hlavou a pít hadičkou coca-colu :). Musím říct, že po těch třech hodinách jsem byla schopná dělat to co jindy s holkama na pokoji. Vůbec mě nic nebolelo, hlava vubec a záda taky ne. Tak se toho nebojte, kdo to musíte podstoupit... a měla jsem dva výstřeli jeden do ruky a jeden do nohy, ale dalo se to zvládnout...

Tereza Balá
5x

Lumbální punkci jsem podstoupila v 18 z důvodu podezření (následného potvrzení) na demyelinizační onemocnění (RS) Zákrok byl velmi neříjemný, bolestivý, povedl se až na třetí pokus, v prvním do vzorku vnikla krev, při druhém jsem omdlela (trpím na nízký tlak). Po vyšetření jsem dodržela doporučený klidový stav, dokonce 24 hodin - ležela jsem, nezvedala jsem se, avšak i tak jsem měla druhý den stav podobný těžké migréně (zvracení, urputná bolest hlavy, přecitlivělost na zvuky, světlo, po každém pokusu vzpřímit se jsem zvracela, dávila se) Bolest hlavy přetrvala ještě následujících 6 měsíců (samozřejmě v nižší intenzitě) Vyšetření je ale nenahraditelné v mnoha případech, tudíž bych neradila nikomu odmítat, neužívá se ho zbytečně. Slyšela jsem o novém typu jehly (funguje prý na principu "Cvakací propisky" - výsuvný tenčí hrot jehly), která však není hrazená pojišťovnou, pokud byste měli možnost si ji zvolit, doporučuji si připlatit, zákrok by měl být snesitelnější.

MArtin
1x

Mám 1 den po odběru moku v Brně - Bohunicích a musím říct, že to v mém případě bylo v pohodě a opravdu to nebolí. Je pravdou, že strach předem je větší než samotný průběh. Postpunkční potíže nemám,trochu jsou citlivá záda v místě vpichu.

Eva Odstrčilova
3x

Ahojte,já jdu taky 9.4.na lumbálku,bojím se,ale taky mě zajíma,jestli doporučují byt pár dnů doma nebo hned jít do práce.Děkuji

Martina
3x

Ahoj. Já byla na lumbálce před 4 dny. moc jsem se nebála a doufala jsem, že to bude v klidu jak to bývá u některých lidí. Ale dopadlo to jinak. Doktorka se trefila napodruhé a poprvé mi asi napíchla nějaký nerv, takže to šíleně bolelo a bolesti mám doteď. Takové, že nejsem schopná vylézt z postele. Neskutečně mě bolí celá záda a třeští hlava. Jsem nadopoaná práškama na bolest, abych mohla aspoň ležet bez bolesti. Tak doufám, že to není nic neobvyklého a hlavně že to za pár dní přejde... Navíc za 2 týdny mám státnice a při těchto bolestech se opravdu učit nedá, tak je možná budu muset přesunout na září :((

Isabela
2x

Já jsem byla na lumbálce pře 3 týdny.Musím říct, že bezbolestné, to rozhodně není.Lokalní umtrvení je velice nepříjemné a samotný vpich a následující vyjmutí jehyl bolestivé.Při zákroku a krátce poté jsem cítila brnění dolních končetin.

Vlajda

Také jsem byla na lumbální punkci je to týden,můžu říct že pro mě příšerný zážitek,byla jsem píchnutá takzvanou chytrou jehlou (Když se to povede) po které se leží jen dvě hodiny.Samotný zákrok mi byl proveden v sedě na židli, po zavedení jehli mi za chviličku šla bolest do pravé strany zad a do nohy,pak jsem dostala takovou pecku do nohy jako kdyby do mě udeřil blesk a začalo se mi špatně dýchat,nemohla jsem popadnout dech,samozřejmě,sestřičky hned uklidňovali že už to bude a už to bude a vyptávali se mě na rodinu abych s nimi mluvila a mě to vůbec nešlo........,když už to měli hotový položily mě na lehátko, dali mi nohy nahoru na čelo hadr a já ještě popadávala dech, po 5 minutách pak už dobrý,byla jsem bílá jak zeď a potom mě ještě nějakou chvíli brněli prsty na rukou,ležela jsem potom teda dvě hodiny a pak už teda dobrý. Každý to snáší jinak, já to teda moc neustála no. Teď už jen čekací doba na ty výsledky téééda to jsou nervy.

Roman
3x

Mám leukemii, takze lumbalek jsem si prodelal asi kolem 6zi (presne to za ten nepocitam). Zakrok byl vzdy atrofickou jehlou /jak uz pani zminovala, pouze dve hodiny lezeni - ale lezeni musi byt na absolutne rovne podlozce, ruce u sebe, nic se neepodklada, to jste bohuzel narazila na experty. Jinak zalezi kdo picha, nekdo nabodne hned nekdo se trosku vrta:) Zakrok je bez umrtveni! Provadi se v predklonu v sede,pouze se zavede takova pojistka a do ni jehla, cely zakrok je do 10min. Poprve je to stres, ale pak vam to neprijde. Musel sem reagovat protoze to umrtveni a jine dezinformace. Jinak opravdu lezte v klidu at kanalek neprosakuje, jina muze bolet hlava. Lituji martinu, byli to amateri , at si priste vyzada lidi z infekcniho, ty nez ona si sedne, tak reknou ze uz vytahuji a je hotovo a ne naka paka! Jinak poud kanal stale prosakuje jak pisete, lze provest neco jako heparalni zatku (ale to nemam overene) PREJU VSEM HODNE ZDRAVICKA A PRISTE AT TO MATE OK,NEBO VUBEC

Radka
3x

Mám za sebou lumbální punkci.Na zákroku jsem byla 28.7. v Sokolovské nemocnici.Musím všem poděkovat,lékař a sestřičky byli úžasní.Zákrok se prováděl v sedě a nebolel vůbec,spíš ten strach byl horší,než samotný výkon.Jen mě stále neskutěčně bolí hlava,za očima a za krkem.Bolest pomine jen v poloze ležmo.Piju na doporučení kofeinové nápoje a jen si přeju at ta bolest pomine...ted ještě čekání na výsledky....Přeji všem hodně zdraví a dobré výsledky..Radka

Dasa
2x

Ahoj Radko, prosla jsem necim podobnym pred dvema lety, nemohla jsem se nekolik tydnu zvednout z polohy lezmo (postpunkcni syndrom), Nakonec mi nekdo poradil at se prevodnim, zkus neustale pit vodu, co nejvic. Neurolog doporucuje pit soucasne destilovanou vodu z lekarny 2-3 dcl denne. Drzim palce. Dasa

Lenka
2x

Ahoj všichni táké jsem proděla LP když mi řekli že mi jí budou dělat tak jaem se tak strašně bála že to ani neumím popsat. Je fakt že samotný opich docela ušel,ale pak co začalo byla opravdu noční můra.Ty neuvěřitelné bolesti hlavy čela a očí to se opravdu nedá popsat.Každý večer sem se těšila že až se ráno vzbudím tak bude líp.Takle to trvalo celích 5.dní nic podobného sem ještě nezažila a to mám za sebou už pár nepěkných opichů páteře,ale na to nemá fakt asi nic.Mnoho zdraví přeje Lenka

Lucie
2x

Obdivuji všechny, kterým lumbální punkce proběhla dobře. Já jsem prošla menší hrůzou. Poněvadž jsem zkolabovala, udělalo se mi zle a brněla mě ruka, odvezli mě do nemocnice s podezřením na mozkovou příhodu nebo něco podobného, což nakonec vyloučili, ale obávali se roztroušené sklerózy, tudíž mi řekli, že je nezbytná lumbálka. Vydržím dost věcí a jsem na ledacos zvyklá, proto jsem ze zákroku neměla nijak moc velký strach. Sestřička mě posadila na židli a doktorka mi zavedla jehlu. V tom okamžiku se mi udělalo zle, tak mě položili na postel a pak mě napichovali ještě tak na 6krát. Ty muka si nedokážete představit, poněvadž mi napíchli asi nějaký nerv, protože mi vystřelovala silná bolest do nohy. Mok se jim nepodařilo vzít a já byla s nervama totálně v háji. Vystrašená, nevěděla jsem co mi je a teď ještě tohle. Říkala jsem si, že mě už nebudou trápit, když se jim to tak nedařilo, ale to jsem se hodně zmýlila. za tři dny přišel doktor s tím, že mi to vezmou znovu, ale to už se tomu bránilo jak moje tělo, tak moje podvědomí, protože už si nepamatuji, co jsem dělala, byla jsem asi v totálním deliriu, protože jsem pouze protestovala a mok mi nenabrali. Narazila jsem na špatné lékaře, kteří mě navíc odměnili nadávkami o tom, že nic nevydržím a že jsem chcíplina, což mě docela urazilo. Když jsem odešla z nemocnice a můj lékař mi sdělil, že bych na lumbální punkci měla ještě jít, těžko jsem to rozdýchavala a doufala v zázrak. Ten přišel v podobě jedné úžasné paní doktorky, která mi řekla, že lumbálka není potřeba, poněvadž vše potřebné, co potřebují v mém případě zjistit, tak vyčtou z magnetické rezonance. Taky mi řekla, že doktorka, která mi prováděla punkci a následně doktor, který mě chtěl posílat na punkci po nějaké době znovu, mě tam jen tlačili, aby měli klid. Když se mi také zmínila o rizicích lumbální punkce, věděla jsem, že to, že se to nepovedlo na několikrát je prostě znamení, že tam nemám chodit. Díky této paní se mi vrátila radost ze života a já jsem v pořádku a zdravá.

Milan
7x

Zdravím všechny kteří mají LP za sebou a nebo na ni čekají.Pro ty, kteří teprve na zákrok čekají a na netu hledají veškeré informace, mám myslím pozitivní zkušenost.Do nemocnice jsem nastoupil včera ráno (musím přiznat, že po hrůzných historkách,které jsem si našel na internetu jsem byl fakt dost vystresovaný).V poledne mi prováděli LP v leže na boku, žádné umrtvení a ani nijak zvlášť nesnesitelná bolest. Pouze cca 15 sekundový nepříjemný (ne bolestivý) tlak v páteři, který jsem pak přestal vnímat. Asi po deseti minutách bylo hotovo, hodinku na břiše a dvě na zádech a mohl jsem znovu "běhat". Dnes mě propustili a zítra jdu do práce. Co se týká bolestí, nejhorší ze všeho byla ta přehnaná hrůza jak to dopadne.Bolest hlavy ani minimální možná proto,že jsem před a po zákroku vypil 1,5 l energetického nápoje, který mi vždy pomáhá. Jediná bolest je bolest zad v místě vpichu, a i ta je menší než z tvrdé matrace, na kterou nejsem zvyknutý. Možná jsem měl štěstí na paní doktorku, na nemocnici a nebo je to tím, že se o podobných "příjemných" zkušenostech lidi moc nedělí. Tak to jenom pro ty z Vás, kteří jste z LP stejně vynervovaní tak jako jsem byl i já.

vera chocova
4x

ahojte mam uz lumbalni punkci za sebou samostatny vpich byl okej necitila jsem nic jenze po dali mne v nemocnici lehnout a z lahve s vodou mi vedlo brcko primo do pusy mnela jsem vypit minimalne tri litry vody aby se kolobeh mozkomisniho moku vratil nazpatek pila jsem pila ale ty bolesti s tim byly nesnesitelne motani hlavy a tak dale je to vlastne to co vam rika chod mluv a delej tohle a zas tohle nakonec po peti dnech jsem zacala delat prvni krucky a sedmy den jsem byla schopna odejit domu po svych preju hodne stesti a siky tenm co je lumbalni punkce teprve ceka hodne zdravi vsem drzim palecky

Nikola

Ahoj, zdravím všechny :) Take jsem byla na LP a musím říct že mám uplně jiné skušenosti než všichni ostatní i to co se píše v tomto članku. V pich mi dělali v sedě se schoulenou hlavou. a právě naopak Vpich byl u mě na tom to nejhorší. Po tokm jsem jen ležela 24 hodin na zadech a nesmela jsem vubec chodit ale nic mi nebylo. ani hlava jen trochu záda. Samozdřejmě jsem byla rozlámaná od ležení ale to je vše :) Strašně jsem se bála a ted vím že bez důvodu :)

Nováková Eva
1x

Nikolo,kde Vám tu lumbálku dělali?

paja

Zatim jsem na tom uplne stejne... Mam den po lumbalce.. a vpich byl to nejhorsi! Ted jen lezim a piju... mam trosku bolest v okoli vpichu...:-)

Katka

Zdravím, mně dělali lumbální punkci dvakrát za sebou, neboť se jim napoprvé nepovedla. Neudělali mi lokální umrtvení, jen mi poprvé dali jakýsi prášek, oblbovák. Ještě to ani nezačalo pořádně působit a už mě tam táhli. Dělali mi to na židli, kde jsem seděla prohnutá. Řvala jsem jako tur, brečela, křičela a nadávala, sestřičce jsem málem rozmačkala ruku. Mám strach i z normálních odběrů krve a obří jehla v páteři mě moc nepovzbudila. O dva dny později mi ji dělali znova, když se jim ta první nepovedla a dali mi ty oblbovací prášky dva. Myslím, že jsem taky řvala, ale skoro nic si z toho nepamatuju, akorát mi pak na den dali kapačku, aby mi doplnili tekutiny. Ale zase to trvalo jen chvíli a myslím, že magnetická rezonance byla horší. To mě na půl hodiny nacpali do takovýho úzkýho tunelu a to jsem měla vážně bobky. No, ještě že už to mám za sebou.

Nováková Eva
1x

Tak to nejsem z tý lumbálky nadšená.Také mě to čeká a strach mám velký.Mám malý práh bolesti.Půl roku přemlouvám doktorku,že tam nepůjdu.Ale mám bolesti kloubů a svalů,že mi to donutí na lumbálku jít.Pak vám napíši,jak jsem dopadla.

Přidat nový komentář

Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce